Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Afrika snů a skutečnosti I.

84%
4 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Afrika snů a skutečnosti I. Originální název: Afrika snů a skutečnosti I.

Nejnovější vydání:
Orbis - 1954
Počet stránek: 262
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 23x v přečtených
v knihovně 29x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 3x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Orbis (1954) 262

První cesta legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, proslulé mezi veřejností logem H+Z, do tehdy velice exotické a tajuplné koloniální Afriky.
Poutavě napsané knihy "Afrika snů a skutečnosti" stejně jako tehdejší rozhlasové reportáže později ohlašované populární lidovou argentinskou melodií Yerba buena se staly vytouženými a netrpělivě očekávanými okny do světa. I proto jejich reportáže a později besedy měly tehdy tak obrovský ohlas a cestopisy doslova ovlivnily celé generace.
Dnes je naprosto samozřejmé odjet kdykoliv, kamkoliv a na jakékoliv místo na světě. Bohužel po roce 1948 to takové zdaleka nebylo. Málokdo si už vzpomene na ponižující podávané žádosti o devizový příslib, netrpělivé očekávání a kádrování, aby většině z nás bylo vše bez udání důvodů zamítnuto. A pokud někdo vyjel za hranice směrem na Západ, musel stejně ponižujícím způsobem přihlížet prohlídkám a šikanování na hranicích, zpracovávat hlášení s kým se v zahraničí stýkal, o čem mluvil atd. ! Kolem naší republiky postavili komunisté železnou oponu, vysněné dálky a svět kolem se pro drtivou většinu z nás smrsknul jenom na četbu starých cestopisů a případnou návštěvou několik spřátelených států, do některých z nich nebylo rovněž snadné se dostat (například všechny země tehdejší SSSR mimo určení trasy cestovních kanceláří o individuální turistice ani nemluvě)...
Problém byl i s obálkou třetí části tohoto cestopisu. Byla na ní obnažená černoška s dítětem. Snímek do půl pasu nahé černošky musel být zcenzurován - prostě oříznut tak, aby obnažená prsa nebyla vidět vůbec. S cenzorem byl postupně sváděn úporný boj o to, aby nakonec byla zakryta alespoň částečně...
Současné státy Afriky, zejména politické a bezpečnostní poměry jsou zcela jiné a takový projekt, jaký učinili oba cestovatelé by byl dnes jenom velice obtížně realizovatelný. Dnešní Afrika třetího tisíciletí je prostě zcela jiná i když mnohé problémy stále zůstávají a nové, jiné vznikají. Projeli 27 zeměmi a najeli celkem 37 270 km. Nashromáždili obrovské množství unikátních materiálů, fotografií, dokumentů, poznámek atd. Odeslali stovky reportáží do různých médií, vytvořili dva celovečerní filmy a napsali zmíněnou trilogii "Afrika snů a skutečností". (Založil/a: Antonín)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

pavleek
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 2. 2013, 10:25
Dnes již legendární dvojka HZ nám za léta svých putování přichystala naprostý poklad českých cestopisů nesmírné dokumentární hodnoty.