Originální název: A Storm of Swords

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-495-6

Talpress (2013) 978-80-7197-495-6 592
Talpress (2002) 80-7197-200-2 592

Třetí kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce.
Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.
Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží...

První kniha ze dvou. (Založil/a: Parm)

anishta
  14. 6. 2013, 21:37
Zhltnuto, okamžitě pokračuji dalším dílem... Jelikož jsem již shlédla třetí sérii seiálu, takže se na pokračování těším, ještě víc...
LuciusWlk
  23. 5. 2012, 13:34
1.díl dvoudílného vydání se trochu táhne a poměrně "zase až tolik" se zde neděje. Je dobré začít čís hned pokračování (v případě dvoudílné edice).
Všivák
  1. 7. 2013, 18:15
Neni všechno tak jednoznačné jak se na první pohled zdá. I proto jsem si v tomhle díle nejvíc oblíbil postavy Jamieho Lannistera a Sandora Clegana (dva největší padouchy). Ta jejich bezprostřednost mě dosti fascinuje. Něco jako: "Je mi jedno co si o mě myslíte. Já jiný nebudu". Je fakt, že Jamie už trochu měkne. Ohař zase ukáže svou zranitelnější tvář. Jinak zatím rozhodně nejlepší díl. Všechny postavy mě totálně baví. Má to větší spád, napínavost. Sága ve své nejlepší formě. Ani těch jmen tu už tolik není. Hodně jich totiž umřelo.
HPL
  4. 12. 2013, 21:52
Začátek je skutečně velmi pomalý, místy až příliš. Možná to je důvod, že mi poprvé od otevření prvního dílu ságy přišlo to, co zlí jazykové kolem mě neustále tvrdí - že tím popisování krajinky a podobných věcí je ztráceno až příliš mnoho času, což zabíjí spád. Nicméně to trvalo pouze něco přes prvních 100 stran a s rozjíždějícím se dějem jsem na tyto „údajné nedostatky“ opět zcela zapomněl.
Asi nejvíc mě bavilo, jak se děj a jednotlivé postavy dále vyvíjejí, zatíženi prožitým mořem událostí (pokud jim k tomu tedy dá meastr GRR šanci :D). A taky to, že jsem konečně dohonil seriál a ocitl se tedy na neprobádané půdě. S tím přišel i neuvěřitelný příliv wtf momentů, kdy jsem jen nevěřícně kroutil hlavou nad tím, co se to vlastně stalo. S uvědoměním této skutečnosti ovšem také přišel fakt, že bych si první 2 knihy určitě užil ještě víc, nevidět prvně adaptaci hbo :(
I přes pomalý začátek jednoznačně nejlepší díl dosavadní ságy, hlavně šílená poslední třetina!
PS: prozatím můj rekordman v počtu stran, a to jsem čekal že delší než "TO" už číst nebudu. Kniha se totiž za to dobu v ruce dost pronese :D
PeťkaW.
  13. 6. 2014, 19:59
U předchozích dílů jsem nerozlišovala první a druhé díly, protože jsem vždy četla vázanou edici, ve které byly spojené dohromady, a tak jsem vždy i komentovala a hodnotila jednotně. Tentokrát ale byl rozdíl mezi první a druhou polovinou knihy tak výrazný, že musím napsat komentáře dva a i hodnocení se liší.
První díl byl totiž opravdu neskutečně vleklý. Žádná akce, žádný zvrat a skoro ani žádný příběh. Všechno se táhlo a ubíralo pod popisem krajinek a okolního prostředí, což celý děj zbytečně zbrzdilo a knihu natáhlo možná o dobrých sto stránek. Mám ráda detaily a propracovanost, ale tady bylo všeho až moc a kniha místy vážně nudila...
Gereth
  28. 9. 2013, 8:17
V třetí knize jsem se potkal se seriálem. A to tak, že na svatbě, kterou jsem si tak vychutnal hned nadvakrát. Martin si pečlivě předpřipravil velké množství postav. Každé vdechl život, povahu, cíle, touhy a obavy. Některé možná nemilujete, některé jsou možná docela obyčejné a nemají v tom obrovském světě příliš velký význam, ale každou z nich znáte. Když je vám pak bez milosti některá z nich sebrána, cítíte se okradeni. Jako kdyby zmizel někdo z vašeho okolí. Někdo s kým si sice hodiny nepovídáte, ale přesto ho na ulici zdvořile pozdravíte. Když někdo takový zmizí, vytvoří se v životě znepokojivá mezera. No a ve třetím díle Martin ty figurky boří asi jako když sekáte trávu. Rychle, metodicky a tak trochu znuděně. Asi jako kdyby to bylo něco co se prostě tak při slunném nedělním odpoledni stává. No není to k vzteku? // 95%
Crocuta
  26. 3. 2014, 17:41
Pro ty, kdo nejsou tak zvědaví jako já a dopředu si nezjistili vývoj zápletky, musí být tenhle díl ságy jednoznačně šokující a pro milovníky některých postav dokonce zdrcující, :))).
Ciba
  17. 2. 2014, 10:57
U Martina zatím registruji vzesupnou tendenci. Trojka je totiž zase o kousek lepší než výborná dvojka. Jestli bude autor v tomto tempu pokračovat, za chvíli už nebudu mít slov. Třetí pokračování přináší hned několik vyvrcholení jednotlivých dějových linií a příběh i přes značné množství postav výborně drží. Snad každý si v této sérii najde svého oblíbence, kterému fandí a skrze něj putuje válkou zmítanou zemí sedmi království nebo neméně divokými zeměmi za Úzkým mořem. K přílišné oblibě některé z postav však musím přidat varování. Intriky jsou kruté a štěstí je vrtkavé, takže si nikdo nemůže být jistý, že z toho vyvázne se zdravou kůží. Mnozí by o tom mohli barvitě vyprávět. Další mnohostránková paráda!
huttershofen
  9. 9. 2013, 15:01
Třetí díl, zejména druhá půle, mě bavil zatím z celé ságy asi nejvíce, i když je to docela dost možná tím, že jsem se konečně dostal na zatím nezfilmovanou půdu a tudíž nevěděl, co se stane (a že se toho hlavně v závěru stane!). Rozhodně budu pokračovat...
Samael
  28. 3. 2013, 22:38
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
kajas1993
  28. 4. 2014, 22:59
Nemám ráda rozdělování, tudíž jsem se pochopitelně pustila do dvanáctisetstránkového eposu (za nějakých 16 let mé čtenářské kariéry jasné první místo v počtu stran). Ano, začátek možná působí trochu těžkopádně, ale Martin svojí hru rozehrál fantasticky.
XZvire
  5. 3. 2014, 13:43
Musím uznat, že první část třetí knihy se mi zatím líbilo nejvíc. Především napínavější příběhy a ještě větší touha vědět, co se s postavami stane. Bohužel pro mě jsem už třetí řadu seriálu viděla a patří mezi mé oblíbené, už je hodně vidět kolik toho scenáristi vynechávají, ale aspoň něco málo je pro mne v knize novinkou. Přestože si tento díl zaslouží plný počet, jako už tradičně si nechávám hvězdu k dobru, protože druhá část bude jistě naprostá pecka! :-)
Alaglesia
  30. 10. 2013, 13:51
Zatím nejepší díl ze série, kde dostaly prostor do té doby postavy vedlejší. Uchvátil mě příběh Jona a docela jsem si oblíbila Jamieho. Už se nemůžu dočkat, co bude následovat.
kingmaker
  18. 10. 2012, 11:56
Počítačové textové editory jsou na jednu stranu požehnáním ulehčujícím práci a zjednodušující život, ale na druhou stranu jsou prokletím. Stehen King tomu říká „slovní průjem“, tomu, co umožňují. Jak je s nimi jednoduché psát, lákají k tomu produkovat obrovské, nekonečné ságy a eposy a v nich mnohdy utonou i zruční spisovatelé, jakým Martin určitě je. Píše pořád zručně, avšak čím dál rozvláčněji. Už předchozí díl tím poněkud trpěl a tento na to téměř dojíždí. Jistě, Martin není zrovna akční spisovatel, nikdy se nevyžíval v popisu válečných scén, ale to po něm nikdo ani nechce. Jeho síla je v popisu politických intrik a úskoků, které samozřejmě nechybí ani v tomto dílu, avšak znatelně jich ubývá. Místo toho jsme zahrnuti popisy cesty, krajiny a okolí. Všichni hrdinové někam putují a autor se vyžívá v popisu všech těch stromů, řek, jezer a já nevím čeho a místy se to téměř nedá číst. Občas je v tom nudný jako Jirásek. Upřímně jsem se děsil kapitol, jejichž vypravěči byli Jon, nebo Arya, protože jsem měl pocit, že další porci krajinomalby nesnesu. Dokonce jsem uvažoval, že bych ty kapitoly přeskočil, což jsem nakonec neudělal. O to víc jsem se ale těšil na kapitoly Tyriona, nebo Sansy, tedy kapitoly z centra moci, protože tam se něco dělo a v tom je autor prostě nejlepší. Co však bylo největším zklamáním, je osud Denerys. Měl jsem tu holku rád a dokonce mi jí bylo líto, ale co se změnila v osvoboditelku otroků, je směšná. To je Martin opravdu tak naivní, aby si myslel, že to výjde? Aby věřil tomu, že otroci, kteří nikdy nepoznali svobodu a vlastně neví, co to je, otroci ze společnosti, kde je otroctví běžné, tak aby tito lidé nadšeně skočili po svobodě a neservali se mezi sebou jako vzteklý psy? Autor je vcelku realistický, ale tady ujel. Myslím, že to je teď nejslabší část knihy a největší sci-fi.
chazynka
  25. 7. 2012, 11:23
Třetí díl se mi zatím líbí ze všech nejvíc. Začátek byl tedy trochu pozvolný, ale když se děj rozběhl, tak to byla bomba. Byl plný nečekaných zvratů, nad kterými jsme zůstala téměř s otevřenou pusou. Jsem moc zvědavá na seriálové zpracování a doufám, že to nebude takové zklamání jako 2. série.
Phorbo
  30. 8. 2012, 12:59
Popravdě mě první část třetího dílu trošku zklamala. Dlouhosáhlý rozjezd sice vygraduje v perfektní vývoj, ale kdo ví jak to bude pokračovat dál. jsem i tak docela natesený na druhou knihu, snad to bude super a lepší než střet králů. kniha by podle mýho měla snad pořád gradovat...
thierry
  30. 12. 2011, 20:31
Mám smíšený pocity - četl jsem sice vázanou verzi, ale kdybych to pomyslně rozdělil na polovinu (jak to původně vyšlo ve dvou dílech), tak první díl bych označil za dosavadní nejhorší část a druhý díl naopak za absolutně nejlepší. Prvních 200 stránek pro mě opravdu bylo utrpení, kdy se vůbec nic nedělo, ale ta druhá polovina mi to naštěstí vynahradila.
Na celý sérii mi vadí dvě věci:
1) jak kapitoly končí v tom nejnapínavějším, pak se Martin desítky stránek věnuje jiným postavám a mnohdy se k tomu ději už stejně nevrátí (viz Studenoruký - záhadná postava, která by mě opravdu zajímala, objeví se zničehonic, poměrně významně promluví do děje tím, že někoho zachrání, ale vůbec nic se o ní nedozvíme),
2) zabíjení hlavních postav (navíc většinou těch kladných); ale to jsem netušil, že to Martin dotáhne ještě dál a že už si ani nemůžu být jistý, že mrtvá postava je opravdu mrtvá…:D
A ještě poslední věc, která mi dost vadila, ve vázaný verzi bylo strašný množství pravopisných chyb - na tolik jsem v žádný jiný knížce nenarazil a dost mě to při čtení rušilo.
mab175
  10. 3. 2014, 10:44
Pro mě zatím nejslabší díl série. Nedostanu se ke knize každý den a vzhledem k množství dějových liníí jsem schopen zapomenout, co se kde odehrálo. Třeba u Aryi notoricky ztrácím přehled, kde zrovna je a která strana jí drží :-(
Taky je tam být víc nadpřirozena než by se mi líbilo. V prvním díle ho bylo tak akorát, jak přibývá, tak mi začíná vadit, protože udělat zvrat pomocí nějakého kouzla je příliš jednoduché (klidně bych se bez magie obešel úplně - nějakej tip na podobně dobrou ságu bez ní? :-) )

Ale zvraty ve vývoji některých postav mě fakt baví, např za Jaimeho prst nahoru.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 21:54
Suverénně nejlepší díl série. Tolik twistů jsem nikdy nezažil, abych spisovatele nenáviděl (i když to se Martinovi částečně povedlo už v prvním díle), za odstranění mých oblíbených postav, rovněž. Kniha má přes 1200 stránek a přečetl jsem ji asi za 12 dní. Nemohl jsem se odtrhnout a četl všude, kde se dá.
Merit
  26. 6. 2013, 19:06
U předchozích dílů jsem s pěti hvězdičkama váhala, ale tady už nelze jinak. Je poznat, že první dvě knihy byly hodně o "přípravě pole", tady už je hra rozehraná a spousta příběhů vrcholí. Počet stránek mi absolutně nepřekážel, klidně bych ještě přidala. Jsou tu emoce, napětí, dokonce už i trocha té magie ... Navíc retrospektiva je opravdu vytříbená a umění autora udržet čtenáře v napětí se hned tak nevidí. Člověk napjatě čeká, co se s danou postavou stane, aby pak ve dvou větách zjistil, že postava umírá a odchází ze scény ... To se opravdu hnedtak nezažije.
hero_bk
  17. 4. 2013, 20:43
První kniha Bouře mečů pro mě byla zatím asi nejslabším dílem série. Moc se toho nedělo, kromě příběhu Daenerys, která ale měla všehovšudy tři kapitoly, ještě Sansa a Tyrion za něco stáli, zbytek postav mi připadal, že se beze zvratů potácí odnikud nikam. Už jsem rozečetl druhou půli a z ní mám pocit, že bude rozhodně lepší :)
sheylka
  16. 9. 2012, 23:09
Tak tohle byl opravdu knižní nářez, troufám si říct - že pro mne (prozatím) nejlepší kniha série. Spousta nečekaných zvratů, náznaků, intrik, zrad, svateb (ta Freyovská asi vede) ... A ještě knihu nepřehlédnete a nezapomenete na ni, zabere vám totiž půlku police, nedejbože kdyby vám spadla na nohu... Doporučuji :-)
Rienta
  26. 6. 2012, 18:42
Z Hry o trůny jsem byla opravdu nadšená, Střet králů jsem přečetla jedním dechem, ale Bouře mečů mě zatím docela štve, zrovna mi chybí dočíst asi posledních 200 stran. Tak mě s tím zabíjením hlavních postav naštval, že jsem měla v jednu chvíli sto chutí tu knížku prohodit oknem. Všichni moji favoriti jsou už skoro mrtví, nebo aspoň většina z nich. No uvidíme, jak to bude pokračovat dál.. :)
Mordred
  14. 2. 2012, 17:39
Jeden mensi zvrat, ale o to milejsi. I tak mi zatim pripadaji vsechny casti stejne. Zadna se nevychyluje jak kladne tak ani zaporne. Celkove si to cteni nejak neuzivam, coz me mrzi, ale o to si to vynahradim u serialu. Stale 4* ;)