Originální název: A Clash of Kings

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-494-9

Talpress (2013) 978-80-7197-494-9 496
Talpress (2001) 80-7197-166-9 496

Druhá kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví.
Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají.
Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše.

Druhá kniha ze dvou. (Založil/a: Parm)

vladislaus
  16. 2. 2013, 16:51
Skutečná historie a fantasy díla ukazují, že povolání vládců ( králů, císařů, atd. ) je dost nebezpečné. Málokterý umře na stáří. Je s podivem, jak se lidé o tato pracovní místa derou. Martin nám to dokáže popsat velice barvitě.
Tiwala
  13. 1. 2013, 10:08
Druhá polovina knihy mě přece jenom bavila o dost méně, než ta první. Možná to zapříčinila ta část, která se zabývala bitvou a trochu mě unavovalo. Každopádně je to skvělé čtení :) už se těším na další díl
Keatin
  12. 4. 2014, 14:12
Stále si kniha držela svou kvalitu, ačkoliv na můj vkus zde bylo už moc jmen a ztrácela jsem se. A také příliš prostoru dáno Sanse, kterou, pro její hloupoučkou naivitu, nemůžu vystát. A musím uznat, že je pan Martin, pan autor, který mě pořád tahá na vařené nudli a já mu to žeru, doslova. :) Už se těším na další díl.
anishta
  9. 6. 2013, 22:06
Další skvělé počtení a okamžitě pokračuji dalším dílem... Ještě že to čtu až později po vydání...Nedokážu si představit, že bych musela čekat rok či dva na další díl...
Všivák
  18. 6. 2013, 20:23
Musím říct, že vývoj událostí se nevyvýjí podle mých představ. Byl jsem z toho až trochu smutný. Je to kruté, nekompromisní a čtivé. Tahle sága má hloubku, a vsobě velkou sílu.
Kuci92
  21. 6. 2012, 23:59
Nečekané, napínávé, dechberoucí. Nic jiného k tomu nemohu dodat. Každá postava řeší své problémy a nikdo netuší, co se bude dít na další stránce.
Casey
  22. 7. 2014, 11:57
Nemuzu dat 5 hvezdicek, protoze me v knize neskutecne stvalo, jak G.R.R. Martin popisuje sny skoro u vsech hlavnich postav. K cemu? Proc? Jedine, kde bych to aspon trochu pochopil je u Brana. U vsech ostatnich je to placani nesmyslu o nicem a deje se to vubec netyka (asi chtel mit vice stranek, jinak nevim). Knizka jako takova je jinak super a doporucuji. Tesim se na cteni dalsich dilu :-)
huttershofen
  14. 8. 2013, 9:27
Asi první knížka o "politice", která mě baví :-) Není těžké si oblíbit postavy z prvního dílu a chtít je sledovat dál. A skutečně další porce rozhodně nezklame.
Samael
  28. 3. 2013, 22:38
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
XZvire
  8. 2. 2014, 23:52
Čekala jsem, že to bude lepší než první polovina,ale úroveň se mi zdála stejná. O chlup horší než Hra o trůny. Příběh má stále stejnou laťku, bohužel mě trochu nudily pasáže Davose a lady Catelyn taky není moc záživná, je to prostě matka, dcera,manželka, která myslí na všechny okolo kromě sebe. Nejlépe se mi četly příběhy s Aryou,Jonem,Tyrionem a dokonce i Sansou.. Když jen pomyslím na jméno Joffrey,mám chuť mu dát jednu do mezi oči..:-)
kajas1993
  28. 9. 2013, 21:01
Trvalo mi docela dlouho, než jsem se tímhle eposem (ano, četla jsem knihu v kuse) prokousala, a to právě kvůli druhé polovině knihy, která se více zaměřuje na válečné záležitosti. Tím pádem pro mne nebyla tolik záživná. Martin ale zaslouží velký klobouk dolů, protože neznám jiného autora, který dokáže ukočírovat tolik postav s takovou grácií.
Phorbo
  5. 8. 2012, 16:42
shltnuto jedním dechem. Nemohu si vynachválit Martinovo vyprávění, které už postrádá nudnejší pasáže, snad jen s momenty v první třetině knihy. Ale jinak, je to smršť situací, u kterých bych tajil dech, kdybych neznal vývoj příběhu ze seriálu. Ihned se pouštím do třetího dílu, protože to prostě jinak nejde. Todle se musí hltat, hltat, HLTAT! HODOR!
kure91
  4. 9. 2015, 18:37
Opět mi přišlo, že druhá polovina knihy byla lepší než ta první, bylo tam víc akce a děje, Martin mě dokázal víc vtáhnout do dění - hlavně bitva o Královo přístaviště (škoda, přál jsem jiné, než vítězné straně a pořád doufal, že to dopadne tak jak chci já, ne jak chce autor...) a můžu jen děkovat tomu, že bydlím na točně šaliny, jinak bych asi několikrát přejel zastávku:)
Hedgehog
  13. 9. 2013, 21:48
Oproti prvnímu dílu více ukecané. Nahlížení na stejné události z pohledu různých postav odhaluje pohnutky každého jedince. Postupně zjišťujete, že nikdo není černý ani býlí, a to mě na knize dostalo nejvíc. Nevím, jak si Martin dokáže udržet přehled ve světě Westerosu, ale je to až geniální. Konec knihy vás nutí okamžitě začít číst třetí díl.
safety
  28. 2. 2013, 14:01
Skvělé čtení... nemůžu říci, že jedna či druhá kniha je lepší, je to příběh, který běží kupředu a pořád se tam něco děje.... moc mě to baví
Morreluc
  11. 11. 2014, 7:42
Další díl přečten, znovu krásně popsané postavy, prostředí, vtáhne do děje a nepustí :-) Intriky jako každodenní chleba mocných a krvavé střety vylíčené do detailů. Moje oblíbené postavy přežily takže se těším na Bouři mečů......
Lomeril
  7. 8. 2011, 21:29
Střet králů je silná kniha, relativně málo "temná", když se pomine příběhová linie krále Stannise a lady Melisandry. V této části se příběh stále tváří jako obyčejná tahanice o to, kdo bude sedět na trůně. Po několika mrtvých v první knize následují další, konečně je popsaná pořádná bitva.
brano286
  14. 9. 2014, 18:15
Mne by tam vobec nechybala cast so snami a predstavami ... kvoli tomu davam tri hviezdicky, ale inak samozrejme super a velka spokojnost
sheylka
  16. 9. 2012, 23:07
Tak nějak tady každý píšete, zda se Vám víc líbila Hra o trůny, nebo Střet králů, ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak na to nedokážu odpovědět... :) "Žeru" to prostě celé a se vším všudy... :) Líbí se mi, že autor úplně nerozlišuje kladné a záporné postavy, na každém ukáže to dobré i zlé - sympatizuji jak s "hodnýma" Starkama, tak se "zlýma" Lannisterama (Tyrion)... Jinak spousta otázek zůstala nezodpovězena a myslím, že se ještě máme opravdu na co těšit... :)))
IndiaPanda
  5. 11. 2014, 18:35
Druhý díl byl pro mě čtivější než první. Člověk žasne nad tím jak někdo dokáže vymyslet takový svět :-) Nooo sem zvědavá co bude dál :-)