Afrika snů a skutečnosti III.

Afrika snů a skutečnosti III. Originální název: Afrika snů a skutečnosti III.

Orbis - 1954

Orbis (1954) 295

První cesta legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, proslulé mezi veřejností logem H+Z, do tehdy velice exotické a tajuplné koloniální Afriky.
Poutavě napsané knihy "Afrika snů a skutečnosti" stejně jako tehdejší rozhlasové reportáže později ohlašované populární lidovou argentinskou melodií Yerba buena se staly vytouženými a netrpělivě očekávanými okny do světa. I proto jejich reportáže a později besedy měly tehdy tak obrovský ohlas a cestopisy doslova ovlivnily celé generace.
Dnes je naprosto samozřejmé odejet kdykoliv, kamkoliv a na jakékoliv místo na světě. Bohužel po roce 1948 to takové zdaleka nebylo. Málokdo si už vzpomene na ponižující podávané žádosti o devizový příslib, netrpělivé očekávání a kádrování, aby většině z nás bylo vše bez udání důvodů zamítnuto. A pokud někdo vyjel ve za hranice směrem na Západ, musel stejně ponižujícím způsobem přihlížet prohlídkám a šikanování na hranicích, zpracovávat hlášení s kým se v zahraničí stýkal, o čem mluvil atd. ! Kolem naší republiky postavili komunisté železnou oponu, vysněné dálky a svět kolem se pro drtivou většinu z nás smrsknul jenom na četbu starých cestopisů a případnou návštěvou několik spřátelených států, do některých z nich nebylo rovněž snadné se dostat (například všechny země tehdejší SSSR mimo určení trasy cestovních kanceláří o individuální turistice ani nemluvě)...
Problém byl i s obálkou třetí části tohoto cestopisu. Byla na ní obnažená černoška s dítětem. Snímek do půl pasu nahé černošky musel být zcenzurován - prostě oříznut tak, aby obnažená prsa nebyla vidět vůbec. S cenzorem byl postupně sváděn úporný boj o to, aby nakonec byla zakryta alespoň částečně...
Současné státy Afriky, zejména politické a bezpečnostní poměry jsou zcela jiné a takový projekt, jaký učinili oba cestovatelé by byl dnes jenom velice obtížně realizovatelný. Dnešní Afrika třetího tisíciletí je prostě zcela jiná i když mnohé problémy stále zůstávají a nové, jiné vznikají. Projeli 27 zeměmi a najeli celkem 37 270 km. Nashromáždili obrovské množství unikátních materiálů, fotografií, dokumentů, poznámek atd. Odeslali stovky reportáží do různých médií, vytvořili dva celovečerní filmy a napsali zmíněnou trilogii "Afrika snů a skutečností". (Založil/a: Antonín)

Pend
  10. 4. 2016, 14:53
Velice zajímavé čtení, které je ale přeci jen poznamenané dobou vzniku. Na druhou stranu to asi tenkrát jinak nešlo.
Elrond
  21. 1. 2015, 12:58
Je velmi zajímavé se do starých knih H+Z začíst. Já se nedávno pustil do třetího dílu "Afriky", který je prakticky celý věnován jižní africe. Motivací mi byla vlastní připravovaná cesta do JAR. Velmi poutavé čtení i po letech , opravdu zajímavý náhled do tehdejšího života lidí v Johannesburku, diamantových dolech , ...dočetl jsem až po návštěvu H+Z v horském království Lesotho. No ale pak jsem na netu zjistil jaké jsou poměry v Jihoafrické republice dnes, cestu raději zrušil a pustil se raděj do H+z cestopisu z Cejlonu....
pavleek
  22. 2. 2013, 10:26
Dnes již legendární dvojka HZ nám za léta svých putování přichystala naprostý poklad českých cestopisů nesmírné dokumentární hodnoty.