Originální název: A Game of Thrones

ISBN: 978-80-7197-491-8
v přečtených 1990x v přečtených

Talpress (2013) 978-80-7197-491-8 480
Talpress (2000) 80-7197-057-3 480

První kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy...
Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn.
A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít.

První kniha ze dvou. (Založil/a: Parm)

vladislaus
  12. 10. 2011, 7:53
První kniha, kterou jsem četl ve formátu e-book, protože v jiném jsem ji nesehnal. Četl jsem ji tedy na mobilu, stejně jako všechny další díly ságy. Četl jsem ji ve všech volných chvilkách i v práci, protože děj je natolik lákavý a návykový, že se nechce přestat číst.
Magyana
  12. 4. 2013, 7:37
Po přečtení všech zatím vydaných dílů Hry o trůny musím konstatovat, že George R.R. Martin je vlastně tak trochu sadista, který s oblibou ubližuje svým oblíbeným postavám - ať už je rovnou zabije (u některých mě to opravdu bolelo), usekne ruku, oslepí, zohyzdí nebo jim připraví jiné nemilé překvapení. Čtenář pak se svými postavami trpí a bojí se o ně. Na druhou stranu konečně série, u které se ani neodvažujete předvídat konec.
Ariko
  2. 1. 2015, 20:49
Nechala jsem se zlákat vysokými procenty zde na stránkách a myslím, že jsem neudělala špatně. Kniha je čtivá, i když na začátku jsem se ztrácela v množství jmen a postav. Do poloviny knihy je děj ale spíš trochu ucouraný a v podstatě se vše teprve rozjíždí. Čekala jsem více akce, která se jakžtak objevila v druhé polovině knihy. Čtyři hvězdy však dávám proto, že i navzdory těmto nedostatkům, děj krásně plyne a jazyk knihy je příjemný a nemám ani tak pocit, že by byl až moc násilný nebo penisoidní :D Těším se na další díl :)
Keatin
  16. 12. 2013, 20:27
Začetla jsem se okamžitě, skvělá kniha. Odehrál se u mě klasický scénář: dlouho jsem odolávala vlivem přílišného vychvalování, poté jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že bych si to přečetla, kamarád mi zapůjčil knihu a už to jelo ...nej postavy rozhodně Arya, Bran, Jon a překvapivě Tyrion, ty, které mi neskutečně pily krev: Sansa, a to mám štěstí, že ještě nebyly rozvinuty postavy Joffereyho (čert ví, jak se to píše), Jamieho Lannistera, Cersei Lannister a určitě bych mohla jmenovat ještě další, ale nebudu přehnaně negativní. :) Příběh perfektně vystavěný, tak, že jsem prožívala každý nezdar, či překážku ...a nová závislost a posedlost může začít. :)
anishta
  5. 4. 2013, 14:09
Začala jsem číst ještě před prvním dílem seriálu, ale nedočetla jsem. radši jsem lenivě koukala na bednu. :D Až dnes jsme dočetla první knihu. Velmi čtivé, skvělý příběh. Jdu hned na další..:)
Rames
  3. 10. 2013, 10:52
Tolik chvály ,ts ts ts.
Série je určena pro náctileté a tak ji také musíme brát , nečekejte žádnou hloubku a bavte se. O násilí, sex a náhlé zvraty není nouze.
Možná by bylo fajn vydávat tuto ságu pod názvem "Večery pod lampou." Teplý čaj, pléd přes ramena a dobrodružství v ruce to je přesně to k čemu se Píseň ledu a ohně hodí.
Všivák
  21. 5. 2013, 20:28
Opravdu hodně propracovaný svět. Kniha nemá úplně takový tah na bránu. Soustředí se hlavně na detailní popis hrdinů. Na jejich motivy. Nikdy jsem v knize nezažil tolik jmen, tolik postav. Orientovat se v tom dá kupodivu dobře. Kniha jenom pozvolna graduje. Vygraduje tak, že mám hned chuť na další díl. V knihovně ale musim čekat. Četl jsem první dva díly v jednom.
teola
  1. 9. 2014, 16:52
Seriál jsem si zamilovala. A knižní předloha mě uchvátila zrovna tak. Jedna z těch knih, pro které jsem schopna ukrojit podstatnou část ze svého spánku :-)
VerenaLord
  15. 7. 2014, 21:59
Po dlouhé době konečně kniha, která mě upoutala a naprosto pohltila. Část knihy je hojně zaměřena na pocity a vjemy jednotlivých postav, ale ději to dodává věrohodnost a reálnost. Pro dlouhé nudné dny naprosto dokonalé.
HPL
  8. 11. 2013, 1:09
Od Martina jsem již četl několik povídek, čili o tom, že umí psát a vymýšlet skvělé příběhy jsem nepochyboval. O to, že by mě Hra o trůny mohla zklamat jsem rovněž velký strach neměl, jelikož jsem se ke knize dostal až po 3. sezóně vynikajícího seriálu HBO.
Přesto kniha předčila moje očekávání. Gigantický svět všemožných intrik a boje o moc. Absence magie mi ani příliš nevadila (navíc je to v první knize účelné). Že kniha obsahuje značné množství popisů oblečení, jídla apod., mi také nepřišlo nijak těžkopádné, jak se mohlo zdát.
Nejvíc mě bavily momenty, kdy se Ned všemožně dohaduje s Robertem (od prvního až po ten poslední). Skutečně hutná atmosféra. K vlastnímu překvapení jsem si taky nejvíc oblíbil postavu lodra Eddarda (v seriálu mě víc bavil Tyrion, přestože si Neda jinak než Seana Beana už představit nedokážu :D). Taky pasáže s Dany a hlavně Sansou jsou v knize mnohem lépe podány (v seriálu je na zabití).
Styl knihy, kdy je každá kapitola viděna pohledem jednotlivých postav se mi vryl pod kůži a já ji nemohl ani na chvíli odložit.
Ono to svým způsobem ani fantasy není, spíš takový politický thriller/drama v onom fantasy kabátku, ale dle mého názoru to knize jen prospívá, jelikož je to další věc co ji činí jedinečnou.
Čteno jako kompletní vydání (tak nějak nechápu, proč to bylo dříve vydáváno na půlky).
PS: Momentálně se chystám přečíst si v angličtině - důkladně proklepnout Martinův styl psaní.
Pett
  14. 9. 2014, 19:58
Na tv koukám opravdu sporadicky, radši trávím čas po večerech "s papírem"...takže seriálem díky bohu nepolíbená, fantasy žánr nečtoucí... ale všichni z toho jsou na větvi, tak proč si neudělat vlastní názor... modlila jsem se, jelikož mám jistou úchylku nenechávat knihy rozečtené, nepřeskakovat v nich a rytíři a bitvy nejsou zrovna mým šálkem Jemči ... ale... nakonec jsem do toho tak zabředla, že nebylo cesty ven... obdivuhodné také je, že ani jedna postava mě svým vyprávěním vysloveně nenudila... takže smekám svou pomyslnou hučku, Vaše Výsosti!
Co dodat? Střet králů se blíží!
Scathach
  9. 2. 2013, 19:31
Musím přiznat, že když jsem si už myslela, že vím, jak a proč se něco stalo, autor mě pokaždé dokonale zmátl, takže jsem na tom byla v podstatě stejně tak, jako postavy v knize. Fantasy to opravdu připomíná jen v několika málo ohledech, spíše je to opravdu jako román v období středověku; nebo něco na ten způsob. Na knize to ale nic nekazí, spíše bych řekla, že jí to přidává plus, že to není naprosto úplně stejné jako všechny dnešní fantasy. Tento první díl mi připadal jako takový malý rozjezd do celé série, spustil se běh událostí a to je to hlavní.
Nejvíce jsem si asi oblíbila tvrdošíjnou Aryu; pak asi i Jona Sněha...
Celou knížku bych hodnotila něco mezi, asi na 90% kvůli nějakým těm malým nedostatkům, a také proto, že očekávám, že nějaká jiná kniha ze série bude mnohem lepší... Nechám si proto takový odstup a dám 4 hvězdičky.
Tyet
  26. 12. 2014, 22:28
Dobře se to čte, odsejpá to a kdo od toho nečeká žádný moudrosti, bude uspokojen, já byla. Přečtu si další díly, protože seriály nesleduju.
PeťkaW.
  28. 1. 2014, 9:43
Jedna z mála knih, u kterých jsem viděla první seriál. Díky tomu odpadlo takové to klasické těšení se na to, co bude dál, protože seriál byl zpracovaný opravdu velmi, velmi dobře a věrně a člověk tak věděl, co bude následovat. Na druhou stranu jsem byla opravdu ráda, že si díky němu můžu přiřadit k některým jménům obličeje, protože čtenáře hned zpočátku zavalí příval lordů, serů a jejich historie a myslím, že bez toho, aniž bych viděla seriál, abych se asi občas mezi jmény dost ztrácela. Nicméně kniha je to opravdu čtivá. Navzdory rozsáhlosti nenudí. Přechody mezi jednotlivými postavami a jejich liniemi jsou nenásilné a hezky na sebe navazují, což se málokdy podaří. Postavy, prostředí i historie světa jsou výborně propracované a ději nic nechybí - zvraty, láska, boj, dobro, zlo, smrt... Těším se na další pokračování.
thefreakinside
  10. 4. 2014, 19:19
Neuvěřitelně bohatý jazyk (hodnotím originál), G.R.R. Martin se nebojí odstranit hlavní postavy, chytlavé, poutavé, strhující, žádná nudná místa, prvotřídní fantasy :)
S.monika
  5. 2. 2014, 23:33
Je to je moje srdcovka .. jsem celkem dost zaujatá proti "fanouškům" po seriálové verzi, Píseň ledu a ohně znám již od 13 let, a dokonce v 7 třídě jsem o této serii psala do čtenářského deníku .. je to úchvatné, epické dílo ,které by žádný příznivce fantasy neměl přejít bez povšimnutí
Ivet
  6. 10. 2013, 15:21
Kniha mi krásně doplnila prázdná místa, která mi v seriálu unikala nebo nezapadala přímo do sebe. Vnitřní monology postav i dlouhé popisy prostředí byly přesně to, co v televizní podobě nelze vyjádřit. Styl psaní se úžasný a zápletka je tak šílená, že můžu těžko odhadnout, jak to celé skončí. Proto se hned vrhnu na další díl.
Nantong
  28. 4. 2013, 14:06
Hmm...perfektní počteníčko, náherný narozenínový dárek.Knihu jsme si prostě užila, jdu se hned vrhnout na další díl. Obávám se, že pokud nedočtu celou sérii...nebudu mít klid :)
vanous95
  2. 7. 2012, 17:33
Má první fantasy knížka a určitě ne poslední. George R.R. Martin vytvořil naprosto geniální, skvěle propracovaný a nenásilnou formou popsaný svět. Musím uznat, že těch postav tam je teda požehnaně. Až tak ve čtvrtině knihy jsem se jakžtakž zorientoval v tom, kdo je kdo, ale to spojení mezi osudy jednotlivých postav je opravdu skvělé! Už se těším na druhý díl...
Gereth
  28. 4. 2013, 14:55
Měl jsem z toho trochu strach, ale rozhodně se vyplatí hru o trůny přečíst i pokud jste viděli serial. Ten se opravdu věrně drží knihy, včetně většiny detailů. Scény odpovídají kapitolám, rozhovory jdou slovo od slova. Nicméně kniha vám doplní souvislosti, zasadí vám čerstvý příběh ze současnosti do pozadí světa a díky několika exkurzím do historie si uděláte celistvější obraz o jednotilvých rodech. Lépe pochopíte chování postav a dozvíte se, kde se (ne)flákali všichni ti Tullyové, kteří byli z první serie seriálu vyškrtnuti. Zejména jsem si pak užíval manévry armád popisované pomocí zpráv doručených posly a havrany, pomocí vojenských porad či přímo zážitkém některé z hlavních postav. Fascinuje mě, jak G.R.R.Martin dokáže ukočírovat tolik postav, tolik jmen tak, že to stále působí živě. Akorát teda linie s Daenerys byla stejně otravná, jako v seriálu. // 95%
Gustik5
  2. 4. 2013, 21:56
Nejprve jsem shlédl výborný televizní seriál, a jak už to tak se mnou, zatrpklým to perfekcionistou bývá, musel jsem o tom, co se mi v televizi tak líbilo, vyzvědět vše. Tak jsem se dostal k rozsáhlé Písni ledu a ohně. Jak už to tak s knižními předlohami z 99,9% (ten kousíček procenta tvoří kniha Forrest Gump od Winstona Grooma, což je ona příslovečná výjimka potvrzující pravidlo) bývá, předčí i tato knižní série vzniklý seriál. Temný svět středověku opírající se o synonymní Zeď fiktivní, ale o to propracovanější a uvěřitelnější historie, do které formou hrozby v náznacích pomalu, ale jistě prosakuje fantasy. Příběh mnou protékal pomalu ale jistě, jak voda po povrchu té ledové hranice. Politické intriky, pletky, vraždění, zrady... Nepostrádá gradaci ani spád. Jedním slovem: VÝBORNÉ!

Edit: Reakce na komentář uživatele honzik10: Knihu nakladatelství Talpress vydává ve dvou verzích, a sice právě kvůli délce buď rozdělenou na dva díly, jak je to uvedeno zde, nebo jako vázánou knihu v pevné vazbě o 850 stranách, čili se možná jedná o fail, ale z tvé strany...
Nnelly
  18. 4. 2012, 20:28
Souhlasím s Mordredem, že mi tam tam magie na to pořádné fantasy přeci jen trochu chybí. Sice je tady vlastně zbytečná, ale takhle mi Hra o trůny připadá spíš jako takový pseudostřeověký historický román, což ale vůbec není špatné.
Je to syrové, propracované a člověk neví, co se stane... trochu lituji, že jsem nečetla předtím, než jsem viděla seriál, na druhou stranu, ale kniha obsahuje mnohem víc informací a seriál je tak dobrý, že se hezky doplňují. Další řadu z produkce HBO si ale pustim až po přečtení další knihy :D je mi přeci jen milejší nejdřív číst a pak vidět, protože pak mám nutkání přeskakovat nudnější části nebo ty co mi připadají méně důležité
Alyss Mainwaringová
  27. 6. 2014, 11:00
Velmi dobře napsaná a čtivá kniha. Začátek je příběh trochu chaotický, protože do děje vstupuje příliš mnoho postav najednou, ale to se časem spraví. ;) Líbila se mi i nepředvídatelnost dalších událostí a obdivuji dokonalé ztvárnění reality.
Ciba
  19. 9. 2013, 7:43
Jak kniha, tak seriál jsou jedním slovem strhující. Už dlouho jsem nečetl tak dobře vymyšlený příběh a autorovi za tyto řádky určitě patří velký dík. Krásný úvod. Tleskám!
Casey
  28. 3. 2014, 14:45
Knizku jsem zacal cist na doporuceni kamarada a ikdyz jsem snad uz od skolnich let necetl fantasy, tak musim rict, ze me knizka moc bavila. bal jsem se, ze je to knizka spise pro teenegery, ale neni to tak. Intriky, popis postav, napeti a trochu tajemna "za zdi" z ni dela knizku citelnou pro vsechny. Muzu jen doporucit a uz se tesim, jak se to bude vyvijet dal.
huttershofen
  14. 8. 2013, 9:30
Nalákal mě seriál a dobře udělal. Navíc mě potěšilo, že filmový přepis (alespoň první série) je skutečně velmi věrný předloze. Arya a Tyrion jsou mí favorité, snad to zvládnou :-) Rozhodně budu v sáze pokračovat dál.
Katniss Lavender
  18. 11. 2012, 13:02
Na tuto knihu jsem se hodně těšila, čekala jsem skoro rok, než se uvolnila v knihovně. Mé očekávání ale bohužel nesplnila. Je celkem čtivá, líbil se mi i autorův styl psaní. Ovšem děj knihy mne naprosto zklamal. Začátek z mého pohledu vypadal ještě slibně, ale číst na téměř 500 stranách stále dokola jen o intrikách a bojích mě velmi rychle přestalo bavit. V ohromném množství jmen jsem se ztrácela hned od začátku a musela jsem se nutit k tomu, abych knihu vůbec dočetla... Asi bych udělala lépe, kdybych místo knihy zvolila seriál...
jitmik
  5. 1. 2012, 7:44
Co na to říct. Kdysi jsem začala s fantasy koketovat, občas jsem našla skvělý kousek, nic víc. Ale tady musím říct, že mi Hra o trůny vyrazila dech. A to nejenom tloušťkou knihy (měla jsem oba díly v jednom), ale především skvělým vypravěčským uměním a množstvím postav. Chvilkama jsem si i říkala, jestli si ty rodové linie náhodou nebudu kreslit...
Nemůžu jinak než pět hvězdiček a dnes si jdu koupit Střet králů.
Karliiina
  23. 5. 2015, 15:10
Skvělá kniha nabitá poutavým dějem a nevšedností hlavních postav, bohužel dnešní doba vám vše o knize vyzradí skrz internet, proto pro mě většina stránek nebyla překvapením.
teroosh
  12. 9. 2014, 8:08
Je až neuvěřitelné do jaké míry dělá knihu výbornou knihou její autor se svými kouzelnými schopnostmi. Seriál jsem viděla, i přesto to bylo napínavé, zajímavé, skvělé.
Rosie5
  23. 4. 2014, 20:01
Nejdříve jsem viděla seriál,ten mě doslova dostal,a teď postupně dostávám Hru o trůny v knižní podobě.Pro mě nejmilejší dárek je kniha . Hra o trůny je velmi dobře napsaná,čtivá kniha.V tomto případě jsem ráda,že jsem viděla první seriál a následně čtu knihu,momenty které mi unikly,nebo jsem prostě nepochopila ,jsou skvěle popsané v knize.
Samael
  28. 3. 2013, 22:37
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
Henkie
  23. 5. 2012, 21:35
Právě jsem v polovině tohoto dílu a naprosto mě to nadchlo. Fantasy je žánr přesně pro mě a tahle kniha je naprosto dokonale napsaná, že se nikdy nezačněte nudit. Je tam tolik osobních příběhů, že vás to prostě ani omrzet nemůže :). Doporučuji! Určitě je skvělý i seriál, ale podle mě je lepší si knihy nejdříve přečíst a až potom ho zkouknout ;) i na to se moc těším.
Melindaaaa
  12. 6. 2012, 22:35
Obvykle mám radši, když nejdřív čtu a pak vidím seriál/film. U těchto knih, mi opačný postup vůbec nevadí. Jelikož se v knihách vyskytuje velké množství postav, aspoň si pod každým jménem někoho představím. Kniha je skvělá, čtivá, i přes svou značnou rozsáhlost se dá přečíst velmi rychle, protože se prostě nedokážete odtrhnout. I když to má být fantasy, je to spíš historický román, kouzla a podobné věci mi tu vůbec nechybí. Starkové po celou dobu působí jako největší klaďasové, což je nejspíš způsobeno tím, že nejvíc kapitol vypráví právě oni. Přesto je mou nejoblíbenější postavou Tyrion Lannister :D (jediný sympatický Lannister :D) Musí si ho podle mě zamilovat každý (i když je možné, že jsem ovlivněna podle mě velmi charismatickým hercem, který ho hraje v seriálu (Peter Dinklage)Můžu dát jedině 5 z 5, protože George R.R.Martin, vytvořil něco neuvěřitelného :) Děkujeme mu za to
honzik10
  28. 10. 2014, 18:09
Konečně jsem po delší době dočetl tuhle ,,hroznou'' knížku :D četl jsem tu verzi, která má 850 stran a tak dám na oba dva díly stejný komentář. Jako první jsem se začal dívat na seriál a to mě přimělo, začít číst knížku. Hru o Trůny jsem četl pokaždé kdy byl čas. Je to opravdu unikát v knížkách a je to jasně moje nejoblíbenější knížka vůbec.
Eset
  9. 9. 2014, 15:13
Pět hvězd, to prostě jinak nejde. Už dlouho jsem nenarazila na knihu, ze které bych byla tak nadšena. Prostředí jakoby temného středověku, úžasné. Taky každá kapitola vyprávěna vždy jinou postavou mě přímo nadchnuly. Hned začínám s dalším dílem.
pratoriax
  11. 3. 2014, 16:38
Předem říkám, že jsem jeden z těch neoblíbených, tedy z těch kteří se dostali ke knižní podobě až po zhlédnutí seriálu. Na svojí obranu však dodávám, že jsem o knižní předloze nevěděl a když jsem se o ní dozvěděl, tak jsem seriál sledovat přestal a koupil si knihu. (k mojí smůle až po zhlédnutí první série a většiny série druhé). Dále se obávám, že se ani já neubráním srovnávání se seriálovou verzí (i když to sám nemám rád). Důvod proč chci tyto dvě verze srovnávat je, že seriál se zde drží knižní předlohy drtivou část knihy (často doslova slovo od slova) a možná i proto je také seriál vynikajícím zdrojem zábavy. Ale ke knize. Ze začátku jsem se sice obávám vyprávění z pohledu jednotlivých osob, ale po Pilířích země jsem si na to zvykl a nedělalo mi to nejmenší problém, právě naopak. Další věc je, že vyprávění na mnoha místech získává osobnější rozměr a zároveň i velké ulehčení díky myšlenkovým pochodům jednotlivých osob. Věc kterou bych vyzdvihl je nepředvídatelnost příběhu (spoiler), kdo by na začátku knihy čekal, že Eddard se nedožije ani konce první knihy?! Je úžasné číst knihu a opravdu nevědět co se může stát. Kniha se čte neskutečně lehce, poutavě a neumím si představit člověka, který by si jí nezamiloval.

Stejný komentář dávám k oběma (nepochopitelně) rozděleným dílům.
XZvire
  1. 1. 2014, 12:31
Hodně dlouho jsem se překonávala podívat aspoň na první řadu seriálu. Seriál se mi zalíbil, ale neuchvátil tolik kolik bych čekala. Knihy jsem začít číst moc nechtěla, zase další sága, která ještě navíc není dopsaná.. Nedalo mi to a prostě jako správný vášnivý čtenář (a čtenář fantasy) jsem to prostě musela začít číst. Je to super! Poutavé, zajímavé, napínavé.. Hodnotím zatím 4*, nechávám si prostor pro hodnocení dalších knih.
kajas1993
  13. 8. 2013, 20:42
Nebýt doporučení mé dobré kamarádky, nikdy bych se zřejmě k tomuto fenoménu nedostala. Všechny dostupné epizody seriálu jsem zhltla asi za dva týdny, byla jsem nadšená i šokovaná. Pustila jsem se tedy i do knižních předloh. Nelze hodnotit jinak než výborně, když jsem se prokousala úvodní kapitolkou, čekal mě čtenářský zážitek, jaký už jsem dlouho nezažila. Skvělé vykreslení postav, vybroušené dialogy... a ty zvraty! Lahůdka.
snedy
  27. 3. 2013, 16:58
Nejlepší politická fantasy sága má hned od začátku nesmírně vysoké kvality a zřejmě nejlépe propracované postavy, se kterými jsem měl tu čest prožívat nějaký příběh.
Alaglesia
  8. 9. 2012, 18:47
Dokonale napsaný a propracovaný příběh. Autorovi tleskám a klaním se. Už dlouho jsem nečetla nic tak dobré. Obdivuju, jaký svět, rodiny, dynastie a přéběhy vytvořil a to je teprve jen začátek!!! Občas jsem byla naštvaná, a to když se k moci dostali nesprávní a ctností lidé umírali, ale bohužel, takový svět je. Už se těším na další díly.
Tuto ságu řadím v TOP 10 na druhé místo. První stálě patří Temné věži.
kingmaker
  12. 6. 2012, 20:45
Dílo o kterém se hodně mluví, což ještě posílil povedený televizní seriál HBO. Nutno říct, že právem, protože Martin stvořil svět, který perfektně funguje a popsal ho hodně čtivě. Skvělý je také způsob, jímž příběh vypráví z pohledu různých osob. To mu umožňuje klidně se zbavit i důležitých figur, jakou je v prvním díle Ned Stark, nebo král Robert Baratheon. Inspirace k dílu je jasná-anglická válka růží, kdy se po třicet let vybíjeli ty nejdůležitější anglické rody. Tomu nasvědčuje i volba jmen-Lannisterové jsou jasní Lancasteři a Starkové jsou Yorkové. V prvním díle válka teprve začíná, ale je zřejmé, že ta krvavá vybíjená bude pokračovat. Ve skutečnosti je tato kniha vlastně historickým románem, v němž je ona fantasy složka vlastně zbytečná a já bych si dokázal knihu představit bez ní, přestože fantasy literatura mi vůbec nevadí, ba naopak.
Aratar
  21. 8. 2014, 20:41
Výborný začátek skvělé série. Zajímavý styl, kdy jsou jednotlivé kapitoly vyprávěny vždy z pohledu jednotlivých postav. První část je věnována zejména Starkům.
Gigant
  9. 6. 2013, 13:26
Velmi povedená fantasy/history sága, kterou proslavil až skvěle zpracovaný seriál od HBO. Za povšimnutí stojí kapitoly ve formátu POV (point of view) jednotlivých postav. V prvním díle (četl jsem v originále, tzn. jeden díl = 900 stran) se čtenář velmi rychle seznámí s prostředím, ve kterém se děj odehrává. Přestože je zde jakási intuitivní náklonnost k určitým typům postav, myslím, že autorovým záměrem bylo vykreslit svět velmi reálně, tudíž takový, kde není vše černobílé a nelze jasně rozhodnout o tom, kdo je kladný/záporný hrdina (to se projevilo zejména v jeho navazujících knihách).

Neodpustím si ale k první knize výtku - autor v průběhu navozuje dojem, že v celém Westerosu jsou pouze dvě významné mocnosti, a to Starkové a Lannisteři. Ve skutečnosti na kontinentu máme mnoho dalších, v prvním díle opomenutých rodů, které se mohou jevit jako okrajové a politicky bezvýznamné (Ironborne, Tully, Martell...atd), přičemž opak je pravdou. Dochází tak k mírné mystifikaci čtenáře, což zrovna nemusím.

I tak...5* - 95/100
chazynka
  8. 1. 2012, 18:42
Naprosto super knížka, bavila mě od prvních řádků. Příběh je poutavý, napínavý, plný intrik, zrad, lásky a všeho možného dalšího. Celý den jsem nemyslela na nic jiného, než na to, abych už byla konečně doma a mohla se zase začíst, dokonce se mi stalo, že jsem si četla dlouho do noci a ráno kvůli tomu zaspala. Nejoblíbenější postavu z knihy je u mě zcela jista Daeneyris. Líbí se mi, že za začátku je taková zvadlá kytne, co udělá přesně to, co se jí řekne a pak se pěkně rozjede a je z ní khalesi, jak má být. Nemůžu se dočkat dalších dílů.
nečik
  6. 9. 2011, 12:38
No, asi budu škarohlíd, ale 5 hvězdiček nemohu dát. Viděl jsem seriál, četl jsem knihu. Osobně mi tam ta absence magie chybí. Kniha je trošku těžkopádněji napsaná. Autor se nedrží přímé dějové linie, takže se někdy stává, že se v ději ztratíte. A kromě některých scén s Tyrionem mi tu velice chybí humor. Na druhou stranu se mi zamlouvá syrovost a zemitost, které je zde požehnaně. Velké plus dávám za kapitoly s postavou Arye.
Artep524
  9. 5. 2015, 20:52
Občas jsem měla sto chutí s knihou praštit, když některou z mých oblíbených postav, nechal autor zabít, nebo to s některou nedopadlo ne zrovna tak, jak bych si přála. Nicméně to ovšem znamená, že jsem se nechala dějem naprosto pohltit, což může každému spisovateli dělat jen radost. Vývoj příběhu mě mockrát překvapil, nikdy jsem nemohla s určitostí říci, jak ten nebo onen dopadne. Právě to mě neustále popohánělo dopředu.
Adam Walder
  1. 8. 2014, 9:10
Velmi kvalitní kniha. Viděl jsem nejdříve 1. řadu seriálu, ale po shlédnutí jsem seriál odstavil a řekl si, že přečtu dříve knihy, protože svět R. R. Martina je natolik bohatý a členitý, že ho seriál chtě nechtě nemůže obsáhnout (i když natočen výborně). Moc mi vyhovovalo, když jsem si při čtení mohl hned přiřadit knižním postavám obličeje jejich hereckých protagonistů. Trochu jako minus vidím až moc velký exodus hlavních postav; autor je k nim nemilosrdný, ale protože sága má další díly, tak asi ví co dělá...:-) Luxusní středověký epický lehce fantasy epos, nemůžu jinak než 5 z 5.
bronn
  10. 11. 2013, 18:41
Píseň ledu a ohně je naprosto geniální dílo všech 5 dílů jsem stihl přečíst během letních prázdnin. Prostě jsem se nemohl od knihy odtrhnout, byla jako droga. Nejvíce jsem se bavil u částech vyprávěných Tyrionem a Jonem Sněhem. Později potom u Victariona. Už se nemohu dočkat dalšího dílu. Doufám že vyjde brzy :)
Phorbo
  14. 7. 2012, 10:13
Zajisté vysoké hodnocení je na místě. Nejen, že je dle slavného eposu natočen skvělý seriál, který mimochodem docela důvěryhodně kopíruje knihu, ale kniha podává stokráte větší přehled než seriálové zpracování. Proti rychlému spádu v obrazu, kdy nevíte, kdo je kdo, a pořád se to plete, v knížce (kterou jsem četl až po druhé sérii Game of Thrones) je každý charakter zmiňován několikrát za kapitolu a nikdy se nemůžete mílit kdo je kdo. Spád na začátku je pomalejšího rázu, ale spíš otvírá všechny osobnosti, hlavní postavy a vypravěče, proč se chovají tak jak se chovají. Je to spíše bližší seznámení s prostředím a s rodinou Stark, Lannister, Baratheon a dalších lenních pánů a vazalů...