Originální název: A Clash of Kings

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-493-2

Talpress (2013) 978-80-7197-493-2 464
Talpress (2001) 80-7197-166-9 464

Druhá kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví.
Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají.
Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše.

První kniha ze dvou. (Založil/a: Parm)

Tiwala
  29. 12. 2012, 17:50
Báječná a poutavá kniha! Naprosto mě pohltila a díky tomu jsem ji měla přečtenou během jediného dne :)
Keatin
  14. 1. 2014, 19:42
Od toho se prostě nedá odtrhnout, fakt ne. Jakmile jednou vejdete do světa Tyriona, Aryi, Catelyn, Brana, Daenerys, Robba a i té protivné Sansy, Cersei, nebo Theona Grejoye, nemůžete jinak, než číst dál a hltat další a další díl. Ale co s tím, když toto veledílo ještě není ukončeno? Hm? :)
HPL
  21. 11. 2013, 12:25
Pokračování prvního dílu v plné parádě. V podstatě mi ani nepřišlo, že čtu další knihu. Píseň ledu a ohně totiž neustále běží dál a dál a je pro mě dosti obtížné nevnímat ji jakon jeden celek.
Jak zde již někdo psal, děj jde skutečně spíše víc do šířky než do hloubky, nicméně hloubka je nastavená již na takové kvalitě, že to ani nevadí. Těžko říct, zda je Střet lepší než Hra, jelikož každá má jinou atmosféru a jiné klady a Střet je jednoznačně brutálnější a krvavější.
Neubráním se také poznámky k seriálu: bohužel na rozdíl první série, která se velmi věrně držela knihy, v druhé je to bohužel o dost horší - a to hlavně kvůli tomu, že změny v seriálu jsou téměř vždy výhradně k horšímu (příliš zjednodušení, hloupé změny chování postav - hlavně linie s Dany je v seriálu totálně zprasená, a vůbec mi přijde, že hbo nezvládá ženské role, jelikož kromě Dany jsou i Sansa a Arya v knize mnohem lépe zpracovány). Nicméně o to víc se mi kniha líbila, jelikož tyto hluchá místa seriálu uvedla na pravou míru.
Jediné co mi vadilo, byl nevyhnutelný fakt, že při rozšížení už tak epického děje, nezbyl prostor pro některé události, které jsou tak pouze zmíněny (jinak by kniha byla dvakrát delší :D)
Stejně jako prvním dílem, jsem knihou doslova proletěl a nebyl schopen ji odložit. Jediná kapitola, která se trochu vlekla, bylo Davosovo vyplutí na Kings Landing (ty popisy lodí a veslování mě snad poprvé od otevření Hry o trůny trochu nudily).
Naopak jedním z nějlepších momentů pro mě byla Danyina návštěva Domu neumírajících, zejména ty vize (a hlavně ta o Red Wedding!!).
Konec není zrovna optimistický a taky dost otevřený - ještě že mám již koupený další díl. Takže hurá na něj!
PS: pořád si nemůžu najít oblíbenou postavu, protože je každá tak dobře napsaná, že mě baví všechny. Možná je to ale dobře, vzhledem ktomu, jak se autor ke svým hrdinům chová :D
Všivák
  10. 6. 2013, 19:28
Děj je nastíněn, karty jsou rozdány, a mě to nedá spát (dokonce se mi o tom i zdá), dokud to nedočtu celé. Všechny postavy mě totálně baví. Asi se stane něco velkého.
Jasanek
  20. 1. 2012, 0:57
Výborně rozehráno, z počátku jsem sice musel přemýšlet, kdo je Stanis ale po pár stranách jsem si už udělal jasno.
Sauron: U mě výtězí Tyrion.
PeťkaW.
  15. 3. 2014, 16:11
Místní komunita a zarytí fanoušci mě nejspíš ukamenují, ale nemůžu si pomoct a napíšu svůj názor. Martin je bezkonkurenční vypravěč. S každou kapitolou mě víc a víc fascinuje to, jak měl tento svět promyšlený a vypiplaný. Každý rod má svou bohatou historii, ke každému místu se váže nějaký příběh, pověst, všechno má své postavení v minulosti a ta se tak promítá i do vyprávěného času a prostoru. Před touto stránkou knihy se opravdu nedá jinak, než hodně hluboce smeknout. To samé platí i o vypravěčském umění a propracovanosti charakterů. Všechno má zkrátka svůj řád a místo v ději, který je poutavý, neotřepaný, čtivý a má plno zajímavých míst a zvratů.
Chápu, že vzhledem k počtu postav a právě i oné složitosti a komplikovanosti příběhu, musí být kniha rozsáhlá, jinak by to asi ani nešlo, aby vše mělo hlavu a patu a aby všechno bylo dostatečně vysvětleno. Přece jenom si ale myslím, že dost pasáží bylo zbytečných a když ne přímo zbytečných, tak zbytečně natahovaných a já se opravdu chvílemi nudila a říkala si, že už by ten či ten úsek mohl skončit. A jakmile se něco podobného při četbě děje, tak je to prostě špatně. Neříkám, že Střet králů není dobrý. On je dobrý. Je akční, brutální, překvapivý, originální... ale Hra o trůny byla dle mého názoru v komplexním pohledu lepší, čtivější a obsahovala, pro mě, zajímavější a sympatičtější postavy.
I tak se ale na další díl těším a jsem zvědavá, jak poměr délka/kvalita, dopadne tentokrát :)
Ciba
  5. 11. 2013, 9:12
Druhý díl této série má stejný náboj a sílu jako ten první. Od seriálu se nám knižní podoba začíná trošku odlišovat a řekl bych, že velmi dobře pomáhá tam, kde na obrazovkách tápeme. Postavy se vyvíjejí, osudy se zamotávají a děj graduje bitvou o Královo přístaviště. Co víc si tedy přát? Skvělé pokračování, trojka může mou pozornost jisto jistě očekávat.
Gereth
  6. 8. 2013, 12:11
Opět přečteno až po shlédnutí adekvátní serie seriálu. Počet a rozsah změn oproti knize se zvyšuje, jak se děj rozvětvuje. Některá fakta byla změněna, některé postavy opomenuty, zřejmě z důvodu malého prostoru. Na druhou stranu v knize nenajdete linii Jamieho+Brienne, která je až v Bouři Mečů, na tu se v seriálu z nějakého důvodu místo udělalo. Obecně je tak kniha samozřejmě mnohem komplexnější, postav je více a dostanou se vám hlouběji pod kůži. Oproti prvnímu dílu mi bohužel přišlo, že G.R.R.Martin jde spíše do šířky než do hloubky a popis všeho do nejmenších detailů (chody jídla apod.) mi připadal jako zbytečná vata. Opět jsem si nejvíce užil vojenské manévry a politikaření a opět mě těžce nebavila linie s Daenerys. Navíc zde potěší, jak postupně do sebe zapadají střípky minulosti, příběhu před příběhem, fakta o Robertově rebelii. // 80%
Kuci92
  14. 6. 2012, 22:44
První část druhé knihy mě zase ohromila. Nemůžu si pomoc a musím začít číst pokračování. Doporučuji jako každý díl této ságy.
Samael
  28. 3. 2013, 22:38
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
Henkie
  6. 6. 2012, 19:52
Wow. Já nemám slov. Mám za sebou první část druhého dílu a nemohu se od toho odtrhnout. Super fantasy!
XZvire
  20. 1. 2014, 0:30
Opět si musím nechat jednu hvězdičku k dobru, očekávám,že druhá polovina bude výbušnější. Tento díl se mi líbil o trochu míň než první část Hry o trůny. Charaktery postav (obzvlášť těch mladších) se vyvíjejí, nabírá se trochu na tempu, není to jen takový úvod jako v předchozím díle, ale zase tu autor hodně do podrobna popisuje prostředí, pocity a dialogy posouvá tak trochu na druhou kolej. Čte se to výborně, už se nemohu dočkat dalších dílů.
kajas1993
  11. 9. 2013, 14:36
Bombastická záležitost. Martin se sice ve velké míře zabývá detaily (vylíčení krajiny, kde se utábořila Noční hlídka atd.), ale i přesto jsem se nemohla od knihy odtrhnout. A to se mi nestalo od dob Harryho Pottera...
Alaglesia
  23. 8. 2013, 10:05
Další díl Hry o trůny za mnou a já se nemůžu dočkat pokračování. Zaujala mě především dějová linie, kolem Zdi, že je zeď v ohrožení a hlavně osud Jona. Jsem zvědavá na další osud Brana a Aryi. Zítra asi naběhnu do knihkupectví pro další díl. Hodnotím 100%, protože v dnešní době mnoho zdařilých knih už nevychází.
kingmaker
  23. 9. 2012, 14:37
Druhý díl velkolepé a dlouhé ságy Písně ohně a ledu (chvála pánu Bohu za počítače, napsat takhle dlouhé dílo na stroji by bylo nemožné) je pořád zatraceně dobré čtivo, Martin psát určitě umí. Ale… Ve srovnání s prvním dílem dost pokulhává. Nejmarkantnější rozdíl je v uzavřenosti děje, v první části byl každý příběh v knize uzavřen, ať už šlo o Neda Starka, Tyriona, a nebo Aryu, kniha byla, přes to, že šlo jen o první díl, v podstatě uzavřená. To u druhého dílu chybí. Je to roztříštěné vyprávění z mnoha různých pohledů, ale nic není uzavřeno, kniha v podstatě začíná z ničeho, ale hlavně v končí v polovině vyprávění, nedozvíme se vlastně nic, nic není uzavřeno. To mi dost vadí. A navíc mi některé části přišly dost nudné, zejména ty popisné, v nichž se Martin rozplývá nad krásou přírody, tady mi to přišlo, jako bych četl Jiráska. Takže mě nudili hlavně ty části o Jonovi Sněhovi. Zato Tyrionovi části, nebo vyprávění Sanzy, tedy tam, kde se dostáváme do soukolí velké politiky, tam se Martin cítí ve svém a je to na tom vidět a zatraceně, tyhle části jsou prostě skvělé. No uvidíme, jak se bude vyprávění vyvíjet dál. A ještě jedna poznámka, zatímco v prvním díle své postavy autor nijak nešetřil, Ned Stark, nebo Robert Baratheon by o tom mohli vyprávět, tady si je dost šetří. Přežije Tyrion, Bran, Stannis, umírají jen postavy okrajové. Snad jim to nandá v dalších dílech.
chazynka
  14. 2. 2012, 18:58
Příběh pokračuje. Autor geniálně rozehrává hru o trůny, kdy si nikdo nemůže být jistý ničím a nikomu nemůže věřit. Nemůžu se dočkat až se začtu do dalšího pokračování a nejvíc se těším až se na scéně bude objevovat více Daneyris s draky, to teprve bude zvrat!
Adam Walder
  25. 8. 2014, 0:40
Autor exceluje a plynule a navazuje na první díl. Příběh je rozvíjen mistrně, čtenář se ocitá ve víru událostí přímo navazujících na ty z prvního dílu a je při tom, jak se sedm království zmítá v chaosu boje o moc. Je pravda, že kniha má občas lehce hlušší místa, ale to je u 900 stránkového románu asi nevyhnutelné. Co se týče dějových linií, velmi málo mě bavila linie Brana a zatím jsem na chuť nepřišel ani části příběhu s Daenerys, naopak nejlepší mi přišly pasáže s Tyrionem a Theonem. Příslib dávají i události za Zdí sledované z pohledu Jona Sněha.
Phorbo
  25. 7. 2012, 13:16
Velmi krásný a chytlavý začátek druhého dílu eposu Písně ledu a ohně. Neskutečné jak pořád musím srovnávat knihu se seriálem. Stejně se to nedá srovnat jak jsem si myslel. Seriál je skvělá prezentace knihy, ale nemohu se dočkat až se dostanu k třetímu dílu dříve než příjde ve zfilmovaná verze. Nemohu než odcenit skvělé vyprávěcí schopnosti Martina a málo nudných pasáží. Dovolím si srovnat s Tolkienem a ten vsází na čtenářovu loajalitu, která chce vědět všechno dříve, než samotný příběh. Martin ale píše zárověň vývoj příběhu a vývoj postav, proč se chovají takhle a takto, proč je todle takhle. Nenechává si celou kapitolu jen aby vysvětlil co a jak se dělo a proč. Retrospektivu používá velmi precizně a čte se tak celý příběh spatra. Nemohu si více než vynachválit.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 21:48
Oproti prvnímu dílu více ukecané. Nahlížení na stejné události z pohledu různých postav odhaluje pohnutky každého jedince. Postupně zjišťujete, že nikdo není černý ani býlí, a to mě na knize dostalo nejvíc. Nevím, jak si Martin dokáže udržet přehled ve světě Westerosu, ale je to až geniální. Konec knihy vás nutí okamžitě začít číst třetí díl.
mab175
  27. 1. 2014, 8:08
Skvělá série, ale dějových linií je o trochu víc než by se mi líbilo. Všechny jsou sice skvělé, ale když jsem napjatej jak se vyvine situace kolem jedné postavy, tak hrozně nerad přepínám k další. Proto dávám jen 80%.
sheylka
  16. 9. 2012, 23:07
Tak nějak tady každý píšete, zda se Vám víc líbila Hra o trůny, nebo Střet králů, ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak na to nedokážu odpovědět... :) "Žeru" to prostě celé a se vším všudy... :) Líbí se mi, že autor úplně nerozlišuje kladné a záporné postavy, na každém ukáže to dobré i zlé - sympatizuji jak s "hodnýma" Starkama, tak se "zlýma" Lannisterama (Tyrion)... Jinak spousta otázek zůstala nezodpovězena a myslím, že se ještě máme opravdu na co těšit... :)))
sucre
  21. 7. 2013, 22:21
Další skvělé pokračování této skvělé fantasy série. Pan Martin zde opět potvrdil svůj obrovský talent a um, co se týče napsání a zpracování děje.
mrkvič
  15. 9. 2014, 12:15
Opět ta pro mě až neúcta k divákovi k fylozofií - poraď si jak umíš a přeber si to jak chceš. Nebo-li zvykni si a čti dál nebo se na to vyprdni. Naštěstí jsem se na to nevyprdnul a jedu dál a je to zase lepší a lepší.
Pt@cza
  3. 5. 2014, 16:08
Zatím nejlepší díl.Hlavně kapitoly Theona a Aryi .Uvidíme jak dopadne Tanec s draky:-).Zatím ale sága jako celek rozhodně nezklamala.Doufejme že se co nejdřív dočkáme slibovaných Vichrů zimy.
taulik
  23. 9. 2012, 13:38
Skvělá čtivost, opravdu slušné pokračování prvního dílu za série Píseň ledu a ohně. Člověk se na chvilku trochu začte a kouká, že je najednou na 80. straně. Popravdě asi jsem nikdy nečetla takhle rychle žádnou knihu. Těším se na další díly a hned jdu pokračovat.
elvira
  21. 3. 2012, 11:09
Druhý díl stejně napínavý jako první, u mě se tato série zatím zařadila mezi to nejlepší, co jsem kdy četla :)
Sauron
  5. 11. 2011, 10:03
Příběh se příjemně rozšiřuje do skoro epických rozměrů. Je vidět že autor si je vědom toho, že má spoustu prostoru na jednotlivé postavy a dokonale ho využívá. Těžko soudit, která linie je zajímavější. U mě osobně vítězí linie dračí královny.
Shyrker
  5. 7. 2011, 20:24
Další skvělá kniha z nepřekonatelné fantasy série! Celou jsem ji přečetl během chvíle, děj je napínavý a jako čtenář jsem přímo hladověl po tom, co bude dál. Určitě doporučuji.