Appaloosa

Appaloosa Originální název: Appaloosa

Plejáda - 2010
ISBN: 978-80-87374-01-6

Plejáda (2010) 978-80-87374-01-6 200

Autor čtenářům předkládá klasický western, který vtáhne čtenáře do děje.
Appaloosa je Parkerův vynikající románový návrat na Divoký Západ, příběh vášně a drsné spravedlnosti na pozadí roku 1800, v místě, kde se zákony často vytvářejí přímo na základě okamžité situace a kde je zákon vymáhán muži, kteří - až na občasné výjimky - nejsou nic jiného než námezdní zabijáci. Rada starších městečka Appaloosa se rozhodne najmout si služby dvou poněkud pochybných mužů zákona Vergila Cola a Everesta Hotche, protože celé město je terorizováno zločinným rančerem Braggem, jehož muži zabijí šerifa a Bragg si tak v městečku počíná dle libosti. Bere si, co ho napadne whisky, ženy. Román se dočkal filmového zpracování. (Založil/a: Antonín)

Fabienne
  19. 7. 2011, 16:04
Appaloosa je komorní western, hlavní hrdinové nejsou zrovna výřeční a kdo čeká knihu nabitou dějem, může být zklamaný. Mě se ale velmi líbila. (ještě se chystám shlédnout film, ať je můj dojem ucelený).
Rinae
  10. 12. 2015, 16:18
Průměr, průměr... škoda. Celým dílem se táhne pěkná metafora o hierarchii koňského stáda a umělecky tím dílo poněkud povyšuje. Ale jinak je to taková odpočinková šeď. Aspoň že ve filmové verzi jí dodávají jiskru herci.
p.a.
  24. 9. 2013, 8:17
Westerny mám rád. Robert B. Parker se dvojici hrdinů celkem věnuje. Hotch je takovej normální pragmatik, Cole tak trochu psychopat (ještě, že se držej na správný straně zákona). Kniha tak líně plyne, ale mně to nevadilo. Přečetl jsem jí rychle. Pro fandy westernů povinnost. 90 %.
Podle tohoto románu natočil Ed Harris (role Cola, režie, produkce a práce na scénáři) v roce 2008 stejnojmenný film. V roli Hotche se představil Viggo Mortensen.
Appaloosa je pojmenování pro teplokrevné plemeno koní vypěstované v Severní Americe, původem ze Španělska. Původ plemene se táhne až do 16. století kdy ho začali šlechtit indiáni kmene Nez-Percé (Niimíipu - http://en.wikipedia.org/wiki/Nez_Perce_people).