Dívka s jizvou

Dívka s jizvou Originální název: Dívka s jizvou

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2229-3

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2229-3 112

Autor předkládá novou prózu, která vznikla přepracováním stejnojmenné povídky. Podle této knihy připravuje režisér Milan Cieslar (mj. Krev zmizelého, Duše jako kaviár apod.) nový film.
V příběhu se setkáváme s Jitkou Thelénovou, vychovávanou v Pražském ústavu pro rasově čisté dívky. Tam se dostala po smrti svých rodičů, kteří se stali obětí teroru po atentátu na Heydricha. V hlavní hrdince se sváří právě probuzená ženskost s nenávistí vůči všem, kdo se podíleli na ztrátě jejích nejbližších.
Dospívající dívky se v ústavu musejí vypořádat s pevným řádem, který ve škole uplatňuje „Psí dáma", učitelka Elsie Mayerfeldová. Zároveň jí trochu závidějí samozřejmost, s níž navazuje styky s muži. Dívka s jizvou mistrovsky líčí, jak se člověk poznamenaný těžkým osudem dokáže postavit zlu. (Založil/a: Antonín)

vladislaus
  28. 12. 2013, 16:38
Další z Lustigových příběhů, jehož hrdinkou je mladá dívka. Příběh se mi líbil. Protínala se v něm atmosféra Prahy s velkohubým německým cynismem. Cynickým činem dívky příběh i vrcholí.
rt12
  17. 3. 2015, 13:08
Motto : ,, Je takový zákon, že se i ovce vzepřou vlkům a vlci podlehnou". Příběh dívky se kterým jsem se plně ztotožnila, cítila její pocity bezmocnosti a hněvu. Schvaluji její závěrečné počínání podle Starého zákona : ,, oko za oko, zub za zub" . Vůbec mi nepřijde její čin cynický (vladislaus), ale srozumitelný a pochopitelný.
Rames
  27. 5. 2013, 13:00
Při čtení prvních stránek jako bychom se dostávali do snového světa. Jitka Thelénová sedí ve třídě plné spolužaček ,vnímá horký den a paprsky slunečního světla tančící po katedře. Tento svět zostřeného vnímání se prolíná celým příběhem a doplňuje drama, jímž toto vyprávění vrcholí.