Písně mrtvých

Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Triton - 2006
ISBN: 80-7254-908-1

Triton (2006) 80-7254-908-1 328

Sbírka próz amerického spisovatele G. R. R. Martina, autora slavných a cenami ověnčených povídek Píseň pro Lyu a Písečníci, zahrnuje průřez jeho literární tvorbou 70. a 80. let minulého století, od krátkých hříček až po moderní SF horor Netopýři (1981 - cena Locus) a „gotickou" Proměnu kůže (1988).

Povídky:
- Opičí kúra ("The Monkey Treatment" - 1983)
- Jelháci ("The Needle Men" - 1981)
- Chlap z masovny ("Meathouse Man" - 1976)
- Netopýři ("Nightflyers" - 1980)
- Nezapomenutelná Melodie ("Remembering Melody" - 1981)
- Proměna kůže ("The Skin Trade" - 1988)

HPL
  10. 9. 2013, 2:06
Musím dát plný počet, neboť jsem se na chviličku nenudil ani u jedné z povídek (což se například u sbírek S.Kinga stává dosti často - a to je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů).

- Opičí kůra: Dokonalý nápad! Sice se občas vyskytla menší logicko/fyzikální nesrovnalost, ale vzhledem k délce a svižnosti příběhu ji rádi opomenete. A dokonce to má i "happyend". (90% - hlavně za milé překvapení)
- Jehláci: Sice nikterak originální příběh, leč poutavě napsaný. I když konec je velmi předvídatelný a čekal jsem že se zápletka více rozvine. (75%)
- Chlap z masovny: Pro mě nejslabší příběh z této sbírky. Hlavní myšlenka je sice dobrá (hlavně na konci) a nápad s ovládáním "mrtvol" taky, avšak vyprávění je oproti ostatním poněkud fádnější. (70%)
- Netopýři: Jednoznačně nejlepší příběh sbírky. Čekal jsem že se děj bude ubírat poněkud jiným směrem - i když takové věci nám čtenářům dělá pan Martin velmi rád. Srovnání s Vesmírnou odyseou je na místě, i když pouze v první 1/3 povídky (úplně jsem si při tom vzpomněl na Hala) a poté se děj ubírá zcela jiným směrem, a to zatraceně dobrým (lepším). Zakončení také výborné, akorát mě mrzí, že nebylo odhaleno více o tajemných Volkrynech. (95%)
- Nezapomenutelná Melodie: Nebo spíš Melody. Pointa také nikterak originální, přesto jsem nedostal příležitost k nudě. Konec sice dost předvídatelný, přesto posledních několik řádků zamrazilo. (80%)
- Proměna kůže: Druhý nejlepší příběh. Četl jsem ho již dříve v Temných vizích. Atmosféra města popsána na výbornou. Vlkodlačí (ehm, chci říci lycantropická) myšlenka taky brilantně zvládnuta (což není vůbec snadná záležitost), dokonce i postava Stahovače, jakkoli zprvu působila až příliš absurdně, se mi nakonec zalíbila. (95%) ...Doporučuji ovšem přečíst tuto povídku v souboru "Temné vize", jelikož překlad od démonů Oščádalových je zde skutečně příšerný!
G8
  4. 4. 2013, 19:16
Odvážné, nápadité, ale zase mě to nijak zvlášť neodrovnalo. Čtyři hvězdy převážně za Netopýry a celkově dobrou atmosféru.
Slarque
  15. 6. 2014, 11:50
Sbírka převážně hororových povídek je vhodná zejména pro čtenáře, kteří toho od Mistra zatím moc nečetli. Já ty lepší dvě třetiny sbírky už četl a zbývající kratší povídky mi připadaly slabší.