Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů Originální název: The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Societ

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2581-4

Knižní klub (2009) 978-80-242-2581-4 264

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu. (Založil/a: thaja)

Mary Ann Shaffer Mary Ann Shaffer
*13.12.1934 - †2008

Annie Barrows Annie Barrows
*1962

psychoklara
  16. 5. 2014, 20:14
Příběh ve kterém se mísí humor, romantika i drama druhé světové války, rozhodně patří mezi nejlepší knihy, jaké jsem kdy četla. Zpočátku mi trochu lezly na nervy ty vřelé zdvořilostní fráze, které jako med odkapávaly z úvodu i závěru každého dopisu, ale v průběhu čtení jsem si na to zvykla. Hlavní postavu Juliet jsem si okamžitě oblíbila kvůli její bezprostřednosti a naprosté originalitě. Ve vyprávění formou korespondence, ve kterém se neustále střídají vypravěči, je sice obtížnější se orientovat, ale za chvíli děj dostane rychlý spád a je opravdu napínavý.
Už přemýšlím, koho bych tou nádhernou knihou obdarovala, napadá mě máma, teta, švagrová, kamarádka... vlastně bych ji měla koupit nejmíň desetkrát a prostě rozdat všem kolem sebe :). Byl to nesmírně působivý a krásný příběh, doporučuji tak vřele, jak jen umím :).
Ramirez85
  9. 4. 2014, 13:19
Prvotní překvapení, tedy forma, jakou je knížka psaná (korespondence), vystřídalo nadšení z hřejivého, dojímavého, vtipného, ale hlavně krásného děje, odehrávajícím se v ráji na zemi, ostrůvku Guernsey. Knížka, která peklo druhé světové války ukazuje ne jako chladnou statistiku, ale jako životní příběhy všech, kterých se tato hrůzná událost dotkla (Nikdy jsem se nezamyslel nad tím, že i němečtí vojáci prožívali krušné chvíle nejen tím, že jsou zrovna na frontě, ale i tím, že musí přemýšlet, co se zrovna děje s jejich rodinami doma, ve zdevastovaném Německu. Slovy jedné z postav knížky: "Nerozlišuju, kdo tu válku začal..."). Úžasné, úžasné čtení.
cmuchal
  9. 9. 2016, 17:27
Tváří se jako oddechová, ale vtipná korespondence se mísí s vážnou tématikou okupace Normanských ostrovů. Při četbě jsem se vůbec nezadrhával a rychle jsem došel ke konci. Zaujal mě koncept, jakým způsobem byla kniha vytvořena (z dopisů). Obdivuji rozsáhlé psaní dopisů (vyznávám konvenční způsob psaní - nemám rád úsečné smsky a smajlíky, které v dnešní době letí). Fascinuje mě, jakým zvláštním způsobem se mohou postavy sblížit, najít si k sobě cestu, mít mezi sebou tak intenzivní pouto. Juliet mi byla svojí povahou velmi blízká, ovšem bytost, která mě přímo okouzlila byla samozřejmě Elizabeth. Abych se dozvěděl, co nejdříve její osud, který byl zpočátku neznámý, vydržel jsem u knihy spoustu času. Ostatní postavy a jejich podivínství bylo taky skvělé, popsané prostředí Guernsey se mi líbilo! Ovšem příběh na mě působil v některých ohledech nerealisticky, až moc idylicky a s dobrým koncem...
chrispe
  24. 10. 2012, 22:17
Zaujatá přebalem a zvláštním názvem jsem si tuto knihu koupila a docela dlouho ji nechala ležet v knihovně. Jsem moc ráda, že byl ten příběh nakonec napsán, protože je krásný. A já měla po dočtení děsnou chuť zalarmovat všechny svoje přítelkyně a donutit je založit čtenářský spolek.
mosem
  31. 5. 2015, 11:54
Pokud nejste vášnivým vyznavačem humoru, který pro jistotu sám předem upozorní na svoji vtipnost a zábavnost, pokud máte rádi humor jemný, laskavý a nenápadný, pokud vám vyhovuje vtipnost kterou musíte odhalit a být tak její součástí, je tahle kniha tím pravým čtením. A netradiční zpracování ve formě korespondence má také své kouzlo, i když je pro čtenáře náročnější. I když to pro mne asi nebude kniha, kterou bych zařadil mezi "horních 10%", nesporně patří ke knížkám, které stojí za to občas vzít znovu do ruky a alespoň prolistovat.
Juditha
  2. 6. 2016, 11:26
Krásná kniha, kterou jsem si půjčila z knihovny a strašně moc jsem ji chtěla vlastnit, ale nikde nebyla k sehnání. Tento týden se mi ji konečně podařilo koupit na Aukru - v super stavu a tak je konečně moje. Je to pro mně srdeční záležitost stejně tak jako kniha Město jako Alice, kterou se mi povedlo sehnat po dlouhém snažení v antikvariátu.
Je to laskavá kniha, krásný příběh a dokáže nás přenést do doby 2. světové války a povídá o krásném setkání dvou lidí a lásce. Doporučuji všem.
Michelle8
  27. 6. 2012, 17:38
Trošku jinak podaný pohled na II. světovou válku. Krásná knížka, která mi připomněla kouzlo dopisů. Vřele doporučuji!
Veunek
  23. 10. 2016, 11:31
Velice příjemná knížka, která se četla dá se říct sama :). Sympatické vedlejší postavy, skvělá hlavní hrdinka, která srší milým, nevtíravým a inteligentním humorem, to prostě vykouzlí úsměv na tváři. Zároveň nás však příběh nechá nakouknout pod pokličku druhé světové války a poukáže, jak lidé dokážou být v těžkých dobách vynalézaví, silní, ale i bezmocní. Moc se mi líbilo, že je kniha psána formou dopisů... škoda, že dneska by na tuto formu korespondence už málokdo přistoupil, přece jen to má své kouzlo, nicméně takhle si ho jde užít aspoň prostřednictvím téhle knížky.
MikaRO
  13. 8. 2012, 19:55
Na knihu jsem narazila v "Levných knihách", a jelikož se mi líbil její obal i jméno, rozhodla jsem se pro koupi. Počinu vůbec nelituji, protože je to opravdu moc zajímavá knížka. Škoda, že dnes se už tolik dopisy nepíšou, jako dříve. Příběhy přívětivých lidí z Guernsey mě upoutaly, někdy jsem se s nimi společně pousmála, občas mi bylo za ně i smutno. Válka musela být skutečně depresivní záležitostí, knihy jim však dodávaly pohlazení na duši a sílu, díky čemuž tuto příšernou dobu přečkali v "klidu".
HDosoudilová
  8. 12. 2015, 8:58
Po knize jsem sáhla v podstatě z nouze. Ale nakonec jsem byla mile překvapená, byť začátek byl takový chaotický a zdlouhavý. Nakonec to byl takový milý i když chvilkama smutný příběh. A díky dopisovému pojetí to mělo to kouzlo.
Atuin
  19. 3. 2016, 21:02
Je to hodně veliký paradox, ale po přečtení knihy, která zajímavým a neobvyklým způsobem okupaci Německem na Normanských ostrovech, bych právě na nich chtěla žít. Ačkoliv prostor byl dost vymezený a nebylo ho popravdě řečeno nazbyt, prostředí se mi dostalo dostatečně pod kůži. Takové malé ( velké ) věci mám ráda.
ivcanem
  13. 3. 2014, 22:15
Já jsem nechtěla, aby kniha skončila. Četla jsem ji pomalu, skoro jsem si ji slabikovala, jen aby mi vydržela co nejdéle, Krásný styl, jazyk, příběh.
kusma
  12. 1. 2011, 15:03
Krásná, milá knížka. Kniha je psána v dopisech, to jí dává jisté kouzlo. Pisatele si zamilujete a budete se vždy těšit na nový dopis. Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a každému ji mohu jen doporučit.
ToC
  10. 1. 2011, 20:26
Moc milá knížka. Klasický anglický humor - velice jemný, občas skoro nepochytitelný. Párkrát jsem byl dojat - to se mi často nestává.
Osud autorky taky přispívá k zajímavosti díla - knihu napsala po sedmdesátce a o pár měsíců se nedočkala jejího vydání.