Originální název: A Song for Lya and Other Stories

Triton - 2008
ISBN: 978-80-7387-069-0

Triton (2008) 978-80-7387-069-0 256
Triton (2002) 80-7254-239-7 268

Nejtesklivější povídky, jaké kdy americký spisovatel George R. R. Martin (1948), autor monumentálního cyklu Píseň ledu a ohně, napsal a publikoval v nejvýznamnějších SF časopisech své doby (Amazing, Analog, Galaxy), pocházejí z první poloviny 70. let. Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Martinovu tvorbu - šílený technik hvězdné brány, mrtvoly se syntetickými mozky, zmutované lidstvo po jaderné katastrofě, automobil odsouzený strašit na opuštěných amerických dálnicích. Titulní novela této sbírky je velice křehký, nicméně mrazivý příběh telepatů, jejichž láska nepřežije profesní úkol na vzdálené planetě Škí, uprostřed prastaré civilizace. Ale především je to příběh o lidském osamění, o hledání Boha a smyslu existence. G.R.R. Martin napsal Píseň pro Lyu ve svých čtyřiadvaceti letech, v roce 1974 ji publikoval v Analogu a v následujícím roce za ni obdržel své první významné ocenění v žánru SF (Hugo 1975), které ho vyneslo až na vrchol hvězdné kariéry.

Povídky:
- Mlha padá k ránu ("With Morning Comes Mistfall" - 1973)
- Druhý stupeň osamění ("The Second Kind of Loneliness" - 1972)
- Blokátor ("Override" - 1973)
- Hluboké temné tunely ("Dark, Dark Were the Tunnels" - 1973)
- Hrdina ("The Hero" - 1973)
- NMR ("FTA" - 1974)
- Hvězdný zápas ("Run to Starlight" - 1974)
- Odbočka do San Brety ("The Exit to San Breta" - 1972)
- Přednáška ("Slide Show" - 1973)
- Píseň pro Lyu ("A Song for Lya" - 1974)

HPL
  28. 1. 2014, 1:42
Mlhy jsem četl již v jiné sbírce, a přijdou mi jako výborný, avšak absolutně nevyužitý nápad.
Druhý stupeň osamění je povedená úvaha v barevně-pulzujícím hávu se správným závěrem!
Blokátor přes určitou jednoduchost pobavil provázaností s povídkou Chlap z masovny.
Hluboké temné tunely mají dobré zasazení a skvěle fungující duální charakter příběhu, snad jen mohli být trochu delší – námět by si to jistě zasloužil. Připomínají Sídlo červa (které je ovšem ještě lepší).
Hrdina je takové menší, povedené militaristické zamyšlení. Za vyzdvihnutí stojí na svou dobu efektně vymyšlená technika a hlavně moje nejoblíbenější zbraň z Martinova sci-fi universa – vřískač.
NMR je vlastně jen kratičký dialog dvou vědců, nicméně s velmi údernou finální pointou.
Hvězdný zápas se ze začátku jevil krapet nudně, ale nakonec se vyvinul v solidní mix sportu a politiky. Americký fotbal mě nikdy nebavil, ale v tomto podání bych si ho klidně líbit nechal.
Odbočka do San Brety je taková duchařská oddechovka, ale opět s vynikajícím nápadem. (Nejvíc bych si přál tu prázdnou dálnici!)
Přednáška sice nebyla nijak převratná, ale aspoň obsahovala barvité popisy cizích planet.
Píseň pro Lyu byla třešnička na dortu, dozajista nejlepší povídka sbírky. Hluboká myšlenka, do které je vidět, že George dal celé své mládenecké srdce. Gríška byl skoro až děsivý. Škoda že povídka nebyla delší.

Hodně povídek připomíná autorova pozdější díla a i bez toho je místy poznat, že se jedná o jeho ranou tvorbu. Žádná povídka nebyla špatná, natož nudná. Nejlepší jsou Druhý stupeň a Lya, a to kvůli největší propracovanosti a hloubce myšlenky.
Největším plusem knihy je, že všechny povídky jsou originální a vymyšlené s precizní fantasií autorovi tolik vlastní. Jo a taky všudypřítomná melancholická atmosféra, která nedá naději na happyend žádnou šanci.

PS: Vůbec mě nenapadlo, že Lya je zkratka pro Lyanna. Při tomto uvědomění jsem si proto okamžitě vzpomněl na jinou Lyannu ze zcela jiného Martinova světa (o Robbovi ani nemluvě :D).
G8
  27. 1. 2013, 13:44
Výborná, melancholická a značně depresivní sbírka, jejímiž ústředními tématy jsou lidská osamělost, smysl života a význam mnoha rozhodnutí, které člověk během života učiní. Povídky jsou všechny skvělé, kdybych měl přece jen některé vyzvednout, tak by to byla Píseň pro Lyu a Druhý stupeň osamění.