Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Dívka se zlatými kalhotkami

68%
3 24
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Dívka se zlatými kalhotkami
Autor:
Originální název: La muchacha de las bragas de oro

Nejnovější vydání:
Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1333-9
Počet stránek: 176
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 30x v přečtených
v knihovně 12x v knihovně
k přečtení 29x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2010) 978-80-207-1333-9 176

Zapomenutý falangistický spisovatel, vdovec, píše ve svém víkendovém domě na pláži paměti, v nichž se snaží zamaskovat politické zkompromitování s bývalým režimem a zamlžováním určitých okolností jim dodává poetické kouzlo. Do poklidného stereotypu a rezignace však přijíždí jeho nestydatá neteř Mariana se svým přítelem fotografem. Přes den se Mariana miluje nebo hádá se svým přítelem, kouří a chodí na procházky, z nichž si do strýcova domu často přivádí náhodné známé. V noci pak pomáhá strýci s přepisováním pamětí a nahá s ním vede vášnivé debaty v posteli, končící často až se svítáním.

V pamětech a ve vyprávění spisovatele se postupně odkrývá jeho mládí, vztah ke dvěma sestrám – pozdější manželce a její sestře, matce Mariany. Spisovatel pod vlivem Marianiných otázek bilancuje svůj život a čím dál víc se oddává erotickým fantaziím o ní i její matce. Když se obě ženy ve víkendovém sídle setkají, má to pro spisovatele fatální důsledky, které mohou vést až k sebevraždě. Intimně laděný román, který byl ve své době šokující, působí dodnes nebývale otevřeně. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Juan Marsé Juan Marsé
*08.01.1933

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

alča87
60% 60% 60% 60% 60%
  25. 9. 2016, 11:53
Kniha, která je celkem nuda. Několikrát jsem se musela doslova nutit, abych četl dál a knihu neodložila. Ale konec mě trochu usmířil, protože se konečně vše nějak propojilo.
Příběh je podivná výpověď vysloužilého fašisty, který působí, že už zapůsobila senilita a neví, kde je, co dělal v minulosti a nebo co chtěl udělat. Skutečnost je opravdu trochu jiná. Je to opravdu příběh o bývalém fašistovi, který si spíš píše nový život. Ukázka toho, jak je hranice mezi pravdou a lží tenká. A návštěva jeho neteře situaci nepomůže, vytvoří v domě atmosféru drogového doupěte a příběh se prodírá kouřem z cigaret a marihuany. Naštěstí se na konci otevřou okna a trochu se vyčistí vzduch, to bylo ovšem moc pozdě. Pro Španěly a asi i Katalánce má kniha větší kouzlo a osloví je více, ale u mě se zázrak nekonal - takže místo dvou hvězdiček dávám tři - průměr.
Boris Leto
20% 20% 20% 20% 20%
  30. 3. 2015, 17:25
Napsané to je pěkně, ale ten děj je takový neděj. Má to mít hlavně myšlenku, ale nesedla mi ta nuda, co provází celou knihu.