Originální název: A Feast for Crows

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-442-0

Talpress (2012) 978-80-7197-442-0 446
Talpress (2006) 80-7197-291-6 432

Čtvrtá kniha série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný „Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

První kniha ze dvou.

lensha95
  11. 10. 2014, 13:19
Je pravda, že na v první půlce se toho moc nestalo. Přesto je kniha stále čtivá. Pomalu sledujeme postavy, co se s nimi děje. Výrazně ubylo mrtvol, uvidím, jak to bude pokračovat v druhé polovině :)
anishta
  24. 6. 2013, 12:30
Dobré, ale oproti ostatním slabší... Pomalý vývoj příběhu, vše zúženo na jen pár postav... Těšila jsem se hlavně na Brienne a Aryu... Pro mě zatím asi nejslabší část příběhu, jsem zvědavá na druhou část...
Ivulina
  17. 2. 2013, 21:57
Nejdříve krátká modlitba: Bohové, buďte dobří a dejte, aby se panu Martinovi podařilo ságu vést poutavě a zajímavě dál až do bravurního závěru.
Tahle část byla ale nějak nedodělaná. Jako když vás v Hulíně vysadí z vlaku a vy musíte protrpět nepohodlnou jízdu po dálnici do Brna v autobuse bez prostoru pro nohy - je to kratší, ale moc vás to nebaví...
LuciusWlk
  1. 6. 2012, 21:49
Bylo toho zde hodně a zároveň málo. Martin to náramně zamotává a já jsem zvědav a nedočkavě vyhlížím další šťavnaté sousta:)
illy
  24. 3. 2012, 13:40
Ano, třetí kniha byla zatím vrcholem, nicméně sága pokračuje a i když decentně zvolní tempo, pořád se jedná o vynikající a kompaktní dílo.
Všivák
  7. 9. 2013, 18:29
Kniha sice nemá tolika děje, jako její předchůdce. Jako předěl ale funguje skvěle. Ukazuje hlavně narůstající šílenost Cersei. Podíváme se do Dorne, Bravosu, kultury želeyných lidí. Rozehrává se tu spoustu příběhů, které ponoukají fantazii zajímavým směrem. Moc se těším na pokračování.
HPL
  20. 12. 2013, 16:37
Čtyřka je opravdu o chlup slabší (i když to vlastně platí jen o první půlce). Od začátku je na ní znát, že měla být součástí pátého dílu, ale Georgovi zase jednou přetekly stránky přes hlavu (kdo by se na něj zato ale mohl zlobit :D).
George si dokonce v závěru obhájil geografické rozdělení Hostiny a Tance, takže mu to snad nemůžu ani vytknout, i když mi vynechané postavy přesto značně chyběly.
Přesto neobsahuje o nic míň zvratů a vynikajících zápletek, jako ostatní díly a 5* si rozhodně zaslouží.
Navíc mě už od konce 3. Dílu začala bavit Sansina linie příběhu (Malíček mě zabíjí :D). Taky se mi líbilo, že kniha končí víceméně tam kde začala.
Akorát jsem se divil, proč je překlad zase trošičku jiný, když to dělá 1 osoba a je to nově vydáváno jako kompletní svazky.
PeťkaW.
  22. 7. 2014, 8:44
Když jsem zjistila, jak se Martin rozhodl knihu rozdělit a které postavy si zvolil pro první část, byla jsem poměrně na obavách, aby se kniha dala číst. Většina postav totiž nepatřila mezi mé oblíbené a s jeho rozvleklým stylem vyprávění jsem tou dobou začínala trochu ztrácet trpělivost. Tím, že jsem ale v ději konečně předhonila seriál, pro mě dostal celý příběh trochu jiný rozměr a úplně jinak na mě působil. Docela dobře rozmělnil akci s ne právě záživným vyprávěním a oproti předchozím dílům mi přišlo, že se "naučil" dávkovat záživné akční pasáže mnohem lépe a nenechal si všechno jen na závěr.
Ano, kniha je možná méně zajímavá oproti ostatní a když to vezme člověk kolem a kolem, tak se tu nic moc zásadního nestalo, ale já si čtení i tak užívala a Hostina pro vrány mě nakopla a dala další chuť do čtení, která po Bouři mečů trochu opadla.
Jadelaine
  15. 3. 2014, 16:36
Pro mě asi nejslabší díl z celé série, pomalý děj, moc se toho neděje. Trochu mi vadí některé vracející se fráze, např. "nahý jako v den, kdy přišel na svět" už mi trochu leze na nervy.
Domovoj
  2. 11. 2013, 21:33
Pro mě jednoznačně zatím nejslabší kniha z celé série. V tuhle chvíli mi přidávání dalších "hlavních" postav nepřišlo jako úplně nejlepší nápad, spíš bych ocenila rozvíjení příběhů o těch stávajících. Těším se tedy na pátý díl, na své oblíbené postavy a také na to, jak to vlastně všechno nakonec dopadne.
Gereth
  9. 2. 2014, 21:20
Dosud jednoznačně nejslabší díl ságy. A to přesto, že to pro mě byl první kompletní díl, který jsem četl předtím, než se dostal na obrazovky, takže jsem předem neznal ani kousíček děje. Nízká čtivost je zřejmě zapříčiněná tím, jaký masakr G.R.R.Martin rozpoutal ve trojce. Jak už název napovídá, je to o sbírání střípků a zbytků, které to prozatím ustály. A je to sběr pomalý. Přestože byl počet obyvatel radikálně zredukován, nyní už se linie rozběhly tolika směry, že už nám je svět představen skutečně globálně. Bohužel dosud nezahrnuté pohledy z Dorne a železných nejsou příliš zábavné. Jak moc je to brané zeširoka dokazuje i rozdělení na dvě knihy, které jsou ale časově paralelní. Hostina pro vrány popisuje život té slabší a nudnější části osazenstva, která jde od postav které mi nevadí, k postavám, u kterých je vyloženě peklo se přes tu kapitolu prokousat. // 70%
Ciba
  1. 4. 2014, 13:07
Martin ve čtyřce razantně ubral páru, ale knize samotné to vůbec nevadí. Osudy většiny milovaných nebo nenáviděných hrdinů z třetího dílu odsunul na druhou kolej, ale to jen proto, aby rozpracoval několik dalších (některých velmi zajímavých) postav napříč poválečnou zemí a doplnil si tak portfoilo o několik kandidátů na bizardní smrt. Čtvrté pokračování skvěle doplňje předchozí knihy a rozhodně se nemá za co stydět. Opět jde o skvělé a poutavé čtení. Moje zraky se už nyní upírají k chválené pětce, do které se, co nejdříve s chutí pustím.
jitmik
  12. 9. 2012, 19:37
Bohužel tento díl mne moc nenadchnul. Možná to bylo tím, že autor většinu pro mne zajímavých postav nechal až na pátý díl. Hodně se to vleklo.
Samael
  28. 3. 2013, 22:39
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
pratoriax
  1. 7. 2015, 23:04
SPOILERY!!! Myslim si, ze tady neni co noveho napsat. Vsechno uz bylo vyrceno. 1. cast knihy je jednoznacne nejnudnejsi z cele serie. Brienne a Greyjoyovci jsou naprosto zbytecni a extremne nudni, Arya ktera me nikdy nebavila v tom vesele pokracuje dal, Sam taky zadnou slavu nenadelal, Kralotvurce se nestihl ani rozkoukat a uz byl ze hry venku, takze jestli se nepletu, zbyvaji pouze Lannistorovic dvojcata a Sansa. Jak Cersei s Jaimem, tak i Sansa me bavili a nebyt jich, tak by to byla opravdu velka bida. Doufejme, ze se Martins jako minule v druhe casti knihy rozjede a udela z toho zase poradne ctivou zalezitost.
kajas1993
  4. 8. 2014, 22:30
Když jsem zjistila, že "Hostina pro vrány" a "Tanec s draky" měly být jednou knihou, obávala jsem se způsobu rozdělení. Že v této čtvrté sadě chybí vyprávění všeobecně oblíbených postav (Tyrion, Dany,..), je samozřejmě mínus. Greyjoyovic famílie mě opravdu příliš nenadchla, to samé platí o Oberynových potomcích. Naštěstí mě upokojily kapitoly Jaimeho, Cersei a Brienne, i dějová linie Aryi se vyvíjí zajímavě. Takže oproti trojce slabší, ale pořád na vysoké úrovni.
XZvire
  10. 6. 2014, 18:16
Jeden z nejslabších dílů, zatím.. Po naprosto dokonalém předchozím díle, opravdu slabota.. Bavila mě ovšem Cersei, tak věčně naštvanou paní (píšu to raději slušně, ale Cersei je víc než naštvaná :-D) jsem snad ještě v knížce nezažila.
kingmaker
  7. 11. 2012, 15:27
Tak se mi zdá, že se pan Martin rozmáchl trochu moc a po výtečném prvním, ucházejícím druhém a na konci zachráněném třetí díle, nám naservíroval čtyřku. A pokud bych ji měl hodnotit a charakterizovat, pak bych použil výraz „únavný“. A to se to prosím odehrává hlavně v Králově přístavišti a jednou z hlavních postav je Cersei. Intriky a politické pletichy jsou přitom Martinovou silnou stránkou. Jenže… Jenže i tady se rozhodl Martin vydělat prachy, takže píše opravdu „od metru“. Když se šikovně zbavil některých svých postav, rychle je doplnil jinými, aby v tom byl chaos. A to některé postavy velkoryse zabije po dvou jim věnovaných kapitolkách (viz. Královnotvůrce). Z celé knihy je prostě na první pohled cítit, že je to fakt až moc natahované a že Martin prostě ujel na svém umění a nyní ani sám neví, jak to vlastně všechno skončit. Ale možná to ani skončit nechce, bude psát „Písně ledu a ohně“ až do smrti. Vždyť i Prattchet si vystačil se Zeměplochou. Jenže, nic proti Martinovi, ale jeho dílo takový potenciál nemá. Začíná to být nuda.
blacks
  14. 3. 2014, 14:56
Jednoznačně nejslabší díl celé série. V knihách s označením I, se vždy děje daleko méně zajímavých věcí, ale co je moc, to je příliš. Nechci nic řikat, ale: "What is dead, shall never died, but rises harder and stronger" je fráze kterou si díky této knize budu pamatovat nejspíš až do smrti. Jinak samozřejmě dobrý a těšim se na druhou půlku knihy :-)
chazynka
  2. 10. 2012, 17:29
4. díl byl pro mě tak trošku zklamání, nevadil mi menší počet stránek, ale co jsem dost postrádala, byly zejména některé postavy (např. Tyrion, Daneyrys) a přišlo mi, že se ve 4. díly nic moc nedělo, jako by to byla taková mezikapitola.... dojem a náladu mi spravil až konec knížky. Bohužel proto 4. díl nepatří do mých oblíbených, snad 5. díl bude lepší, už se na něj moc těším
Adam Walder
  16. 12. 2014, 23:23
Bohužel SLABÝ díl. Martin touto knihou sérii zbytečně natáhl a jediné, co ve čtenáři vzbudí, je touha, aby Cersei zemřela dlouhou a bolestnou smrtí, protože její intriky jsou tak drsné a její sebevědomí a pocit vlastní velikosti a mazanosti tak gigantický, že to zasluhuje pořádne potrestat :-) Většina hlavních postav nechána na 5. díl. Linie Brienne byla snad nejhorší vyprávění v dosavadních Hrách, zcela nudná, de facto nesmyslná, naivní, zbytečná a její konec to jenom potvrdil. Ale co zbývá? Kdo se dostal v sérii až sem, musí přečíst, to je jasné, ale dávám na božského Martina "jen" 60% a myslím, že čtenářům na rozdíl od vran tato hostina moc chutnat nebude...
DeviR1
  29. 1. 2016, 9:25
Po akcí a nečekaných zvratech nabitém třetím díle je první část Hostiny pro vrány velmi poklidná, místy bohužel až nudná. Autor se věnuje postavám, kterým dával v předchozích dílech minimum prostoru a zároveň se některé již známé postavy dostávají do míst, které nám jako čtenářům byly doposud neznámé. Pokud tedy člověk chce jen akci, usekané končetiny a nečekané úmrtí hlavních postav, bude zklamaný. Ovšem pokud si od toho všeho chcete dát chvíli pauzu a dozvědět se něco o samotném Západozemí a trochu i o Svobodných městech, tento díl vás nezklame. A nakonec jen dodám, že kapitoly věnující se putování Brienne jsem měl chuť přeskakovat, což jsem samozřejmě neudělal, ale mnohokrát to bylo fakt utrpení.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 22:00
Zatímco třetí díl byl nejzábavnější, čtvrtý byl nejméně. Martin si tímto hlavně politickým dějem připravil půdu pro další pokračování. Z postav už se snad nenajde nikdo, kdo by neintrikoval kvůli vlastnímu užitku. Škoda, že knihy vycházejí s takovým časovým odstupem, protože zapamatovat si, co kdo zinscenoval pro sebe nebo pro někoho, je nadlidský úkol.
safety
  16. 5. 2013, 14:19
1. části čtvrtého dílu bohužel musím dát jen 4 hvězdičky.. nebylo to zlý, dalo se to číst, ale skoro nic nového ani zajímavého tam nebylo.. jen taková omáčka, postavy, které nejsou ničím zajímavé a děj taky nezajímavý.. no ale předchozí díla byla výborná a i tento se dal příjemně číst... určitě se to zase rozjede :))
hrosula
  9. 2. 2014, 19:30
Kniha dobrá, jako všechny předchozí, bohužel mi tam trochu chyběly předchozí postavy. Tyrion, Danerys,...ani zmínka. Sice přidal spoustu nových zajímavých postav, ale tyto mi tam chyběly. Takže rychle na poslední díl, kde už se o nich zase zmiňuje. Jinak se mi kniha líbila.
danekk1165
  26. 9. 2013, 17:20
Důležitý děj příběhu by se dal shrnout na polovinu jejího obsahu, ne-li méně. I přes to, že postavy, které mě osobně baví, jsou až v následujícím díle, tak se mi čtvrtá část velmi líbila.
Merit
  28. 7. 2013, 1:03
Nejoblíbenější kniha ságy to rozhodně nebude, ale i tak je to vlastně skvělá knížka. Trochu bych to přirovnala k prvnímu dílu, který na mě dělal podobný dojem - tedy že si autor připravuje půdu na něco "většího". V případě jedničky se očekávání naplnilo, protože dvojka a především trojka jsou opravdu kvalitní záležitosti. Jestli se to naplní tady, to se nechám překvapit ... a ráda.
Quinty
  27. 7. 2014, 14:50
souhlasím s ostatními, tempo příbehu se zvolnilo, má to menší spád, zas tak tolik se toho neděje, a zrovna cersei, a greyjoyové nejsou moji oblíbenci - a o těch celá kniha vlastně byla. o to víc se těším na tanec s draky na který se právě chystám :)
hero_bk
  4. 7. 2013, 9:49
Nevím, kdo dělal překlad, ale oproti předchozím dílům se to dá nazvat diletantskou prací. Jinak kniha se táhne, úplně zbytečně popisuje dění v Dorne a na Železných ostrovech, které je naprosto nudné. Kupodivu je nejlepší postavou Arya, která mě doteď nejvíc nudila - až tak špatné postavy jsou v tomto dílu vybrané...
sheylka
  16. 9. 2012, 23:10
No říkejte si co chcete, pro mne opět plný počet hvězdiček. Trošku mne mrzí, že se vytratili moji oblíbenci a pevně věřím, že v dalším díle si jich užiji až až :) Akorát některé věci tu byly popsány tak mlhavě a doufám, že nedopadly tak, jak by jsme si to měly domyslet... SPOILER.... Jmenovitě s Brienne a s Davosem Mořským. Bylo to tam tak nejasné - už se nemůžu dočkat dalšího dílu a příští týden si pro něj běžím...! :-) Co se týče překladu např. jména Růžička a Oblázkov atd... mi přišly úsměvné, radši to neměli překládat vůbec, ale stalo se a já si tím narozdíl od spousty lidí (i u recenzí k vydání z r.2006) nenechám zkazit svůj zážitek z dobré četby... :-) Mohu jen doporučit..!
robin.salomon
  15. 7. 2012, 14:37
Pro mě jedno velké zklamání, děj se nehorázně vlekl. Knihu jsem přečetl, aby mi neunikly souvislosti v Tanci s draky, ale rozhodně to vedle Bouře mečů ani nestálo...:-(
mrkvič
  15. 9. 2014, 12:18
Vynechání mých oblíbencýh postav (a nejen mých) a spousta nových postav, které jsou zase zdlouhavě představovány. Po téhle knížce jsem si dal první pauzu. Snad bude druhý díl opět lepší.
Asmodai
  21. 1. 2014, 15:39
Tad zrovna ctu a musím teda říct co se týče překladu tak je to děs,všechny předešlé knížky super na druhou,ale u této mám většinu jmen přeloženy do češtiny a docela mi to štve.Mám verzi kde jsou oba díly v jedné...Ale panu Martinovi smekám, i když je kniha trošku volnější i tak jí neubrala na kvalitě a ostatně autor možná ví proč to dělá.
Mordred
  4. 3. 2012, 21:11
Spatny sled po sobe jdoucich knih. Druhy dil treti knihy - zatim nejlepsi dil a najednou nasleduje ten nejslabsi.
I.Zi...
  19. 8. 2011, 8:08
Překlad jmen v tomto díle pro mě byl extréémně rušivý a knihu jsem četla déle, než předchozí dvě dohromady. Doufám, že překlad jmen v Tanci s draky bude trochu citlivější..