Pražský kat díl druhý

Pražský kat díl druhý
Originální název: Pražský kat díl druhý

XYZ - 2007
ISBN: 80-87021-51-7

XYZ (2007) 80-87021-51-7 200

Cikánčino tajemství
S osudy mladičkého Jana, který se pro svou vášnivou lásku stal katovým pomocníkem a přísahal pomstu, jsme se měli možnost seznámit v Cestě na popraviště, tedy v první části obsáhlejšího Svátkova románu Pražský kat. V druhém volně navazujícím dílu nazvaném Cikánčino tajemství se znovu setkáváme s Janem Mydlářem po patnácti letech, a to v katovně Starého Města pražského. Vážený, a přece z lidské společnosti vyvržený mistr popravní je v pohnutém tragickém období po bitvě na Bílé Hoře a po popravě sedmadvaceti českých pánů zahrnován neustále spoustou krvavé práce. Do jeho osudu však překvapivě a trvale zasáhne teprve zatčení mladých cikánských lapků a zlodějů, kteří jsou uvrženi do staroměstského žaláře nazývaného Špinka. Autor, jemuž bývá občas vytýkáno, že se úplně přesně nedrží historických faktů, zato dokáže staré děje vyprávět strhujícím způsobem. Ani dlouhá desetiletí, která uplynula od napsání románu, neubrala mu nic na jeho napínavosti. (Založil/a: Antonín)