Originální název: A Feast for Crows

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-443-7

Talpress (2012) 978-80-7197-443-7 432
Talpress (2006) 80-7197-292-4 448

Čtvrtá kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný „Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

Druhá kniha ze dvou. (Založil/a: Parm)

vladislaus
  5. 10. 2011, 17:57
Nejslabší díl celé série, ale čtenáře drží dál v nedočkavém napětí, co se bude dít s hrdiny v dalších dílech dosud nevydaných.
Tiwala
  20. 2. 2013, 12:59
Výstižným slovem jsou pro Hostinu intriky. I když Hostina není nejlepším dílem celé série, rozhodně má něco do sebe. Zatímco se v ostatních dílech válčilo pomocí mečů, v tomto díle byla nejdůležitější zbraní slova. Opravdu jsem zvědavá, jak to dopadne ...
anishta
  2. 7. 2013, 21:40
Lepší než Hostina pro vrány I, ale i tak mě moc nezaujala... Samozřejmě myslím jen v měřítku ostatních knih... Jistě, že i tak to bylo dobré čtivo... Nejsem nadšená, ale spokojená... Těším se na Tanec draky, ale chvilku s Martinem pauzuju..:D
LuciusWlk
  1. 6. 2012, 21:52
Bylo toho zde hodně a zároveň málo. Martin to náramně zamotává a já jsem zvědav a nedočkavě vyhlížím další šťavnaté sousta:) Tarion, Daenerys, John Sníh, Arya a další na které, stojí zato se natěšit. Očekávání navíc koření fakt, že autor nemá problém jakoukoli postavu rázně odstranit. Tak uvidíme:)
Všivák
  18. 9. 2013, 20:49
K téhle sérii ani nemůžu být kritický. Nic tak komplexního se jen tak nevidí. Kniha se zaměřuje na méně postav. Jak ale autor říká. Snaží se tu odepsat celý jejich příběh (nebo alespoň do půlky vázaného dalšího dílu). A jak je v jeho zvyku. I tady umře jedna moje oblíbená postava. Která v minulém díle měla rozhodně lepší vyhlídky. Svět Písně ledu a ohně je holt krutý.
Jasanek
  11. 9. 2012, 11:25
Po Bouři mečů měl Martin velmi těžkou výchozí pozici. Přestože se zdálo, že v závěru předchozího dílu vystřílel všechnu munici, není tomu tak. Autorův styl zůstal beze změn, stále chrlí obrovské množství nápadů a sune příběhy vpřed. Přesto jsem měl někdy pocit, že části si mohl autor odpustit a zbytečně tím nekomplikovat děj. Jelikož ale není nic ukončené, je těžké vynášet závěrečný ortel. Kdo tenhle běh začal, jen tak neskončí, a kniha vám k tomu stejně nedá žádný důvod. Ona totiž už přijde zima. A vy nejste zvědaví, co se bude dít?
Více v recenzi...
Crocuta
  26. 3. 2014, 17:46
Nesdílím nářky některých čtenářů nad tím, že je Hostina "slabší" než předchozí díly. Ano - takové šokující překvapení jako v Bouři, tu, pravda, schází, ale jsou tu zase jiné skvělé kapitoly a pozornost je věnována ve větší míře jiným mým oblíbencům. Pro mne za plný počet!
huttershofen
  16. 10. 2013, 9:27
Jak si tak čtu komentáře, koukám, že nás je většina na stejné vlně. Taky mi přišel díl o chlup slabší, zejména kvůli tempu děje, kdy se všechno jakoby znovu rozjíždí a moc se toho nestane. I když za to možná hodně může skvěle vygradované finále trojky. Těžko na něj navazovat. Pochopitelně se ale těším, co bude dál...
calamity-jane
  26. 10. 2013, 17:42
všichni tady na to vcelku nadávají...mě to zas o tolik slabší nepřišlo. Porád mě zajímá, jak to skončí...takže...ČTU DÁL.
Bred
  7. 11. 2014, 8:15
S Hostinou pro vrány jsem nebyl moc spokojen, a dle ostatních komentářů nejsem sám. Z jediných oblíbených postav byly jen Starkovy dcery, a zrovna s kapitolami o nich se opravdu hodně šetří, jinak žádný Jon Snow, Danaerys, draci... Pro další příběh jsou některé události hodně podstatné, ale jinak je to příliš zdlouhavé a rozvláčné.
Samael
  28. 3. 2013, 22:39
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
kajas1993
  20. 11. 2014, 21:43
Když jsem zjistila, že "Hostina pro vrány" a "Tanec s draky" měly být jednou knihou, obávala jsem se způsobu rozdělení. Že v této čtvrté sadě chybí vyprávění všeobecně oblíbených postav (Tyrion, Dany,..), je samozřejmě mínus. Greyjoyovic famílie mě opravdu příliš nenadchla, to samé platí o Oberynových potomcích. Naštěstí mě upokojily kapitoly Jaimeho, Cersei a Brienne, i dějová linie Aryi se vyvíjí zajímavě. Takže oproti trojce slabší, ale pořád na vysoké úrovni.
XZvire
  29. 8. 2014, 21:15
Uff, dočteno.. Hostina pro vrány byla pro mě nekonečná, neměla jsem žadnou inspiraci se ke knize vracet.. Až teď po dvou měsících jsem se na dovolené k tomu dokopala..A neprohloupila jsem. Znovu mě příbéhy o Cersei, Samovi, Sanse a Jaimeho nadchly. Rozhodně lepší než první část, ale ne tak dobré jako předchozí. Myslím, že si teď dám od Písně ledu a ohně na čas pauzu...a třeba taky ne..:-D
Alaglesia
  18. 11. 2013, 11:09
Musím dát za pravdu většině a přiznat, že tento díl byl zatím z celé série nejslabší. Martinovi nelze upřít vynikající vypravěčský styl, který vás zatáhne do děje, ale v tomto díle děj plynul líně a velice pomalu. Martin si chystá půjdu zřejmě pro něco většího. Krásně si to nachystal, takže se těším....jak to bude dál....
kingmaker
  13. 11. 2012, 15:49
Tak Samwell odjel ze Zdi do Starého města, Sansa slezla z hradu na kopci pod kopec, Jaime odjel do Řekotočí a překecal obhájce hradu, aby se vzdali, Brienne taky odjela do Řekotočí a pak se tam tak nějak poflakovala, Arya neodjela nikam, sedí v klášteře, Dornové kujou nějaké pikle a Cersei se snaží historicky znemožnit. A to je vše, co se stalo. V každém normálním románu by to spravili dvě, tři kapitoly po dvaceti stránkách. Martin o tom napsal sedmisetstránkovou knihu. Sem tam se zde objevily zajímavé záblesky, hlavně to, co se týkalo Cersei, ale jinak to bylo šest set stránek zbytečného balastu. Zajímavé to začalo být na posledních sto stránkách. Někdo by mohl namítnout, že se tady prohlubují charaktery jednotlivých postav, že je to předělovací díl, že není zbytečný, jenže to jsou kecy. Nic se neprohlubuje, při vší úctě Martin není Tolstoj, který si ve Vojně a míru mohl dovolit psát klidně pět set stran zdánlivě o níčem. Tolstoj totiž nenudí, protože je to mistrný spisovatel, Martin je velice schopný nádeník, ale jen nádeník. Bohužel nádeník, který si o sobě začal myslet, že je Tolstojem. No a pak vznikají taková díla, jako je Hostina pro vrány, šest set stran kondenzované nudy, kterou jsem dočetl jen proto, že mi bylo líto to vzdát, když už jsem přečetl tři tisíce stran ságy. Za esenci nudy a zbytečnosti považuji poslední kapitolu Sansy-ta sleze z Orlí hnízda, protože se blíží zima a malému lordovi Robertovi se nechce. Nakonec ho přemluví, slezou a tam jí Malíček oznámí, že jí provdá. To vše na dvaceti pěti stránkách!Další díl si už ale asi ujít nechám. Když budu chtít něco tlustého a nudného, jsou tu Zlaté stránky.
chazynka
  2. 10. 2012, 17:31
Druhá polovina knížky byla určitě lepší, konečně se začínalo něco málo dít, ale i tak ji prostě se srovnáním s předchozími díly nemůžu zařadit do oblíbených. Vadila mi absence nějakého většího napětí, příběhu a některých postav. Ale i tak stojí a přečtení.
DeviR1
  21. 2. 2016, 16:22
Druhá část Hostiny pro vrány je podle mě lepší, než první, stále ale nedosahuje kvalit předchozích knih. Přesto se čte velmi dobře a člověk má po dočtení pocit, že mnoho postav opravdu zná. Pravdou je, že se toho za těch cca 700 stran, které tento díl má, moc nestalo. Většina sestává z toho, že si dva a více lidí povídá, akce je pomálu. Opravdu velmi zajímavé to začne být zhruba 70 stran před koncem, jenže než dojde k něčemu zásadnímu, je konec. A obávám se, že na ty zásadní události týkajicí se Západozemí si budeme muset pár let počkat.
Phorbo
  30. 9. 2012, 15:55
Pro mě slabší díl dosavadní série. Do třetího dílu to gradovalo, děly se skvělý zvraty. Tady je to spíše politický kousek,kde jde hlavně o průběh Cerseiny konspirace. Když se to veme Brienne by vůbec v tomto díle nemusela být, nebo nemusela být tak rozvleklá a Krabba by si mohl pan Martin odpustit. Celý mě to akorát dávalo dojem (i přes jeho dovětek Śačkoliv nevím jeslti byl tady nebo až na začátku tance s draky], že se mu to nevešlo do jednoho dílu), že je to spíše jeden velký filler. Doufám, že splní očekávání a TsD bude opět spojený příběh hrdinů do jednoho velkého celku. Taky mě zarazilo, že v epilogu, nebo někde prostě na konci pan Martin tvrdí, že TsD se pokusí vydat rok po vydání HpV. čekali jsme šest roků. Raději ani nechci vědět jak budeme dlouho čekat na Vichry zimy...
kure91
  8. 10. 2015, 21:53
Trochu jsem se obával častých výtek k Hostině směrem k postavám, ale nevadí, bavily mě i ty, o kterých se zde psalo. Jeden jistý rod z Casterlyovy skály dvakrát nemusím a doufal jsem, že to s jeho členy půjde dále z kopce. A teď do toho ještě Martellové, Malíček a jejich plány... no, Martin to stále zamotává víc a víc až se trochu bojím, jak z toho vybruslí v sedmé knize.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 22:00
Zatímco třetí díl byl nejzábavnější, čtvrtý byl nejméně. Martin si tímto hlavně politickým dějem připravil půdu pro další pokračování. Z postav už se snad nenajde nikdo, kdo by neintrikoval kvůli vlastnímu užitku. Škoda, že knihy vycházejí s takovým časovým odstupem, protože zapamatovat si, co kdo zinscenoval pro sebe nebo pro někoho, je nadlidský úkol.
Merit
  28. 7. 2013, 1:06
Nejoblíbenější kniha ságy to rozhodně nebude, ale i tak je to vlastně skvělá knížka. Trochu bych to přirovnala k prvnímu dílu, který na mě dělal podobný dojem - tedy že si autor připravuje půdu na něco "většího". V případě jedničky se očekávání naplnilo, protože dvojka a především trojka jsou opravdu kvalitní záležitosti. Jestli se to naplní tady, to se nechám překvapit ... a ráda.
RajAthen
  18. 2. 2012, 21:53
Po všech těch již napsaných stranách si autor drží svou vysokou laťku. Hostina sice svým vyzněním sice zůstává se stínu strhujícího konce Bouře mečů, ovšem to není nic, za co by se měla stydět. Přeživší hrdinové musí zkrátka opět nabrat trochu dech. Je však třeba podotknout, že podle oficiálního plánu je sága teprve v polovině a autor ji neustále natolik větví a přidává další, často nadpřirozené prvky, že si pomalu ani nedovedu představit, jaké bude vyvrcholení příběhu, bude-li (s ohledem na to, kolik let jsme čekali na Tanec s draky).
hero_bk
  16. 7. 2013, 18:31
Oproti první půlce posun k lepšímu, hlavně díky tomu, že už se neřeší Železné ostrovy... Nejlepší je samozřejmě závěr, který napíná, co bude dál a přitom, Tanec s draky bude primárně o jiných postavách... já už chci vědět, jak to dopadne!
sheylka
  16. 9. 2012, 23:10
No říkejte si co chcete, pro mne opět plný počet hvězdiček. Trošku mne mrzí, že se vytratili moji oblíbenci a pevně věřím, že v dalším díle si jich užiji až až :) Akorát některé věci tu byly popsány tak mlhavě a doufám, že nedopadly tak, jak by jsme si to měly domyslet... SPOILER.... Jmenovitě s Brienne a s Davosem Mořským. Bylo to tam tak nejasné - už se nemůžu dočkat dalšího dílu a příští týden si pro něj běžím...! :-) Co se týče překladu např. jména Růžička a Oblázkov atd... mi přišly úsměvné, radši to neměli překládat vůbec, ale stalo se a já si tím narozdíl od spousty lidí (i u recenzí k vydání z r.2006) nenechám zkazit svůj zážitek z dobré četby... :-) Mohu jen doporučit..!
robin.salomon
  15. 7. 2012, 14:38
Pro mě jedno velké zklamání, děj se nehorázně vlekl. Knihu jsem přečetl, aby mi neunikly souvislosti v Tanci s draky, ale rozhodně to vedle Bouře mečů ani nestálo...:-(
Childe
  18. 9. 2011, 10:10
Píseň ohně a ledu je výborná sága, plná (ba, přeplněná) postavami jejichž příběhy si snadno zamilujete, budete jim fandit nebo si přát jejich bolestivou smrt.
Autor nenápadně vsouvá do děje další a další postavy a snaží se vás zatáhnout do svého světa. Je to ale na škodu, zjišťujete, že se kniha stává návykovou a nutí vás číst další a další kapitoly. Některé z nich nic nepřináší a roztahují děj do šířky ale vy čekáte posun děje vpřed.
S hrůzou zjišťuji kolik toho ještě musí být napsáno abych se dozvěděl jak celý příběh rodiny Starků a celého George Martinova světa skončí. A to mě vážně děsí.....
Rubyrose
  19. 8. 2012, 16:46
Zdá se být po Bouři mečů trošku nudně a zezačátku mi pak připadala. Potom mě to ale chytlo a bylo to super. Spousta postav se hrozně změnilo. A těším na Tanec s draky.
tračník
  7. 7. 2012, 20:17
Ach jo autor začal být pravděpodobně placen od slova :-( Likvidace hlavních hrdinů které bylo na začátku zábavné začíná být poněkud únavné.....
Kaze79
  23. 10. 2011, 14:43
Pro mě nejlepší díl celé série. Intriky vrcholí, válka se zdá být prohraná a dojdem tam ke spousty zvratům. Doporučuji!
Terinka53
  24. 9. 2011, 19:59
awwwww tenhle díl mi přijde nekonečný. Moje oblíbené postavy se v něm buď neobjevují vůbec nebo jen nepřímo (nebo jsou pro jistotu už nějaký ten díl pod drnem). Ale budu statečná a dočtu, už se těším na Dance with the dragons a na Daenerys!!