Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sidra Noach

90%
5 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sidra Noach Originální název: Sidra Noach

Nejnovější vydání:
Euromedia Group - 2010
ISBN: 978-80-242-2754-2
Počet stránek: 384
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 5x v oblíbených
v přečtených 21x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Euromedia Group (2010) 978-80-242-2754-2 384

Píše se srpen 2002. Čechy postihla tisíciletá povodeň, svým rozsahem připomínající biblický příběh Noachův. Stovky lidí přišly o své domovy, tisíce bylo nutno evakuovat ze zatopených oblastí. Také Židé z Josefova a z dalších částí Židovského Města musejí opustit své byty. Hledají útočiště u svých souvěrců. V židovském penzionátu pana Reicha na Vinohradech se řízením osudu schází deset mužů tvořících minjan. Jsou různého věku, od patnácti do osmdesáti let, z různých prostředí, s různými životními zkušenostmi. Jejich osudy se postupně odhalují prostřednictvím historek, jež si v dlouhých chvílích vyprávějí, nebo vzpomínek, které se jim v této mimořádné situaci vynořují. Spolu s nimi se opět odkrývá zloba, nesmyslnost, absurdita neblahých minulých režimů, jež pronásledovaly hlavně Židy.
Trpké, ale přesto až neuvěřitelně komicky vyznívající osobní historie nám prozaik David Jan Novotný předává vlastní i sdílenou zkušeností. Zná současný židovský svět Prahy, jeho prostředí, jazyk, zvyklosti a obřady. Příběhy, které vypráví laskavě, s charakteristickým ironickým humorem, získávají v jeho podání moudrost dávných biblických poučení i jistou smířlivost poznání, jež přesahuje celé generace. (Založil/a: Antonín)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Hledající
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 7. 2011, 20:22
Musím říci, že zpočátku, a vlastně do více jak poloviny knihy, jsem byl zklamaný...ne proto, že by příběhy byly špatně napsané, ale něco tomu pořád chybělo - spád, gradace, napětí, zvraty? Pořád jsem tam tedy hledal něco, co tam "není". I když postav bylo hodně, zajímavě vykreslené (s Avi Kolmanem bych nevydržel v bytě ani hodinu)a společně i částečně propletené, a vše mělo styčný bod v jednom nakrátko společném bytě..pak jsem si začal říkat, abych tam nehledal to, co tam není, ale zkusil objevit "kouzlo stávajícího", tedy co tam jasně "je". Staré i nové životní příběhy (vše co by se mohlo stát i nám), úsměvné historky i smutné zkušenosti z války a éry komunismu, chrakteristiky židovských postaviček (některé rysy jsou prostě pro ně fakt typické a autor to dobře ví) a vůbec vzájemné lidské teplo v tak těžké chvíli jako byly povodně..takže ke konci příběhu jsem zjistil, že se mi kniha vlastně líbila. Není přelomová nebo zásadní,ale ona možná ani taková nechtěla být.
Jezinka
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 7. 2011, 21:27
Naprosto brilantně napsaná kniha, která mě chytla na začátku a odmítala pustit. Obyčejné lidské příběhy v době povodní. Kniha nepotřebuje někam směřující děj, aby byla poutavá. Autor má tak nádhernou češtinu, že pro mě soukromě je nástupcem Karla Čapka.
misssicccka
  6. 3. 2011, 7:50
Prvních sto stránek jsem se docela i nudila, ale pak to přišlo....Asi neměl autor začínat stěhováním protivného Avi Kolmana - protivnost a rejpavost tohoto muže autor tak vystihnul, že mě opravdu začal štvát stejně jako ostatní postavy knihy :). A to dříve než je a vydrželo mi to až sem. Nejzajímavější mi přišla postava Leo Kleina a celkově je moc zajímavé skládání a přehupování se z jednoho na druhého se zajímavou provázaností. Musím uznat, že David Jan Novotný umí přeskakovat z jednoho na druhého ve stejném čase. My, co jsme byli v roce 2002 na kopci a v suchu nemůžeme vědět, co prožívali ti ostatní. Tato kniha je památkou na ten děsivý srpen.
Catrol
  16. 7. 2014, 15:37
Kniha plná nadhledu, ve které čas poklidně plyne, a to navzdory živelné katastrofě, vodě valící se přes všechno, co jí stojí v cestě. Kniha o Židech a (nejen) pro Židy. Mode ani lefanejcha...
Enesin
40% 40% 40% 40% 40%
  17. 12. 2012, 20:41
Neodsuzuji tuto knihu, ale bohužel jsem ji nedokázala dočíst. Protivný Avi Kolman mě natolik odradil, že jsem to asi na 100 stránce vzdala. Absolutně mě to nebavilo.
Zipper
100% 100% 100% 100% 100%
  27. 9. 2012, 18:40
Již od počátku úžasná a oduševnělá kniha... o moudrých lidech. Autorovi moc děkuju za tak skvělou knihu, vyvolal ve mně tak krásné pocity jako Isaac Bashevish Singer. Děkuju!