Originální název: Sandkings

Triton - 2007
ISBN: 978-80-7387-042-3

Triton (2007) 978-80-7387-042-3 256
Triton (2002) 80-7254-238-9 264

Americký spisovatel George R. R. Martin (1948), autor monumentálního cyklu Píseň ledu a ohně, si získal přízeň čtenářů také jako povídkář. Ve svém vesmíru, obydleném mnoha druhy vesmířanů i nestvůr, neřeší kosmologické nebo technické problémy, ale zajímá se o lidské reakce ve vyhraněných situacích, ať již jde o duše zbloudilé z lůna církve, koráby ztroskotané na primitivních světech nebo opuštěné a zmírající civilizace...
Tato sbírka obsahuje sedm raných Martinových próz, jež jsou navzdory krutým scénám neobvykle poetické, mezi jinými slavnou povídku Ve znamení kříže a draka (Hugo 1980), vystavěnou hned na dvou geniálních nápadech, a ještě slavnější Písečníky (Nebula 1979, Hugo 1980), krvavý horor, který založil autorovu světovou proslulost.

Povídky (Triton 2002, 2007):
- Ve znamení kříže a draka / Cesta kříže a draka ("The Way of Cross and Dragon" - 1979)
- Krutinky ("Bitterblooms" - 1977)
- Sídlo červa ("In the House of the Worm" - 1976)
- Rychlodružka ("Fast-Friend" - 1976)
- Kamenné město ("The Stone City" - 1977)
- Nebešťanka ("Starlady" - 1976)
- Písečníci ("Sandkings" - 1979)

HPL
  15. 11. 2013, 1:50
Klasický Martin v plné parádě!
Ve znamení kříže a draka se toho moc sice nastane, ale myšlenka a její vylíčení jsou moc povedené. Opravdu netradiční pohled na budoucnost křesťanství. Nejvíc mě pobavila myšlenka nehumanoidního arcibiskupa, „Jidášova dobrodružství“ a vůbec úvahy o náboženství.
V Krutinkách se mi nejvíc líbilo, jak popisuje nám známé věci očima osoby, která nemá tušení, co jsou zač.
Sídlo červa mě naprosto dostalo. Geniálně (ostatně jako vždy) vymyšlený svět. Atmosféra tak správně napínavá, že jsem se nebyl schopen odtrhnout. Líbilo se mi vyhasínající slunce a vzývání Červa mi připomnělo velmi oblíbené Metro 2033, i když samozřejmě zde šlo více do hloubky. Nad některými myšlenkami jsem se musel skutečně dlouho pozastavovat – např. jak kněží „očišťovali“ Lidočerva. Jen škoda, že některé aspekty příběhu nejsou dořešeny (i když to samozřejmě na tak malém prostoru není možné). Dokonce bych si uměl představit i film (samozřejmě jedině s přístupností R – čili moc peněz by asi nevydělal, hold velká škoda).
Rychlodruzi sice začali poněkud chaoticky, ale nakonec nezklamali. Další zajímavá myšlenka. Akorát překlady opět dřou.
Kamené město – celkem klasika, bavili mě ti drzí lišáci.
Nebešťanka - chudák holka. Příběh byl fajn, ale ty překlady jmen, to byl vážně vrchol! Hanba překladatelům!
Písečníci - kdysi jsem viděl zfilmovanou verzi v seriálu Krajní meze (ta si z povidky ovšem vzala pouze písečný krále), takže jsem byl z děje ze začátku překvapený. Nicméně povídka je daleko lepší. Stavba hradů i "brouci" samotní jsou výborně popsáni, místy jsem se musel ubezpečovat, že po mě něco neleze. Konec jak se patří.
Jediné, co se dá knize vyčíst, je překlad! (nejcitelnější u Nebešťanky) Samotná stavba vět je sice povedená, nicméně překlady jmen a názvů jsou většinou příliš kostrbaté. Chápu, že pro neznalce angličtiny je to výhoda, ale mě osobně taková slova (a hlavně jména!!!) vymyšlená českými překladateli, ničící autorovy malebně zvolená pojmenování, doslova zabíjejí! Oščádalovím by se mělo překládání zakázat.
Jinak jedna z nejlepších Martinových povídkových sbírek. Nejlepší povídky dle pořadí: Sídlo červa, Písečníci, Kříž a drak.
Balu
  18. 5. 2013, 0:32
Povídka Písečníci mě vždy potěší, jednak svou jistou nechutností a jednak samotným nápadem - kdo by po přečtení nechtěl vlastní Písečníky doma? :)
svenny
  13. 9. 2012, 15:10
Písečníci jsou krvavý horor??? I u Jurského parku jsem se bál víc. Ale je to úžasná povídka, jedna z mých oblíbených.
Nijura
  23. 3. 2014, 13:03
Protože to bylo moje první seznámení se sci-fi, nebyla jsem si jistá, jak se mi knížka bude líbit. Ale naštěstí jsem sáhla po pro mě známém autorovi, a vše dopadlo dobře. Nejlepší povídky: Ve znamení kříže a draka, Sídlo červa, Písečníci.
Methat
  16. 1. 2013, 11:58
7 poviedok ucelených do jednej knihy. S týmto autorom som sa stretol prvý krát a môžem povedať, že vydanie knihy si zaslúžil.
Prvá poviedka "Ve znamení kříže a draka" je celkom krátka, no po prečítaní sa možno budete musieť nad ňou zamyslieť. "Krutinky" sa mi páčili najmenej, "Sídlo červa" je atmosférické dielo, v ktorom sa ocitnete tak trochu v inom svete, "Rychlodružka" je o vesmíre a jeho cestovaní, "Kamenné město" ma trochu nudilo, sem tam malo dobré pasáže. "Nebešťanka" je o drsnom svete plnom násilia a sexu a o tom, kto s kým, kedy a kde. Posledná moja najobľúbenejšia - "Písečníci". Fascinovane ma pritlačila do kresla/stoličky/pohovky a nedala mi vydýchnuť až do konca. Knihu odporúčam kúpiť hlavne pre poslednú poviedku.
Lucka D.
  10. 4. 2016, 21:14
Povídky mají dobrou myšlenku, děj se příjemně rozběhne i vygraduje, ale závěr je tak prázdný, že celý příběh pohřbí. Až na Písečníky to podle mě platí u všech povídek.
dawelus
  27. 8. 2014, 12:15
Sbírka krásných povídek, ovšem, jak už to tak bývá, se střídavou kvalitou.
moje hodnocení:
- Ve znamení kříže a draka 4*
- Krutinky 3*
- Sídlo červa 4*
- Rychlodružka 5*
- Kamenné město 4*
- Nebešťanka 4*
- Písečníci 5* (opravdu bravurně zábavné)