Bůh jako psychický virus

Bůh jako psychický virus Originální název: Bůh jako psychický virus

Beta books - 2008
ISBN: 978-80-87197-14-1

Beta books (2008) 978-80-87197-14-1 221

Cílem publikace je kritická analýza tří hlavních náboženských monoteistických systému judaismu, křesťanství a islámu. Ti, kteří mají pro svoji víru silné důvody, by se neměli bát analýzy a kritiky. V případě věřících se však s tolerancí setkáváme jen výjimečně. Nejspíš to ukazuje na vnitřní nejistotu. (Založil/a: Milena)

Darwinista
  27. 9. 2012, 15:14
Aneb memetyka v praxi, kniha zcela racionálně vysvětluje příčinu mechanismu šíření monoteistických náboženství, ukazuje na jejich krutost, varuje tak že poukazuje na selektivní kritičnost a doublethinkink a jiné obrané mechanismy jinak inteligentních lidí. V závěru nás čeká statistické srovnání ateistů a věřících v různých oblastech života.
vikingh
  23. 3. 2013, 17:29
U této publikace budu kritičtější. Předchozí dvě Bakalářovy knihy o eugenice a Romech mám velmi rád, obsahují spoustu odkazů a citací, jsou velmi dobře zargumentovány.
Zde mi tato pečlivost chybí. Ano, některé pasáže mne velmi zaujaly, hlavně ukázky z Nového zákona, kde Ježíš nehovoří zrovna jako lidumil, jak je všeobecně církví předkládán, ale jinak mi přijde, že kniha klouže v problematice hodně po povrchu a nesnaží se dokládat více svá tvrzení a nepoužívá více zdrojů. To nejcennější, co jsem si z knihy odnesl, je přehled autorů a literatury, na kterou se odvolává, včetně některých pasáží z Bible.
I tak ale knihu doporučuji a hodnotím poměrně pozitivně, a to především kvůli autorově odvaze poukazovat na kontroverzní témata a snášet opovržení politicky a nábožensky korektních individuí.
Dokázal bych si docela dobře představit autorem doplněné vydání, které by výše uvedené nedostatky napravilo.
Matthias
  24. 7. 2011, 8:52
Dobré, poučné. Měl by si to přečíst každý! Kniha kriticky rozpitvává víru. Poukazuje na absurdity v bibli/koránu, které si protiřečí, jsou rasistické, nemorální, či naprosto nesmyslné. V jiných kapitolách třeba srovnává věřící a ateisty, jejich inteligenci, kriminalitu, rozvodovost atd. Všechno má podložené statistikami a nikde nechybí uveden zdroj, takže si to necucá z prstu. Víru v boha přirovnává k viru, ale nemyslí to nijak urážlivě - pouze vysvětluje, že víra stejně jako virus se hodně rychle šíří a zároveň se snaží za každou cenu přežít. Jen škoda, že to bylo občas trochu složité (velký množství odborných slov), ale tak holt to není určené pro "pomalejší" jedince.