Originální název: Eat, Pray, Love

Vyšlo jako audiokniha

Metafora (2016) 978-80-7359-504-3 350
Metafora (2007) 80-7359-071-0 348
Nezjištěno / Jiné Vyšlo jako audiokniha. načetla Kristýna Kociánová

Elizabeth Gilbertová má vše, co se od moderní ambiciózní Američanky očekává: manžela, dům a úspěšnou kariéru. Jenže místo aby se cítila šťastná a naplněná, ji pohlcuje panika, zoufalství a zmatek. Odhodlá se tedy k radikálnímu kroku a úplně sama se vydá na roční pouť kolem světa. V Itálii studuje umění rozkoše, učí se italsky, flirtuje, nezřízeně hoduje a přibere deset nejšťastnějších kilogramů svého života. V Indii absolvuje čtyřměsíční duchovní cestu do vlastního nitra, na níž nechybí ani tak zdánlivé protiklady jako je vztek, transendentální meditace, černý humor, mantry a vize. V Indonésii, kde se stane žačkou svérázného starého šamana, pak hledá svůj konečný cíl: rovnováhu, schopnost vybalancovat svůj život mezi světským potěšením a pravou zbožností. Pokud jste se i vy někdy vzbudili s naléhavou touhou změnit sebe i celý svůj život, je pro vás tahle kniha tou nejlepší inspirací. (Založil/a: z-u-z-a)

Iva Ká
  18. 7. 2016, 11:36
To jsem netušila, že se mi kniha bude tak moc líbit. Film jsem kdysi viděla a popravdě si z něj pamatuji jen minimální útržky. Na knihu jsem narazila a řekla si, že bych to mohla zkusit. Témata jsou mi velmi blízká. Bylo to velmi milé a místy humorné a často jsem se jen tak tiše nad řádky zamyslela. Po prečtení jsem si ještě jednou pustila film. Porovnat se to ale nedá. Film je fajn, ale kniha u mě rozhodně vede.
karkulin1982
  7. 9. 2015, 17:57
Pro mě jedna ze dvou knih, kdy film byl lepší. Samozřejmě se knihy ve všem přímo nedržel, ale po skvostném filmu, jsem si konečně přečetla i knihu. Sáhodlouhé filozofické pasáže o meditacích, kde jsem téměř ničemu nerozuměla, jsem musela přeskočit, jinak bych knihu nikdy nedočetla. Moc se mi líbila část z Indonésie, která mě ve filmu nijak neoslovila, ale zdálo se mi, že byla pro mě nejsrozumitelnější ze všech.
Clementine
  22. 6. 2013, 19:40
Když jsem tuhle knihu četla, byla jsem zavřená v práci, kterou jsem nesnášela, čerstvě po rozchodu a zdeptaná, takže pro mne to byl poměrně balzám na duši... takže jsem se rozhodně necítila "šťastná a naplněná" a to mi bylo čerstvě přes dvacet... takže pro mne to byla kniha, která mne nejen bavila, ale i mi pomohla tak trochu v objevování sebe sama...
cikyt
  7. 7. 2012, 12:39
Přidávám se k lidem, kterým se kniha líbila, a to i přesto, že rozhodně nespadám do kategorie lidí 35+. Podle mě to nemusí být dobrá kniha jen pro ženy starší a rozvedené, ale prostě pro ty, kdo tak trochu hledají sami sebe.
Millie
  9. 8. 2013, 17:04
Film se mi velmi líbil, proto jsem se těšila, až se o celém tom putování a sebeobjevování dozvím více. Rozhodně jsem nečekala změť myšlenek a neustálé přeskakování mezi tématy, které působí, jakoby se autorka nemohla rozhodnost, jestli píše osobní zpověď, cestopis či román. Jediné, co na začátku každé kapitoly chybělo, byla slova: Můj milý deníčku.

Ten příběh má skvělý potenciál, avšak více mu sluší filmová podoba.
Petipe
  1. 1. 2016, 21:09
Náhle se objevila mezi ostatními knihami v knihkupectví a já si řekla: Proč ne? Film mě oslovil, kniha mě dostane. A byla to pravda- mnohé pasáže jakoby přesně popisovaly spletitost složitého života každého, kdo jev koncích a chce se z toho dostat. Zpočátku jsem si štítkovala pasáže, které mi byly blízké, posléze jsem tento systém opustila, neboť by celá kniha byla jeden velký štítek.
silenceangel
  24. 11. 2015, 15:16
Knížku jsem vzdala zhruba v polovině části Meditovat a bohužel mě odradila natolik, že jsem ani nezkusila dočíst třetí část. Rozhodla jsem se pak dát šanci alespoň filmovému zpracování, ale ani to mě zrovna nenadchlo...
RaimundaP
  21. 4. 2015, 14:37
Knížku jsem dostala jako dárek, sama bych si ji nikdy nekoupila. Neztotožnila jsem se s hrdinkou, její chvílemi vyšinuté jednání poznamenané rozvodem jsem nechápala. Část meditovat jsem jen prolistovala, protože byla nudná a zdlouhavá. Konec knihy byl docela předvídatelný. Nic, co bych musela někdy číst znova. Bohužel mě kniha odradila od zhlédnutí jejího filmového zpracování.
NovotRad
  7. 8. 2014, 15:32
Tuhle knížku jsem dlouho měla doma, ale nějak jsem se nemohla odhodlat. Je to hluboký příběh, který se mě opravdu dotknul. I když jsem o 10 let mladší než Liz, v mnoha věcech jsem se s ní shodla. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo, že autorka hodně přeskakuje. Chápu, že se snaží čtenáře uvést do kontextu, ale občas to bylo trošku zmatečné.
Ivett.H
  19. 1. 2014, 16:14
Tuhle knížku prostě zbožňuju!! :) Ještě jsem jí sice nedočetla celou, ale hrozně hezky se čte, takže rychle ubývá, někdy si říkám, že musim číst pomalejc, ať mi vydrží co nejdéle:D Viděla jsem i film, ale knížka se mi líbí víc, asi skoro u každé knížky a filmu - v knížce "toho" je víc. Chápu ale že pro někoho je knížka nudná a nezáživná, protože abyste knížku (i film) pochopili musíte pochopit její hloubku tzv. číst mezi řádky.
Alenina
  8. 6. 2013, 15:08
Knížka se mi moc líbila. Nevím jestli to je tím, že patřím do kategorie 35+ a jsem rozvedená :-) Spíš si, ale myslím, že je to tím, že je mi budhismus sympatický a patřím mezi lidi, kteří hledají svou cestu. Mimojiné je to velice hezky a potavě napsané.
cixa
  7. 9. 2012, 7:11
Dostala jsem se přes jídlo a skončila u meditování ... ale to bude asi můj osobní problém - těmhle věcem já prostě nerozumím a ani rozumět nechci. Trošku se stydím, že jsem knížce nedala moc šancí, ale možná někdy jindy ...:-)
Monny3
  29. 2. 2012, 10:49
Kniha se mi líbila, některé filosofické úvahy byly sice poněkud rozvláčné, ale vzhledem k tomu, že vzešly ze základu mysli rozvedené a nemilované ženy, předpoklad ztotožnění se pro všechny čtenáře evidentně není na místě. Rozhodně se nejedná pouze o popis vnitřního přerodu jedné ženy, ale nenásilně jsou zde popsány i reálnie jednotlivých zemí a to příjemnou formou. Jako čtení na dovolenou, nebo jen tak večer do postele rozhodně doporučuji.
IvKa785
  16. 1. 2012, 8:18
Kniha mě neoslovila, i když věkově spadám do cílové skupiny čtenářek. Děj je příliš rozvláčný, nemá spád, neustálé úvahy o smyslu bytí a víře mě uspávaly. Celkem ještě ušla první část knihy odehrávající se v Itálii. Zbytek nuda a šeď. Palec dolů .... Film s Julií Roberts ještě větší nuda, nedoporučuji.
LaFrida
  3. 10. 2011, 22:21
Kniha pro ženy. Doporučuji na dovolenou. Pohodové čtení. V originále navíc skvěle postavený slovesný styl.
SimiCzech
  22. 7. 2011, 12:08
Tuto knížku jsem dostala k narozeninám, sama bych si ji asi nekoupila. Vlastně v ní ani moc nejde o příběh (kromě první části, odehrávající s v Itálii), spíše jde o úvahy na téma vztahy, láska, víra. Autorka vypráví vlastní zážitky a putování. Z nějakého blíže nevysvětleného důvodu se rozvedla (a manžel ji pořádně oškubal), pak zažila milostný románek a po jeho neúspěchu se vydala na roční putování, aby ... ehm, co vlastně? Aby jedla, meditovala a milovala? Jo, to by mohlo být ono. Zní to jako dobrý nápad a dobrý příběh, ve skutečnosti mi ale autorka strašně lezla na nervy, nevím přesně čím - rozhodně to ale není osoba, se kterou bych se mohla někdy v životě kamarádit. Takový ten americký přístup "Já mám právo na všechno, svět je tu pro mě", navíc psaný poněkud neurotickou osobou, rozhodně není nic pro mě. Ale dávám tři hvězdičky za vtipné psaní, italskou část knihy a popisy přírody na Bali.
Lili89
  17. 3. 2011, 19:57
Mně se tahle knížka absolutně zalíbila hned "na první řádek" a úplně jsem se s ní ztotožnila, naprosto mě uchvátila, je to hezké vykreslení lidského života, který je pro mě tak nepředstavitelný a přitom tak moc blízký. Moc se mi líbil i styl psaní, přišel mi takový kamarádský.
Sagal
  17. 1. 2011, 23:02
Knihu jsem nepochopila. Možná jsem ještě nedospěla do věku,které je primárně určena (35+). Z tří částí se dala číst jen ta z Itálie, protože se ženou, co proniká do italské kultury a kuchyně se není těžké ztotožnit. Další dvě části mi přišly nudné, ovšem možná, až jednou budu na životním rozcestí si knihu o tom, jak v Indii meditují nenormální lidé z Ameriky přečtu.