Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jana z Arku

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jana z Arku Originální název: La vie de Jeanne d´ Arc

Nejnovější vydání:
Československý spisovatel - 1950
Počet stránek: 522
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1950) 522

"Jana z Arku" je knihou, která vzbudila hněv Vatikánu větší, než kterákoli jiná kniha 20. století. Byla také jednou z hlavních příčin vzteklého zákroku papežského koncilu, který prokázal jejímu autorovi. Anatolu Francovi, tehdy již známému a milovanému celým kulturním světem, velkou poctu zařazením všech jeho spisů na proslulý "index librorum prohibitorum", kde se France dostal do vynikající společnosti géniů lidstva, které po staletí s neobyčejnou sveřepostí a tupou důkladností dával papež do klatby.

Kniha o Panně Orleánské neměla být jen dílem historickým. France, když ji psal, měl na zřeteli i velmi konkrétní cíle politické. Šlo o to, odhalit pravdivou historickou tvář této národní hrdinky francouzského lidu, symbolu jeho boje za národní nezávislost, které se vysoký klerus ve spolupráci s vatikánským politickým štábem chystal zneužít prohlášením za svatou. Sláva, která se podle plánu měla rozpoutat kolem události, měla být proměněna v politickou kampaň namířenou proti demokratickým silám Francie na počátku století.
Na rozdíl od Schillerovy idealizace a Voltairovy persifláže France postavil svou Janu věcně, střízlivě, drže se především historické skutečnosti. Tak čtouce toto dílo, poznáváme Pannu jako psychologicky přeexponovanou dívku, trpící halucinacemi které u ní, vyvolávají hysterické a sugestivní stavy. Celá věc je pak zneužita nesvědomitým vysokým klerem. (Založil/a: Antonín)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace