Ztracené memoáry Jane Austenové

Originální název: Lost Memoirs of Jane Austen

Euromedia Group - 2008
ISBN: 978-80-242-2184-7

Euromedia Group (2008) 978-80-242-2184-7 304

Jane Austenová, která dala světu šest úžasných románů, byla oddaná a posedlá pisatelka dopisů. Mnohé z nich byly uchovány a poskytují cenný vhled do autorčiny mysli, povahy a soukromého života. Přesto její životopisci často přemýšleli, zda si spisovatelka vedla nějaké paměti nebo deník, protože se nikdy žádné pozůstatky takového dokumentu nenalezly. Až nyní... Ten kufr, k údivu celé party dělníků, byl napěchován něčím, co vypadalo jako staré rukopisy. V malé sametové krabičce na dně kufru ležel jaksi nepatřičně zlatý prsten s rubínem... Tak začíná fiknivní příběh Jane Austenové, při jehož čtení se několikrát vrátíte na začátek knihy a znovu se ujistíte, že to, co čtete, je fikce. Tak dovedně vymyslela, uspořádala a napsala vzpomínky slavné spisovetelky Syrie Jamesová. Memoáry, které máte před sebou, zahrnují rané období života Jane Austenové, dobu, kdy (možná...?) prožila milostné vzplanutí. Jsou skvělou sondou do duše výjimečné, inteligentní a vzdělané ženy, která duchem a talentem daleko předčila dobu, v níž žila. Další spekulace by všechno zmařily. Je na čtenáři, aby si z Janina románku a bolestného příběhu udělal své vlastní závěry. (Založil/a: Antonín)

Syrie James Syrie James

marta-b
  18. 7. 2011, 19:43
Jako fikce o životě Jane Austenové se mi tato knížka docela líbila, ale asi to bylo hlavně tím, že nemám Austenovou načtenou - na to se chystám až teď. Takže jsem neměla šanci poznat, které scény jsou jen vyzobané z autorčina díla. Někdy v polovině knížky jsem měla chuť jí taky odložit, ale nakonec jsem dočetla. Dávám 4 z 5, protože samotné dialogy a zápletky byly fajn, bavilo mě to číst. Otázkou je, kolik z těch 4 hvězdiček by patřilo Austenové a kolik Jamesové :o)
Irene
  31. 5. 2011, 13:43
Souhlasím s Trpaslykem, velmi slabé - skoro až ztráta času. Kdybych neměla pro Austenovou slabost (a vše, co s ni souvisí), odložila bych to v polovině.
trpaslyk
  8. 11. 2010, 21:25
Velmi jednoduché a neoriginální dílo čerpající z knih Jane Austenové. Autorka pouze "vyzobala" neznámější scény jejích románů a sestavila je v rádoby autentický příběh autorčina života, přičemž jednotlivé scény sama označuje poznámkami a vydává je za původní inspiraci pro vznik románů.
lu-ca
  6. 9. 2013, 16:40
Přiznám se, že i když Austenovou mám opravdu ráda, tuhle knihu jsem nebyla prostě schopná ani dočíst, protože, jak tady již zaznělo, autorka jen pospojovala vybrané scény z knih Jane Austenové, což mi opravdu vadilo. Řekla bych, že moc vlastního tam ani nebylo.