Temné vize

ISBN: 80-85384-21-3

AF 167 (1996) 80-85384-21-3 320

Obsahuje povídky:

Stephen King
- Přemístění ("The Reploids" - 1988)
- Kecky ("Sneakers" - 1989)
- Věnování ("Dedication" - 1988)

Dan Simmons
- Metastáza ("Metastasis" - 1988)
- Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává ("Vanna Fucci Is Alive and Well and Living in Hell" - 1988)
- Iversonovy jámy ("Iverson's Pits" - 1988)

G. R. R. Martin
- Proměna kůže ("The Skin Trade" - 1988) (Založil/a: malc8k)

Stephen King Stephen King
*21.09.1947

Dan Simmons Dan Simmons
*04.04.1948

George R. R. Martin George R. R. Martin
*20.09.1948

Peetuliska
  24. 2. 2014, 14:56
Autorem není jen Stephen King, pracoval na tom společně s G.R.R. Martinem a D. Simmonsem

Kniha je rozdělena na více příběhů od každého autora. Pesimistický pohled do budoucnosti.
HPL
  2. 9. 2013, 12:04
Hodnotit jako celek je velmi obtížné. King zde zcela selhává. U Přemístění jsem se nemístně nudil, Kecky se kvůli nejšílenějšímu překladu, co jsem kdy viděl, prakticky ani nedají číst, a Věnování sice není špatné, ale od "Mistra hororu" bych čekal opravdu více. To Dan Simmons příjemně překvapil. Metastáza byla super (nápad s rakovinovými upíry se mi velmi líbil), Vanni Fucci a Halelujah breakfast club taky dost pobavil (hlavně konec), Iversonovy jámy už byly ale slabší. Jednoznačně nejlepší je zde vlkodlačí detektivka od G.R.R. Martina. Její atmosféra by se dala krájet, a klidně bych si ji dokázal představit i na více stranách.
Kdybych měl hodnotit jen Martina a Simmonse, tak plný počet. Jako celek však slabé 3*, a to hlavně za nejnudnější Kingovu tvorbu, co jsem kdy četl.
JarKun
  6. 7. 2016, 10:37
Zklamání. Podle názvu jsem čekal temnotu až za hrob od mistrů oboru. Paradoxně ten, jehož dílka zde hážou kvalitu dolů, je můj nejoblíbenější spisovatel Stephen King. Je patrné, že jde o prvotinky z dob dávných, ale možná právě jejich zařazení do knihy, která měla být temná, těmto prvotinkám spíše ublížilo. Daleko více jsem se pobavil u děl Dana Simmonse. Vanni Fucci mě neskutečně pobavil a druhé z děl zase vcelku dojalo. U obou tudíž taktéž netuším, proč zrovna "Temné vize". Náramně jsem si užil vlkodlačí povídku od G.R.R. Martina. Celkově však průměr, zejména proto, že jsem nepochopil koncept celé knihy. Jde o několik různorodých povídek, které prakticky nic nespojuje. A temné vize už vůbec ne.
maratach
  29. 1. 2012, 3:10
Stephen King je komerčně nejúspěšnější americký autor thrillerů a hororů, kritikou označovaný za následníka Dickensova; jeho realistický styl, jímž ztvárňuje hrůzostrašné a mnohdy značně morbidní scény, má kořeny ve fantastické literatuře 19. století. V úvodní trojici povídek tohoto svazku se vrací ke svým sci-fi začátkům a lehce načrtává variaci na průnik alternativního světa, pohrává si s duchařským příběhem, jenž je rámcově vymezen především zvláštním strašidelným místem, a konečně třetí, nejkontroverznější prózou, zabruslí i do hájemství černé magie a prapodivných čarodějných praktik. Povídky:

* Přemístění (The Reploids)
* Kecky (Sneakers)
* Věnování (Dedication)

Dan Simmons je americký spisovatel, nositel cen World Fantasy za román Píseň Kálí a Huga za Hyperion, bývá srovnáván s mistrem „gotického“ hororu Clivem Barkerem. Jeho doménou jsou především povídky – v této sbírce je zastoupen depresivní vizí rakovinových upírů, satirickou scénkou čerpající z Dantovy Božské komedie a parodující praktiky náboženských televizních programů, do třetice pak makabrózním příběhem o padlých vojácích Konfederace, kteří nedošli klidu na bitevním poli u Gettysburgu. Povídky:

* Metastáza (Metastasis)
* Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává (Vanni Fucci is Alive and Well and Living in Hell)
* Iversonovy jámy (Iverson's Pits)

George R. R. Martin je též americký spisovatel, který ve druhé polovině sedmdesátých let proslul sci-fi povídkami mnohokrát oceněnými Hugem i Nebulou – mezi nejslavnější patří Píseň pro Lyu a Písečníci. Od osmdesátých let zřetelněji inklinuje ke strašidelným příběhů, v nichž nově zpracovává klasická témata a nadpřirozená monstra. Brilantní novela obsažená v tomto souboru je dokladem jeho spisovatelského mistrovství, jímž se i žánru hororu zařadil mezi přední světové autory. Se smyslem pro napětí a živé dialogy kombinuje drsnou americkou detektivní školu, v níž není nouze o tratoliště krve, s evropskou tradicí vlkodlaků, v níž zas nechybí krásné a neohrožené dívky ocitající se v nebezpečí. Novela:

* Proměna kůže (The Skin Trade)