Kočka, která prochází zdí

Kočka, která prochází zdí Originální název: Cat Who Walks Throught Walls
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

And Classic - 1995
ISBN: 80-85782-21-9

And Classic (1995) 80-85782-21-9 380 brož.

Plukovník Colin Cambell, statečný voják a mistr bojových umění se dostane do potíží, když je v restauraci proti němu zabit člověk, který si ho chtěl najmout jako vraha. Zanedlouho je jasné, že neohrožený plukovník se nechtě ocitl ve vysoké hře, kde je jeho život jen velmi malou sázkou. Po boku mu stojí jeho krásná a chytrá novomanželka Gwen, proti nim zneužitelné síly společenského systému.

Pro Heinleina tedy typická situace. Autor vždy staví individuum proti společnosti, vždy sází na schopnosti, dovednosti, důvtip, statečnost, ba nezničitelnost jedince. S důsledností filosofa odhaluje, že všechny společenské struktury, které lidé byť třeba v dobré víře vytvořili, mají sklon degenerovat. Vedou mnohé ke zbabělosti a poddajnosti, jiným umožňují používat privilegií. Proto byl Heinlein za komunismu autorem ne nedoporučeným, ale přísně zakázaným. Nic mu není cizejší, než státní ideologie takzvaného socialismu.

cmax
  5. 12. 2010, 22:54
Cestování časem, vesmírem, velice svižný, živý a důmyslně promyšlený příběh, plno vskutku vtipně napsaných filosofických mouder, stejně jako těch z běžného života, občas lehké technologické i psychologické absurdno - zkrátka sci-fi jak má být. Ale zaslouží si kniha přečíst a nebýt sprostě založena zpět na své místo? Absolutně! Přátelé, asi jsem se zamiloval do Gwendolyn Novakové. Jsem v tom až po uši. Snad se tohle nikdy nedoví má drahá polovička.
Maahra
  10. 7. 2015, 1:07
Za mě asi jedna z autorových nejlepších knih. Strhujíci, čtivá, lehce absurdní i vtipná. Navíc jsem fanda atypických koček :)