Originální název: Zamrzlá evoluce aneb je o jinak. pane Darvin

ISBN: 978-80-200-2528-9

Academia (2016) 978-80-200-2528-9 340
Academia (2011) 978-80-200-1526-6 326
Academia (2006)

Většina biologů i studentů přicházejících studovat biologii na vysokou školu se domnívá, že evoluční biologie je v podstatě uzavřená kapitola vědy. Ale co když je všechno úplně jinak? Co když právě evoluční biologie v 70. a 80. letech uplynulého století prodělala v naprosté tichosti zcela zásadní revoluci, po níž by se vlastně měly od základu přepsat veškeré učebnice tohoto oboru? Co když je i nový model evoluce vycházející z dawkinsovsko-hamiltonovské teorie sobeckého genu, založené na soupeření různých variant téhož genu o předání co největšího počtu vlastních kopií do dalších generací, stejně chybný jako původní model Darwinův, a vbrzku nás proto čeká revoluce další? A nemohla by stávající model nahradit například teorie takzvané zamrzlé evoluce? Teorie, která předpokládá, že naprostá většina druhů, se kterými se v přírodě setkáváme, není schopná se evolučně vyvíjet, ani když jsou vystaveny sebesilnějšímu selekčnímu tlaku, a tak pouze pasivně čekají, až se změny v jejich prostředí nahromadí v takové míře, že jim nezbude, než způsobně vyhynout. Kde se berou nové druhy, jak je možné, že jsou druhy účelně přizpůsobeny svému prostředí a jak může v takovémto evolučně zamrzlém světě vůbec docházet k evoluci? Odpověď na uvedené otázky, jakož i otevřený a někdy poněkud svérázný pohled do zákulisí dnešní vědy nabízí tato kniha. (Založil/a: Cibulka)

Lúthien Celebrindal
  2. 3. 2014, 18:23
Nedokážu posoudit, jak to může působit na laiky, ale mně (absolventce biologie) se to moc líbilo - knížka je velmi pěkně napsaná, nabízí přehledné shrnutí poznatků o různých evolučních teoriích, dnes uznávaných nebo neuznávaných.

A hlavně jsem se u mnoha pasáží dost pobavila, např.:
"...jediný známý účinný způsob, jak nahradit jednu dlouhodobě úspěšnou teorii teorií novou, je nechat přirozeně vymřít stoupence teorie staré a nechat na jejich místo dorůst generaci stoupenců teorie nové."
--myslím, že na tom pan profesor úspěšně pracuje :-)
Sedmikráska
  29. 4. 2013, 23:50
Velmi čtivá kniha, která zodpověděla moje laické otázky nejen ohledně (předpokládaného) dalšího vývoje člověka, které mi už nějakou dobu vrtaly hlavou. Jen bych chtěla podotknout, že uplatňování matematických modelů na jevy (nejen) v živé přírodě by se možná mělo soustřeďovat na vypočtení toho, co eventuálně je nebo není možné (i když vždycky bude záležet také na nastavení parametrů), tedy limitů nebo hranic, ale nikoliv toho, co skutečně proběhlo, neřku-li teprve proběhne. Matematická křišťálová koule se zatím nekoná a nejspíš ani nikdy konat nebude, i když i "způsobné čekání na vyhynutí" je určitě výsledek hodný pozornosti.
Velmi zajímavé byly pasáže týkající se praktického fungování vědy a sociálně-psychologických aspektů, které ji ovlivňují, kdy je např. teorie uznána za platnou pouze tehdy, když se s ní seznámí a uzná ji jakožto správnou dostatečně velký počet lidí; v opačném případě upadne v zapomnění. Iracionální způsob fungování světa tedy ovlivňuje i vědecké poznání, což si mnoho lidí mluvících o vědě vůbec neuvědomuje. Kniha potěší každého, kdo se dívá na věci z neobvyklých úhlů a rád klade otázky ohledně tzv. prokázaných pravd.