Originální název: Commentarii de Bello Gallico

ISBN: 978-80-206-1050-8

Naše vojsko (2009) 978-80-206-1050-8 240
Naše vojsko (1986) 179
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 275

Zápisky o válce galské jsou nejznámějším a zároveň nejvýznamnějším dílem římského vojevůdce Gaia Iulia Caesara. V sedmi knihách psaných ve třetí osobě popisuje nejen svá tažení a bitvy, ale i přírodu a zvyky starých Galů, Germánů apod. Vyprávění počíná rokem 58 př. n. l. a končí rokem 52 př. n. l., přičemž sloh díla je velmi jednoduchý a prostý, používá relativně malou slovní zásobu, bez zbytečných odboček a básnických příkras. Čtenář má možnost se seznámit nejen s Caesarovým geniálním vojenským a politickým nadáním, ale také s dokonalou organizací a vysokou kvalitou římského vojska. (Založil/a: Antonín)

#řím
Gaius Iulius Caesar Gaius Iulius Caesar
*100 př.n.l. - †44 př.n.l.

Adenoid Hynkel
  24. 7. 2016, 16:33
Dokumentace jednoho z nejodvážnějších a nejvelkolepějších tažení jednoho ctižádostivce, který ovládl celý jemu známý svět a stal se alespoň na rok jeho absolutním vládcem - hodnotný kus už jen po historické stránce. Hrdinnost legionářů, vynášená do nebe, se samozřejmě musí brát s nadhledem, přesto je popis událostí přesný a korektní. Ukazuje nejenom strategii, ale i intrikářské sítě a Caesarovu osobnost před uzmutím moci - jak sám promlouval k vojáků, znal je jménem a neštítil se sám zapojit do bitvy. Po jazykové stránce také nelze nic moc vytknout - i pro průměrně nadaného příslušníka našeho národa, jenž dokončil základní vzdělání, musí být stroze zapsané události pochopitelné. Samozřejmě čím více budete o tehdejší době obeznámenější, tím lépe pro vás, ale ani informace nabyté z Asterixe a Obelixe nebudou zcela k zahození - už jen kvůli geografickým pojmům.
zelvicka
  3. 10. 2010, 13:02
Vzhledem k tomu, že jsem to četl v době, kdy jsem hrál Travian, tak se mi to moc líbilo.
Ale pochybuju, není to zrovna čtivo, které by vás uchvátilo a nespustilo.