Sirotci oblohy

Sirotci oblohy Originální název: Orphans of the Sky
Poprvé vydáno celosvětově: 1963

Návrat - 1993
ISBN: 80-85432-75-7

Návrat (1993) 80-85432-75-7 160 váz.

Sirotci oblohy, novela, která se poprvé objevila na stránkách ASF v roce 1941, se stala jednou z nemnoha stálic a ovlivnila řadu dalších autorů, věnujících se tomuto žánru.
Sirotci totiž přinesli do žánru téma generační lodě jako prostředí, v němž posádka za střídajících se generací zapomene, že je na lodi a její poslání i ona sama degeneruje.
Je zde však někdo, kdo potvrdí výjimku...

ondrasek
  16. 8. 2014, 22:33
Chytrá scifi s výborně propracovaným tématem. Má čtvrtá kniha od Heinleina a i díky ní si u mě zajistil místo v oblíbených autorech. 90%.
HELLBOY-DB
  5. 7. 2014, 16:32
V hodnocení této knihy jsem trochu ovlivněn tím, že jsem ze sci-fi podsekce „Generační loď“ četl nejdříve Aldisse a Harrisona, kteří nastavili hodně vysokou laťku. A tak i když je z počátku vidět, že Aldiss se zde asi hodně inspiroval, bohužel to nic nemění na tom, že tato prvotina i přes svůj kratší rozsah místy ztrácí tempo a co se týká děje, čtivosti a finále, zůstává vůči svému mladšímu následovníkovi taky o nějaký řád pozadu. ===60%
Mayaku
  19. 12. 2016, 12:32
Tahle knížka je taková moc příjemná jednohubka. Je napsaná poměrně poutavě, jak je u Heinleina zvykem, ale během čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že celý příběh je zbytečně zkratkovitý a moc by si zasloužil být více rozveden do detailu (zejména některé části vývoje příběhu byly z mého pohledu úplně přeskočeny a/nebo docela odbyty, což je podle mě prostě škoda). Čistě z tohoto důvodu dávám jen průměrné hodnocení, jinak je to opravdu velice fajn počteníčko.
Nihlathak
  14. 4. 2016, 20:14
Občas diletantsky rozvláčné, občas diletantsky rychlé, kdy se zásadně změní klima během několika slov. Takové jsou ovšm novely a já si užíval Sirotky se vším všudy a fandil výjimečně těm správným "lidem". Ápropos... doporučuji všem, kterým se líbil Vor.