Českých dějin hrátky ošidné

Českých dějin hrátky ošidné
Originální název: Českých dějin hrátky ošidné

Leda - 2008
ISBN: 978-80-7335-157-1

Leda (2008) 978-80-7335-157-1 329

Tempora mutantur et nos mutamur in illis časy se mění a my se měníme v nich, praví známé latinské přísloví. Autorka těchto vážných i méně vážných pohledů do českých dějin však shledává, že platí spíše jen jeho první polovina. To, co zůstává víceméně beze změny, jsou lidské ctnosti, střety povahových rysů, láska a nenávist, touha po moci a bohatství Autorka více než šedesáti portrétů historických osobností a krátkých vyprávění o významných anebo méně významných, ale nějak jinak pozoruhodných událostech je historička, rozhodně však neměla v úmyslu jenom opakovat věci známé ze školních hodin dějepisu. Jejím cílem bylo připomenout některé příběhy, zajímavé postavy, osudové zvraty, na které nemá v dnešním spěchu téměř nikdo čas myslet, ale bez nichž by neexistovalo to, o čem se často diskutuje bez hlubší znalosti naše národní identita. Jana Volfová se rozhodla knihu po jejím velkém úspěchu doplnit o další zajímavé příběhy (mimo jiné o Oldřichovi a Boženě, Bedřichu Smetanovi či Jiřím Šlitrovi), výtvarnice Ludmila Lojdová pak dodala nové originální ilustrace (Založil/a: Milena)

Jana Volfová Jana Volfová
*1936