F. L. Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (2. díl)

F. L. Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (2. díl) Originální název: F. L. Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (2. díl)

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1953

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1953) 404

Pětidílný román z dob národního obrození. Jde zde o období od sedmdesátých let 18. století do dvacátých let 19. století. Román popisuje životní osudy F.L.Věka. Vystupují v něm i další postavy , např. Václav Thám, Jan Theobald Held, Václav Matěj Kramerius aj. Nejvýznamnějšími postavami kromě Věka jsou kněz P.Matouš Vrba, nepřítel francouzské revoluce a vzdělaný dr. Srnka, vyznavač revoluce a nepřítel absolutismu.
F. L.Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury. (Založil/a: Antonín)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Ariko
  8. 9. 2014, 15:44
A opět nezklamal. Další díl a opět velké nadšení. Jirásek si mě tímto dílem získal na sto procent. Všem vřele doporučuji.
Tom83B
  5. 7. 2016, 10:58
Pro mě podstatně méně čtivé, než první díl. Těžko se mi vžívalo do oné posedlosti českým jazykem a národem. Ta zde hraje mnohem významnější roli, než v prvním díle.
Velkým přínosem F. L. Věka pro mě ale je, že podněcoval můj zájem o historii. Během četby jsem několikrát zabrousil na Wikipedii, abych si něco přečetl o nějaké události, nebo panovníkovi a dokreslil si tím portrét vytvářený Jiráskem.