Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sekty satanských bohů

80%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sekty satanských bohů Originální název: Sekty satanských bohů

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Erika - 2002
ISBN: 80-85890-84-4
Počet stránek: 286
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 22x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Erika (2002) 80-85890-84-4 286
Baronet (1996)

V knize Sekty satanských bohů nedostáváme do rukou odborné pojednání o náboženských sektách, ale přísně autentickou rekontrukci čtyř dramatických kriminálních případů. Všechny mají společného jmenovatele : hlavní roli v nich sehráli samozvaní spasitelé, podvodníci kupčící s věčnou lidskou touhou po nesmrtelnosti - s touhou dostat se do nebe, do ráje, který potrvá věčně. Jsou to případy s vrahy a zavražděnými.
Kapitola o zkáze sekty Svatyně lidu popisuje hromadnou vraždu víc jak 900 příslušníků sekty žijících v osadě Jonestownuv guanské džungli.
Na farmě zvané Apokalipsa nedaleko texaského města Waco zahynulo po několikaměsíčním obléhání téměř 100 členů sekty a harému proroka Davida Koreshe.
Na podzim 1994pobouřila světovou veřejnost hromadná vražda sektářů Chrámu slunce ve Švýcarsku, Kanadě a následně i ve Francii. Podle jejich rádoby spasitele Jo Di Mambra se měli dostat do ráje, namísto toho však uhořeli ve svých svatyních.
Samozvaný spasitel Thériault se na učednících své sekty žijících v Kanadě dopustil nepředstavitelných zvěstev. Pro zbytek života proto skončil za mřížemi a zdá se, že cesta do nebe pro něj nebude jednoduchá.. (Založil/a: Aleachim)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

scouter
60% 60% 60% 60% 60%
  7. 8. 2012, 20:48
Kniha je komponována velice nevyrovnaně. Zatímco první části - ve které autor rozebírá poměrně podrobně osudy reverenda Jima Jonese až po samotný tragický konec Jonestownu - nelze V.P. Borovičkovi nic vytknout, ostatní části knihy působí nedotaženě a uspěchaně. Už druhá část o Zkáze Řádu Chrámu slunce opakuje stejná fakta na různých místech a dopouští se spekulací pro které však neuvádí smysluplné důvody. Celá kapitola působí značně chaoticky, autor pouští do vyprávění značné množství postav, které sice zhusta cituje, ale současně o nich prozradí jen velmi málo. Stejný problém je zřejmý i v epizodách Smrt ranče Apokalypsa a Krutý spasitel Mojžíš. V obou těchto epizodách popisuje autor dobře osudy hlavních postav - Mesiášů a zaměřuje se na poměrně detailní výpovědi o násilnostech a perverzních sexuálních aktech ze života sekty. Co je ovšem na případech nejzajímavější: totiž proč oběti snášely tak brutální zacházení často celá léta a jaké konkrétní náboženské představy vedly vůdce sekt k jeho chování se bohužel nedozvíme. Myslím, že přemýšlivého člověka znalého problematiky sekt rozhodně neuspokojí časté odkazy hledající příčinu sektářského fanatismu ve drogách a alkoholu. Zařazení poslední minikapitolky Prokleté Matamoros alespoň částečně ospravedlňuje poněkud zmatečný název knihy. Poprvé se zde totiž setkáváme s pojmy jako "satan" a "černá mše". Náboženskými jakož i tzv. "satanskými" motivy se zde však zachází pouze okrajově a bez bližšího vysvětlení. Je to zřejmě dáno tím, že organizace Adolfa de Jesus Constanza nebyla vlastně klasickou náboženskou (tedy i "satanskou") sektou a rituály a vraždy prováděla spíše pro zastrašení konkurence z oblasti obchodu s drogami a také pověrčivých domorodých mexických zvědavců. Není bez zajímavosti, že Constanza byl šamanem domorodého náboženství, které Satana - jako mýtické ztělesnění zla a opaku Božího dobra - vůbec nezná.
V knize se tedy bohužel nedozvíme to nejpodstatnější. Nedočteme se totiž kde vzniká a čím je přikrmován náboženský fanatismus. Stejně jako je mylný název knihy "Sekty satanských bohů", který předjímá svalení viny z tzv. "Božích služebníků" na jakéhosi imaginárního "satanského boha", stejně tak se dopouští zásadního omylu, když hledá problém takřka výhradně ve vůdcích sekt a ostatní členy staví do rolí obětí. Skutečným problémem jsou však fanatické iracionální kořeny každé náboženské víry, která zbavuje své oběti prosté humánní světské zodpovědnosti ve jménu smyšleného (byť jakkoli ušlechtilého) přeludu. V potřebném demýtizování role náboženství (včetně utopických komunistických fantasmagorií) jako vyššího samozřejmého a úctyhodného dobra V.P. Borovička - žel - zcela selhává a kniha tak zůstává pouze poněkud chaotickým výběrem informací z policejních protokolů a relevantních knih. Českému čtenáři lze však knihu přesto s klidným svědomím doporučit pro základní seznámení s praktickým fungováním náboženských sekt.