Sidra Noach

Sidra Noach Originální název: Sidra Noach

Euromedia Group - 2010
ISBN: 978-80-242-2754-2

Euromedia Group (2010) 978-80-242-2754-2 384

Píše se srpen 2002. Čechy postihla tisíciletá povodeň, svým rozsahem připomínající biblický příběh Noachův. Stovky lidí přišly o své domovy, tisíce bylo nutno evakuovat ze zatopených oblastí. Také Židé z Josefova a z dalších částí Židovského Města musejí opustit své byty. Hledají útočiště u svých souvěrců. V židovském penzionátu pana Reicha na Vinohradech se řízením osudu schází deset mužů tvořících minjan. Jsou různého věku, od patnácti do osmdesáti let, z různých prostředí, s různými životními zkušenostmi. Jejich osudy se postupně odhalují prostřednictvím historek, jež si v dlouhých chvílích vyprávějí, nebo vzpomínek, které se jim v této mimořádné situaci vynořují. Spolu s nimi se opět odkrývá zloba, nesmyslnost, absurdita neblahých minulých režimů, jež pronásledovaly hlavně Židy.
Trpké, ale přesto až neuvěřitelně komicky vyznívající osobní historie nám prozaik David Jan Novotný předává vlastní i sdílenou zkušeností. Zná současný židovský svět Prahy, jeho prostředí, jazyk, zvyklosti a obřady. Příběhy, které vypráví laskavě, s charakteristickým ironickým humorem, získávají v jeho podání moudrost dávných biblických poučení i jistou smířlivost poznání, jež přesahuje celé generace. (Založil/a: Antonín)

Hledající
  11. 7. 2011, 20:22
Musím říci, že zpočátku, a vlastně do více jak poloviny knihy, jsem byl zklamaný...ne proto, že by příběhy byly špatně napsané, ale něco tomu pořád chybělo - spád, gradace, napětí, zvraty? Pořád jsem tam tedy hledal něco, co tam "není". I když postav bylo hodně, zajímavě vykreslené (s Avi Kolmanem bych nevydržel v bytě ani hodinu)a společně i částečně propletené, a vše mělo styčný bod v jednom nakrátko společném bytě..pak jsem si začal říkat, abych tam nehledal to, co tam není, ale zkusil objevit "kouzlo stávajícího", tedy co tam jasně "je". Staré i nové životní příběhy (vše co by se mohlo stát i nám), úsměvné historky i smutné zkušenosti z války a éry komunismu, chrakteristiky židovských postaviček (některé rysy jsou prostě pro ně fakt typické a autor to dobře ví) a vůbec vzájemné lidské teplo v tak těžké chvíli jako byly povodně..takže ke konci příběhu jsem zjistil, že se mi kniha vlastně líbila. Není přelomová nebo zásadní,ale ona možná ani taková nechtěla být.
misssicccka
  6. 3. 2011, 7:50
Prvních sto stránek jsem se docela i nudila, ale pak to přišlo....Asi neměl autor začínat stěhováním protivného Avi Kolmana - protivnost a rejpavost tohoto muže autor tak vystihnul, že mě opravdu začal štvát stejně jako ostatní postavy knihy :). A to dříve než je a vydrželo mi to až sem. Nejzajímavější mi přišla postava Leo Kleina a celkově je moc zajímavé skládání a přehupování se z jednoho na druhého se zajímavou provázaností. Musím uznat, že David Jan Novotný umí přeskakovat z jednoho na druhého ve stejném čase. My, co jsme byli v roce 2002 na kopci a v suchu nemůžeme vědět, co prožívali ti ostatní. Tato kniha je památkou na ten děsivý srpen.
Jezinka
  13. 7. 2011, 21:27
Naprosto brilantně napsaná kniha, která mě chytla na začátku a odmítala pustit. Obyčejné lidské příběhy v době povodní. Kniha nepotřebuje někam směřující děj, aby byla poutavá. Autor má tak nádhernou češtinu, že pro mě soukromě je nástupcem Karla Čapka.
Catrol
  16. 7. 2014, 15:37
Kniha plná nadhledu, ve které čas poklidně plyne, a to navzdory živelné katastrofě, vodě valící se přes všechno, co jí stojí v cestě. Kniha o Židech a (nejen) pro Židy. Mode ani lefanejcha...
Enesin
  17. 12. 2012, 20:41
Neodsuzuji tuto knihu, ale bohužel jsem ji nedokázala dočíst. Protivný Avi Kolman mě natolik odradil, že jsem to asi na 100 stránce vzdala. Absolutně mě to nebavilo.
Zipper
  27. 9. 2012, 18:40
Již od počátku úžasná a oduševnělá kniha... o moudrých lidech. Autorovi moc děkuju za tak skvělou knihu, vyvolal ve mně tak krásné pocity jako Isaac Bashevish Singer. Děkuju!