Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Gazdina Roba

66%
3 55
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Gazdina Roba Originální název: Gazdina Roba

Nejnovější vydání:
Artur - 2006
ISBN: 80-86216-70-5
Počet stránek: 76
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 125x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 16x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Artur (2006) 80-86216-70-5 76

Příběh se odehrává zčásti na Slovácku, zčásti v okolí Vídně, je rozdělen do tří menších celků. Použit je dialekt.
První část: Vše začíná na jarmarku,kde se setká matka Mánka s matkou Maryši. Tyto dva chtějí dát dohromady, neb pochází oba z bohaté rodiny a mají stejnou víru. Oproti nim ale stojí lutheránka Eva, za kterou Mánek chodí. Matky se potkají s Evou a ta dostane vynadáno, že je jiné víry a že je v hanbě. Eva jde zrovna se šikovných kožišníkem Samkem, kterému se přislíbí, aby ukázala, že je to problém jen Mánka. Když za ní její chlapec večer přijde, dívka ho odmítne s tím, že se již zasnoubila. Po čase se sejdou s Mánkem na cizí svatbě (oba jsou již po sňatku s někým jiným), ona s ním jde tancovat a domluví si tajnou schůzku.- tím končí první část.
Druhá část:oba na sebe stále myslí, Mánek nabízí Evě, aby s ním šla do Vídně, kam měl sehnat 200 robotníků; prosí ji ,aby šla za gazdinu, neb nikdo nemusí vědět, že není jeho pravá žena. Ten večer ji však sledoval Samko,který ji doma zbije za schůzku s Mánkem. Žena druhý den ráno odejde s Mánekm do vídně a zanechá rodinu doma. Ve Vídni jí dělníci říkají gazdina roba, neb se dozvěděli, že není jeho ženou, čímž se jí stížilo postavení. Mánek se zatím domlouvá s advokátem o přestoéupení k lutheránům, aby se mohl rozvést a vzít si Evu.Advokát ho ale od skutku zrazuje a Námek, ve kterém je víc "vášně než zatřvrzelostiů odstupuje od svého úmyslu.
Třetí část: použity jsou zde lidové písně. Ve Vídni navštíví gazdu s robotníky baron s baronkou, nechávají si zahrát písně. Baronce se líbí fěrtoch, který jí Eva dá, a dostane za něj 5 zlatých. Když se gazdy ptá, zda je Eva jeho žena, Mánek ji zapře. Večer jde Eva za Zuzkou, které svěří vněkolik věcí, které má odevzdat její rodině. Druhý den Evu nemůže nikdo najít, lidé soudí, že odjela dříve domů. Až po nějaké době ji najdou utopenou v Dunaji. (Založil/a: Antonín)

(více)  

Štítky

více  
Gabriela Preissová Gabriela Preissová
*23.03.1862 - †27.03.1946

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ariko
60% 60% 60% 60% 60%
  8. 9. 2014, 16:11
Nestárnoucí milostný trojúhelník. Stále se opakující téma ženské naivity, kdy věří v moc lásky, která zmůže i dobové předsudky. Bohužel tak to nebývá a navíc v předešlých dobách byla situace ještě horší.
alča87
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 2. 2014, 17:46
Příběh, který pokud bychom vynechali způsob života té doby a dialekt, je podle mne současný. Lidé se na sebe dívají stále podle toho, jaký mají majetek, natož dnes - jakou mají víru. Předsudky mají lidé stále. A ženy stále dělají něco, jenom aby ten jejich vyvolený žárlil, ale přesto si mnohdy nedají říct, chlap jim učaruje a je s nimi amen. Smutný příběh, jako někdy život je. Evuši mi bylo líto, neměla si nechat zničit život. Ale pokud příběh vnímám v kontextu doby, tak musím říct, že se mi líbil.
Arti.fex
60% 60% 60% 60% 60%
  31. 10. 2012, 14:13
Nejedná se o díle převratné či nějakým způsobem vyčnívajícím. Přesto šlo o drama, které se stalo průkopníkem českého realismu na divadelních prknech ihned po Stroupežnického furiantech (ikdyž ti byli v prvopočátku kritizováni a své hodnoty dostáli až o mnoho let později). Jeho hodnota není v obsahu, ale v době uvedení.