Eseje o věcech veřejných

Eseje o věcech veřejných

Dybbuk - 2010
ISBN: 978-80-7438-014-3

Dybbuk (2010) 978-80-7438-014-3 173

Výběr esejů pěti významných britských a irských autorů (filozofů, spisovatelů, dramatiků, novinářů) poskytuje barvitý a užitečný přehled dějin ostrovní esejistiky, co se týče odlišného stylistického zpracování, výběru témat a historického období vzniku jednotlivých textů. Počínaje rozvahou zakladatele novověkého empirismu sira Francise Bacona na téma lidské ctižádostivosti, přes odlehčenou satiru Thomase Dekkera, v níž tento alžbětinský pamfletista vypomáhá elegánům radou, jak se chovat v divadle, či sarkasmus z pera Jonathana Swifta nabízejícího nemilosrdné řešení, jak naložit s novorozenými dětmi žebráků, po kritické eseje "krále paradoxu" G. K. Chestertona, s humorem a nadhledem rozebírajícího nedostatky, absurdnost a nelogičnost lidského chování a fungování společnosti obecně. Zkusme se tedy začíst do myšlenek, které nám mohou pomoci reflektovat dnešní stav společnosti. (Založil/a: Milena)

Francis Bacon Francis Bacon

William Butler Yeats William Butler Yeats
*13.06.1865 - †28.01.1939

Skřítek
  12. 1. 2013, 7:51
Zvláštně namíchaní autoři a mě neznámým klíčem zvolené ony určité eseje. Pokud mám hodnotit čtivost a přínos, pak všichni autoři jsou mistři a všichni jsou široké obci čtenářů známí, neděje se žádné překvapení, snad jen u J.Swifta, od kterého jsem četla jako dítě Gulliverovy cesty, a ona rada s novorozenci je skutečně šokující.