Originální název: A Game of Thrones

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-492-5

Talpress (2013) 978-80-7197-492-5 384
Talpress (2000) 80-7197-057-3 384

První díl série Píseň ledu a ohně. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů a Hostina pro vrány.

Druhá část prvního dílu heroické fantasy, která se odehrává mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky, čarostromy… Hlavním hrdinou knihy je rodina lorda Starka, vládce na Severu, kterého jeho přítel a král Robert pověří hodností pobočníka trůnu. Stark se po příchodu na jih dostane do sítí intrik a zrady. Aby toho nebylo málo, dospěl na jihu poslední syn šíleného Dračího krále, kterého zabil Robert, a snuje pomstu. Na severu se houfují vojska nemrtvých, která čekají jen na to, až odejde léto a přijde zima.

Druhá kniha ze dvou.

Keatin
  22. 12. 2013, 14:53
Jak se podle mě pozná dobrá kniha? Tak, že mě štve, ne to je mírné slovo, přímo rozčiluje, že autor to napsal tak, jak to napsal, ale přitom to napsal nejlépe jak mohl ...jen prostě ty intriky ...nesnáším nespravedlnost a ta kniha je jí plná, a proto mě to tak baví, protože se u toho můžu vztekat a stejně hltám další a další stránky. Můj dojem z tohoto dílu bych shrnula do jedno slova, chcete-li jména: Sansa.
lensha95
  15. 6. 2013, 15:16
Druhá polovina Hry o trůny se mi líbila o dost více než ta první, kde si autor teprve připravoval půdu pro svůj rozsáhlý román. Doufám, že to tak bude pokračovat i nadále a knihy budou lepší a lepší.
anishta
  21. 4. 2013, 21:56
Bohužel pravidelně sleduji seriál a první série dost věrnou kopií první knihy... I tak jsem knihu ve volných chvílích dost hltala.. Vrhám se hned na pokračování...
VerenaLord
  15. 7. 2014, 22:00
Po dočtení Hry o trůny jsem se rozhodla, že prolomím ledy mezi mnou a seriálem, respektive první sérií. Výsledkem bylo naprosté zklamání, jelikož děj knihy a seriálu se diametrálně liší. V knize příběh graduje a posouvá zápletku kupředu, v seriálu však pomalu ubíhá a není jasné kudy se dále bude ubírat.
LuciusWlk
  30. 12. 2013, 9:32
Vynikající úvod série Písně ledu a ohně. Autor si nebere servítky a od první stránky nahazuje vlasec s návnadou, kterou čtenář s chutí pozře a pak už je lapen autorovým vypravěčstvím a dějem Písně ledu a ohně.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný seriál na motivy knihy (série 1):
Před závěrečným dílem 1 série je čas zhodnotit toto dílko. A můj názor? Maximální spokojenost!!! Seriál Hra o Trůny mně neuvěřitelné nadchl. Nejen svým zpracováním, ale vcelku věrným ztvárněním knižní předlohy! Samozřejmě že nemá smysl polemizovat co je lepší, knize se hraná forma nevyrovná, ale zde přinejmenším drží stejné tempo. A i pro diváka, který ságu Píseň Ohně a Ledu nečetl, je zpracování, myslím, vcelku přijatelné a pochopitelné. Alespoň v dané rovině. Trochu zavádějící možná zní škatulka fantasy, ale první kniha ságy, Hra o Trůny, prostě taková je. Je to začátek a jemná příprava. Nicméně, těší mně opět zde zachycená surovost doby „rádoby středověku“ bez zbytečných příkras. Na seriál luxusní počin, nádherná výprava, exteriéry, věrný scénář tak z 90% Pro fanouška fantasy a George R. R. Martina je to splněný sen. 6*
Všivák
  21. 5. 2013, 20:34
Opravdu hodně propracovaný svět. Kniha nemá úplně takový tah na bránu. Soustředí se hlavně na detailní popis hrdinů. Na jejich motivy. Nikdy jsem v knize neazažil tolik jmen, tolik postav. Orientovat se v tom dá kupodivu dobře. Kniha jenom pozvolna graduje. Vygraduje tak, že mám hned chuť na další díl. V knihovně ale musim čekat. Četl jsem první dva díly v jednom. Druhá polovina nabere trochu větší spád. Padají rozhodnutí, hlavy. Je to epičtější (To je asi logické, ne?). A ten konec..
Scathach
  7. 8. 2013, 8:54
Dobře jsem udělala, že jsem si u prvního dílu jednu hvězdu ušetřila, tady se jich pět vyjímá mnohem lépe. Rozjezd série už byl tentam a všechno začalo pořádně přidávat na obrátkách. Našla jsem si v této knize chvíle, kdy mi bylo "něčeho" strašně líto, někdy bych někoho nejradši zaškr..., ale taky tam byly okamžiky kdy jsem byla nadšená. Jó, je to řádná směsice.
Ivet
  6. 10. 2013, 15:28
Občas mám chuť některé postavy profackovat, aby už konečně dostaly rozum. Každá postava má minimálně jednoho nepřítele, ale některé jsou tak slepé a naivní, až se mi z toho chce brečet. Autor tím dokáže děj skvěle zamotat a já prostě musím číst dál a doufám, že to pro mé oblíbence dobře dopadne. Tím jsem bohužel udělala tu největší chybu, protože v této knižní sérii se nikdy nevyplatí mít oblíbence.. nakonec budu trpět s nimi.
Gustik5
  23. 1. 2013, 23:27
Tak jako mnoho ostatních jsem nejprve shlédl seriál, který mne nakopl k zakoupení a čtení této knihy. Je to historický román každým coulem, což mi nesmírně vyhovuje, navíc je to ještě mírně drcnuté fantasy prvky, které se postupně víc a víc prodírají na povrch, zvláště v pozdějších dílech. Každopádně se jedná o dílo dle mého gusta, temné, realistické a plné napětí, navíc má každý díl kolem 900 stránek, no co si může knihomol víc přát! Vřele toto dílo doporučuji všem milovníkům středověké fantasy, seriál nevyjímaje!
Kuci92
  16. 5. 2012, 13:59
Perfektní čtivo. Škoda, že mi vždy umře můj oblíbenec. Příběh je, ale impozantní a hltám každé slovo :)
Karliiina
  23. 5. 2015, 15:13
Druhá kniha prvního dílu bylo pro mě o mnoho zajímavější než první, dočkala jsem se většího spádu i změn osudu postav. Kdybych neviděla prvně seriál, byl by zážitek z knihy mnohem více umocněn.
Samael
  28. 3. 2013, 22:38
Velkolepé dílo Georga R.R.Martina,které je neskutečně propletené,že je až k neuvěření,kolik příběhů a postav dokázal sjednotit do jednoho díla o 7 knihách.Tady je opravdu vše(politika,válka,magie,temné síly,nadpřirozené bytosti,soucit,brutalita,láska,pomsta,ctižádost atd.)
U všech 5 dílů mám stejný komentář,protože kdybych měl všechno hodnotit zvlášť asi bych se upsal.Strašně se těším na poslední 2 díly.
Henkie
  30. 5. 2012, 19:24
Skvělý příběh! Autor úžasně popisuje postavy a nikdo se nikdy u téhle fantasy nebude nudit. U mě 1*. Už se moc těším na všechny díly. --> moje závislost
pratoriax
  11. 3. 2014, 16:38
Předem říkám, že jsem jeden z těch neoblíbených, tedy z těch kteří se dostali ke knižní podobě až po zhlédnutí seriálu. Na svojí obranu však dodávám, že jsem o knižní předloze nevěděl a když jsem se o ní dozvěděl, tak jsem seriál sledovat přestal a koupil si knihu. (k mojí smůle až po zhlédnutí první série a většiny série druhé). Dále se obávám, že se ani já neubráním srovnávání se seriálovou verzí (i když to sám nemám rád). Důvod proč chci tyto dvě verze srovnávat je, že seriál se zde drží knižní předlohy drtivou část knihy (často doslova slovo od slova) a možná i proto je také seriál vynikajícím zdrojem zábavy. Ale ke knize. Ze začátku jsem se sice obávám vyprávění z pohledu jednotlivých osob, ale po Pilířích země jsem si na to zvykl a nedělalo mi to nejmenší problém, právě naopak. Další věc je, že vyprávění na mnoha místech získává osobnější rozměr a zároveň i velké ulehčení díky myšlenkovým pochodům jednotlivých osob. Věc kterou bych vyzdvihl je nepředvídatelnost příběhu (spoiler), kdo by na začátku knihy čekal, že Eddard se nedožije ani konce první knihy?! Je úžasné číst knihu a opravdu nevědět co se může stát. Kniha se čte neskutečně lehce, poutavě a neumím si představit člověka, který by si jí nezamiloval.

Stejný komentář dávám k oběma (nepochopitelně) rozděleným dílům.
XZvire
  4. 1. 2014, 23:48
Jsem ráda,že jsem si tu jednu hvězdu ušetřila na druhou část. Děj byl zajímavější,rychlejší spád,napínavější. Škoda jen, že jsem seriál viděla dříve než přečetla knihu, byla bych o to víc nadšenější..
kajas1993
  13. 8. 2013, 20:42
Nebýt doporučení mé dobré kamarádky, nikdy bych se zřejmě k tomuto fenoménu nedostala. Všechny dostupné epizody seriálu jsem zhltla asi za dva týdny, byla jsem nadšená i šokovaná. Pustila jsem se tedy i do knižních předloh. Nelze hodnotit jinak než výborně, když jsem se prokousala úvodní kapitolkou, čekal mě čtenářský zážitek, jaký už jsem dlouho nezažila. Skvělé vykreslení postav, vybroušené dialogy... a ty zvraty! Lahůdka.
Melindaaaa
  12. 6. 2012, 22:36
Obvykle mám radši, když nejdřív čtu a pak vidím seriál/film. U těchto knih, mi opačný postup vůbec nevadí. Jelikož se v knihách vyskytuje velké množství postav, aspoň si pod každým jménem někoho představím. Kniha je skvělá, čtivá, i přes svou značnou rozsáhlost se dá přečíst velmi rychle, protože se prostě nedokážete odtrhnout. I když to má být fantasy, je to spíš historický román, kouzla a podobné věci mi tu vůbec nechybí. Starkové po celou dobu působí jako největší klaďasové, což je nejspíš způsobeno tím, že nejvíc kapitol vypráví právě oni. Přesto je mou nejoblíbenější postavou Tyrion Lannister :D (jediný sympatický Lannister :D) Musí si ho podle mě zamilovat každý (i když je možné, že jsem ovlivněna podle mě velmi charismatickým hercem, který ho hraje v seriálu (Peter Dinklage)Můžu dát jedině 5 z 5, protože George R.R.Martin, vytvořil něco neuvěřitelného :) Děkujeme mu za to
Eset
  20. 10. 2014, 18:54
Daleko více poutavější a dynamičtější než první díl. Kdybych mohla dala bych více hvězdiček. Více už k tomu snad ani nemá cenu se vyjadřovat. Prostě je to úžasná serie plná intrik a zvratů. Oblíbená postava Daenerys a Tyrion (ten skrčet v sobě prostě něco má). Sansa je v tomhle díle tak naivní, nejraději bych jí dala pár facek, ať se z té dětské nevinnosti už probere a Joffrey........Nejraději bych ho zabila a to hodně pomalu
honzik10
  28. 10. 2014, 18:09
Konečně jsem po delší době dočetl tuhle ,,hroznou'' knížku :D četl jsem tu verzi, která má 850 stran a tak dám na oba dva díly stejný komentář. Jako první jsem se začal dívat na seriál a to mě přimělo, začít číst knížku. Hru o Trůny jsem četl pokaždé kdy byl čas. Je to opravdu unikát v knížkách a je to jasně moje nejoblíbenější knížka vůbec.
nechapacka84
  19. 9. 2013, 22:33
Azda najlepší koniec knihy aký som doposiaľ čítal. Pre mňa natoľko fantastický až sa obávám v sérii pokračovať. Dokážem si predstaviť X dejových pokraovaní, ktore mi celú ságu zkazia.
kingmaker
  12. 6. 2012, 20:43
Dílo o kterém se hodně mluví, což ještě posílil povedený televizní seriál HBO. Nutno říct, že právem, protože Martin stvořil svět, který perfektně funguje a popsal ho hodně čtivě. Skvělý je také způsob, jímž příběh vypráví z pohledu různých osob. To mu umožňuje klidně se zbavit i důležitých figur, jakou je v prvním díle Ned Stark, nebo král Robert Baratheon. Inspirace k dílu je jasná-anglická válka růží, kdy se po třicet let vybíjeli ty nejdůležitější anglické rody. Tomu nasvědčuje i volba jmen-Lannisterové jsou jasní Lancasteři a Starkové jsou Yorkové. V prvním díle válka teprve začíná, ale je zřejmé, že ta krvavá vybíjená bude pokračovat. Ve skutečnosti je tato kniha vlastně historickým románem, v němž je ona fantasy složka vlastně zbytečná a já bych si dokázal knihu představit bez ní, přestože fantasy literatura mi vůbec nevadí, ba naopak.
kure91
  7. 8. 2015, 22:54
Říkali mi, ať si žádnou postavu neoblibuju, že asi neskončí dobře, ale ono to nejde... za první díl nemohu hodnotit než naplno a pouze lituju, že jsem tak dlouho odolával, než jsem se pustil do čtení.
kozel89
  15. 2. 2013, 11:03
Kniha je velmi dobrá. Sice jsem čekal trochu víc, vzhledem k tomu jaký se z toho dělá bestseller, točil se seriál, ale možná to bylo právě tím očekáváním. Kniha je čtivá, vtáhne do děje ale místy mi přišla až zdlouhavá. Neřekl bych, že je to nějaká mimořádná fantasy, znám o dost lepší ale kdo má rád žánr fantasy nebo historické romány, najde to co hledá. Celkově hodnotím velice dobře a jsem zvědavý na druhý díl Střet králů.
Hedgehog
  13. 9. 2013, 21:43
Délka knihy může kdekoho odradit, stejně jako zpočátku mne. Naštěstí jsem měl kolem sebe lidi, kteří mi nedali pokoj, až jsem otevřel a nelitoval. Spíše středověké než fantasy, pro dospělé, ne pro děti. Nechat zemřít v první knize postavy, které by jinde byly za hrdiny si může dovolit pouze Martin. Špička žánru.
sheylka
  16. 9. 2012, 23:08
Tak jsem si tu knížku nakonec koupila, i přesto, že stála skoro pětistovku... Po cestě z knihkupectví jsem možná trošku pochybovala, ale už po přečtení první kapitoly jsem věděla, že to bylo správné rozhodnutí, a po přečtení celé knížky jsem ráda, že mi zdobí moji knihovnu, protože to určitě není naposledy, co jsem ji vzala do rukou...

Vůbec mi nevadilo velké množství postav i když zpočátku jsem se v tom příliš neorientovala a asi ve čtvrtině knížky (kdy jsem snad všechny znala) jsem si projela znovu několik prvních stran. Střídání různých dějišť mi vůbec nevadilo, spíš naopak. Líbilo se mi, že autor nerozlišuje mezi dobrem a zlem, u každé postavy vykresluje jejich dobré a naopak i špatné stránky, a pak už je jen na Vás koho si oblíbíte více či méně a koho budete ze srdce nenávidět :o) Příběh plný intrik, nečekaných zvratů a událostí.

Moje nová závislost..........

Můžu doporučit i seriál, překvapivě věrně napodobuje svoji knižní předlohu.

.........Winter Is Coming........Zima se blíží..........
RajAthen
  18. 2. 2012, 21:48
Martinovi je skutečně třeba přiznat, že se svými postavami se nemazlí. Kdo si vybere favorita, může o něj kdykoli poměrně snadno přijít.
Lomeril
  6. 3. 2011, 14:26
Nemůžu si pomoct, ale nějak mi přijde, že první díl je ze série nejlepší. Připadá mi, že napětí před válkou Martinovi prospívá lépe než vlastní mrzačení, sekání různých částí těla (nejlépe Lannisterských) apod. Emoce jsou tu nejuvěřitelnější, hrozby nejhrozivější. Tím nechci říct, že by zbytek nebyl dechberoucí. Jen Hra o trůny je prostě nejlepší.
Dejf!
  14. 9. 2012, 19:07
Tohle je tedy pěkný podvod. Tahle kniha má 846 stran (mám 2. vydání, kde je 1. a 2. díl dohromady) a tváří se hrozně tlustě, přitom jsem jí přelouskal jako nějaký časopis. Gratuluji pane Martine. Nelze se nezmínit o vynikající seriálové adaptaci, na které autor také spolupracoval. Kniha má proti němu ovšem velkou výhodu spočívající ve stylu, kterém jsou napsány jednotlivé kapitoly. Ty jsou totiž vždy z pohledu a myšlenek jedné osoby, tudíž se čtenář snáze vžije do dané situace. Já chci další díl!
Onyxia
  17. 7. 2011, 16:38
Tohle je snad jediná kniha, kterou jsem byla schopná číst i v elektronické podobě. Zamilovala jsem si hned ten příběh, krásně vykreslené prostředí (ale ne zdlouhavě až otravně, jako to mají ve zvyku jiní autoři). Nikdy si nemůžete být opravdu jistí, jestli hlavní hrdina zemře, nebo zůstane naživu- pan Martin to občas "seká" bez slitování :)
mrkvič
  15. 9. 2014, 12:13
Vyvrcholení první knihy. Hned po ní je potřeba sáhnout pro druhou, protože by to jinak mohlo mít na čtenáře neblahé zdravotní následky.
IndiaPanda
  12. 11. 2013, 16:44
No dvojka určitě tak o 80% lepší než jednička. Pořád se něco děje takže knížku nejde nehltat :-) Perfektní ....
LoriMyers
  6. 7. 2013, 12:03
Genialita této série mi naprosto učarovala. Knihy v mnohém předčily seriál, který se mi ovšem také velmi líbí. Jedním slovem: DOKONALOST!
cguio
  29. 12. 2012, 16:46
Vynikající záležitost. Nejlepší je, že seriál je přesně podle knihy, takže milovníci knihy konečně věrně oživí své představy.
hatter
  15. 1. 2012, 18:58
Krásné kruté středověké fantasy, které je líčeno tak realisticky, že jsem při čtení ani neměla pochyby o jeho existenci. Postavy, království i zvířata jsou předem dobrá či zlá /což je asi jediná výtka/, ale to k tomu času patří.