Originální název: Door into Summer
Poprvé vydáno celosvětově: 1956

Laser-books - 2012
ISBN: 978-80-7193-355-7

Laser-books (2012) 978-80-7193-355-7 255 brož.
Laser-books (1995) 80-7193-001-6 256 brož.
Odeon (1984) 605-22-825 238 přeložil Pavel Medek

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne...
A protože na konci dvacátého století se pomocí hypotermie a cestování v čase dá uniknout skoro všemu - možná, že za třicet let opravdu jedny dveře povedou když ne do léta, tak alespoň do lepších časů...

Barabura
  3. 11. 2011, 8:50
Tato kniha je moc milá a krásně se čte. Všechno se stane jak má a hlavnímu hrdinovi se daří vše podle jeho plánu, který je dokonalý. Velice se mi líbilo jak na konci Heinlein dává najevo, že se dá věřit ve vědu a techniku, v pokrok lidstva a zároveň v sílu nadpřirozenou, která řídí naše životy (někteří tomu říkají Bůh).
Tanmut
  23. 12. 2009, 23:01
Heinlein je nejen velmistr SF žánru, ale i velmistr vypravěč. Pamatuji, když jsem tuto knihu četl poprvé, nemohl jsem se absolutně odtrhnout. Navzdory anachronismům strhující, magický příběh a Petronia, toho šibalského kocoura, si nejde nezamilovat.
Heinlein zde navíc ukazuje, že oplývá nápady pro žánr poněkud atypickými - praktickými, civilně praktickými; vtipný nástin komplikací s automatizovanou sekretářkou, s nímž se setkáme zde, nebo čtyřrozměrný dům a holisticko-apokalyptická teorie statistik z jeho povídek (takhle to moc civilně nezní, ale věru je) změkčují celou tu "hard SF" skořápku.
Dveře do léta - nádherná metafora, nádherná pohádka, kouzelný příběh. Rozhodně bych tuhle knihu doporučil všem, kdo si chtějí přečíst pohádku, ale připadají si moc staří na Popelku. Zmar sněhu.
psychoklara
  22. 7. 2014, 10:30
Zajímavé a celkem nenáročné scifi. Do edice „čtení na dovolenou“ byla kniha asi vybrána jen podle názvu, jinak to dost dobře nechápu:).
Je to příjemný příběh se sympatickým hlavním hrdinou, kterého si musí oblíbit snad každý, nicméně ta pětihvězdičková smršť v hodnoceních mi přijde trochu přehnaná. Jako oddychovku to ale můžu jen doporučit. Závěr zahřeje na duši.
S.monika
  6. 2. 2014, 23:43
Kniha se krásně čte, je škoda, že je až taková opomíjená .. určitě vřele doporučuji každému, kdo má chuť na něco lehčího, milého, scifipohádkového
ondrasek
  14. 4. 2014, 11:15
Výborná scifi. Autor se moc nezabývá technickým principem zmrazení nebo cesty časem, ale děj je promyšlený a chytil mě za ruku hned od začátku knihy. V jeho představě budoucnosti se sice hodně rozešel s realitou (možná ji ani nemyslel vážně),ale co... kdo může dnes tušit, jak bude svět vypadat za 50 let.
Novinha
  19. 4. 2013, 15:10
Dveře do léta jsem četla poprvé někdy před lety. V mysli mi utkvěl pocit něčeho milého, hřejivého a optimistického. Když jsem nové vydání zahlédla v knihkupectví, neodolala jsem. Četla jsem je tedy znovu v letošním mrazivém dubnu, kdy jsem si stejně jako hlavní hrdina a sympatický kocourek Petronius přála najít dveře do léta. A i teď po druhém přečtení považuji tuhle knihu za jednu z nejpříjemnějších sci-fi, ke které se určitě zase vrátím. PS: Právě čtu od S. Kinga jeden z dílů Temné věže, kde je o této knize zmínka :-) PPS: Jestli budeme mít někdy kocourka, určitě se bude jmenovat Pete.
mumin
  27. 9. 2015, 23:12
Kniha o lásce, zradě, přátelství a víře ve světlou budoucnost. Suverénně napsané (přečetl jsem za jediný den), příběh s časovými paradoxy do sebe logicky zapadá, Heinlein je přesvědčivý při popisu technických inovací (i když s odstupem 6 desítek let mohou některé vynálezy působit úsměvně) a kocour Petronius je skvělý (ale měl dostat víc prostoru). Pozitivní dojem poněkud sráží větší než malé množství klišé: hodný a talentovaný vynálezce je podveden vypočítavou mrchou, ale vše se nakonec v dobré obrátí a pravda s láskou jednoznačně zvítězí.
kacer_rampa
  23. 4. 2015, 12:28
Pokud čekáte roztomilý scifi příběh s hlavním hrdinou kocourem, ošklivě se zmýlíte, jedná se spíš o americkou drsnou školu ve scifi hábitu. Moc milého jsem na knížce nenašel a mrzelo mne, že se kocour vlastně v celé knížce skoro nevyskytoval. A pozor knížka vůbec není pohádková. Doporučuji spíše pro obdivovatele scifi, neobvyklých detektivek, nebo Heinleina.
Nevím, jestli je to překladem, nebo krátkým rozsahem knížky, ale charakteristika postav byla velmi mělká. Heinlein bohužel neprozkoumává, jak je v jeho knihách obvyklé, nové možnosti žánru sci-fi ale jen mírně rozvíjí už ohrané téma časového paradoxu. Musí se však uznat, že to dělá svědomitě a drží se platných fyzikálních zákonů.
eleni.rat
  31. 10. 2012, 18:30
Pro mě naprosto nejlepší Heinleinova kniha. Ačkoli nebyla první, kterou jsem od něj četla, byla rozhodně první, kterou jsem přečetla víckrát. Nádherně vyprávěný příběh mě naprosto pohltil a Petronius je jeden z nejlepších literárních kocourů :)
georgin
  19. 5. 2016, 21:05
Zdejší anotace mě zaujala, ale o co v knize jde nastiňuje naprosto minimálně. Jsem velice rád, že jsem knihu začal číst, protože je zkrátka skvělá. Mít více času, dal bych ji za jeden den, takhle mi trvala tři. Je velice čtivá a není nafouknuta spoustou stran zbytečného balastu. Hlavní hrdina je sympaťák a navíc stejného povolání jako já. Než jsem začal číst, nějak jsem nepostřehl, kdy byla kniha napsána a dodatečně jsem nevěřícně koukal, jak je nadčasová. Určitě od mistra ještě něco přečtu.
KeyserSoze
  9. 7. 2015, 15:59
Vyborna kniha, bavi me technicke zalezitosti tykajici se konstrukce, prestoze z dnesniho hlediska mimo misu. I zapletka posunutim v case pomoci hybrernace. Ale opet ta zalezitost s laskou prekonavajici vek i veky se mi sem proste nehodi. Za me 90%
Jackeq
  8. 4. 2016, 10:02
Úžasné, knížka mě velice nadchla. Je velice poutavá a líbilo se mi jak měl autor vše promyšlené do detailu. Navíc mám rád, když se hlavnímu hrdinovi daří a vše mu vychází. Sice trochu pohádkové dílo ale pro mě srdcovka, můžu jen doporučit!
Lakart
  12. 11. 2013, 19:19
Kvality tohoto velmistra žánru sci-fi jsou vidět na každé stránce. I když dílo není nijak dlouhé, přesto je nadčasové a neuvěřitelně platné. Některé myšlenky mě doslova učarovaly. Krásná kniha hodná znovupřečtení.
vlkcz
  24. 5. 2012, 0:14
I když osobně nepovažuji Dveře do léta za vrchol Heinleinovy tvorby, ale pokud se někdo chce s Heinleinem seznámit, tak jsou ideální volbou. Originální styl, humor, nadhled, propracovaný děj. Narozdíl od některých jiných děl (Friday,Metuzalémovy děti, Dost času na lásku, Cizinec v cizí zemi), absolutně tady chybí potenciálně kontroverzní motivy, které by někomu mohly tohoto spisovatele znechutit.
Alfa_Dinosis
  21. 4. 2011, 19:54
Zrovna dnes jsem znovu dočetl tenhle skvost. A znovu to bylo stejně tak skvělé, ba možná ještě skvělejší, než předchozí četba. Pro mou osobu jedna z nejoblíbenějších a zároveň kniha, při které jsem objevil genialitu pana Heinleina. Víc netřeba říci, přidával bych jen spousty subjektivně zapáchajících superlativů, které toho moc nevypoví. Takže se spíše podepíšu pod komentář uživatele Tanmut a zvláště vyzdvihnu větičku s Petroniem, protože je to vážně pravda! :)