Mapa mých světů

Originální název: The Selected Works of T. S. Spivet

Euromedia Group - 2010
ISBN: 978-80-207-1331-5

Euromedia Group (2010) 978-80-207-1331-5 400

Svůj svět si každý z nás vytváří po svém. Od dětství se učíme vnímat nejbližší okolí i vzdálenější místa, poznáváme vztahy mezi lidmi i své vnitřní pocity, zkoumáme jednotlivosti a vytváříme si souvislosti mezi nimi. Jen málokdo se ale zabývá mapováním svých vjemů s tak doslovnou pečlivostí jako Tecumseh Strnádka Spivet, dvanáctiletý kartograf z ranče v Montaně. A jen málokomu se ve dvanácti letech stane, že je oceněn prestižní Bairdovou cenou, kterou washingtonské Smithsonovo muzeum uděluje za mimořádný přínos k vědeckému poznání.
T. S. se odhodlaně vydává na dobrodružnou cestu napříč Spojenými státy, při které z plošiny nákladního vagonu, kde se veze jako hobo, originálním způsobem zaznamenává všechny okolní podněty, jako například zvuky, které dohromady tvoří charakteristický rachot nákladního vlaku, rozmístění podniků McDonald's a jejich přitažlivost pro náctileté, kanalizační systémy, červí díry nebo různé druhy nudy. Zároveň se ale z matčina zápisníku, který před odjezdem vzal v její pracovně, dozvídá podrobnou historii svých předků, a především získává překvapivý náhled na svou rodinu. Teprve teď si uvědomuje, že mezi fikcí a realitou mnohdy neexistuje zřetelná hranice a že ani nejexaktnější mapy a nákresy nemohou zachytit celou složitost světa.
Po příjezdu do Washingtonu se T. S. setkává s překvapenými zástupci muzea, kteří očekávali dospělého, zkušeného vědce, a přes počáteční nedůvěru se stává oslavovaným středem pozornosti. Povrchnost a formalita vědeckého prostředí nicméně zdaleka nesplňují, co T. S. od velkého světa očekával, a čerstvě nabytá sláva mu začíná být brzy na obtíž. Celá cesta tak postupně spěje k nevyhnutelnému poznání: ani sebelépe zachycený nákres výrazu tváře, hovorů při večeři nebo kácení stromů nepomůže člověku vyrovnat se s osamělostí, láskou a výčitkami svědomí. (Založil/a: Antonín)

Reif Larsen Reif Larsen
*1981

Nikol-a
  27. 3. 2016, 17:21
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jak si někdy obsahy knížek, co jsem četla už dávno nepamatuji, tak tuhle mám do paměti vrytou dobře. Skvělý příběh, který je naprosto originálně zpracovaný.