Zpěvy hvězd a stínů

Poprvé vydáno celosvětově: 1977

Triton - 2006
ISBN: 80-7254-909-X

Triton (2006) 80-7254-909-X 256

Sbírka povídek „posledního amerického romantika" G. R. R. Martina. Hořkosladké příběhy plné osamění a beznaděje vrcholí povídkou Oceloví andělé, která dodnes nepozbyla nic ze své hluboké naléhavosti (nominace na Hugo Award 1976).

Povídky:
- Věž z popela ("This Tower of Ashes" - 1976)
- Patrick Henry, Jupitěr a dřevní kosmická loď ("Patrick Henry, Jupiter, and the Little Red Brick Spaceship" - 1976)
- Stanice Šerá voda ("Men of Greywater Station" - 1976)
- Osamělé písně Larena Dorra ("The Lonely Songs of Laren Dorr" - 1976)
- Noc Vampýrů ("The Night of the Vampyres" - 1975)
- Na útěku ("The Runners" - 1975)
- Noční směna ("Night Shift" - 1973)
- Za jediný včerejšek ("...For a Single Yesterday" - 1975)
- Oceloví andělé ("And Seven Times Never Kill Man" - 1975)

HPL
  25. 9. 2013, 0:45
Martin jako vždy nezklamal. Počtení výborné, ani na chvilku jsem se nenudil. Chtěl jsem dát jen 4*, vzhledem k tomu, že např. Písné mrtvých mi přišli jako souhrn lepší, ovšem po dočtení poslední povídky jsem byl nucen názor přehodnotit.
Jediné co bych vytkl je, že některé příběhy tak nějak postrádají závěr. Nicméně pořád nechápu, kde bere inspiraci, protože některé nápady jsou přímo geniální!
Všechny povídky byly skvělé (snad kromě Noční směny) a každá měla velmi zajímavý námět, ale pro mě dozajista nejlepší: Oceloví andělé (brutální pointa), Šerá voda a Za jediný včerejšek (chci chronin! :D)
bronn
  13. 11. 2013, 16:44
Naprosto skvělé povídky, ani jedna mě nenudila. Nad každým příběhem se dá dlouho přemýšlet a také by mě celkem zajímalo kde autor čerpá inspiraci. Moje top 3 jsou Stanice šerá voda, Osamělé písně Larena Dora a Noc Vampýrů.
johny777
  21. 2. 2013, 12:39
Výborné počtení, zajímavé příběhy s velmi dynamickým spádem, chytrými myšlenkami a výtečnými dialogy. Každý příběh v sobě nese určité poselstsví a nutí k zamyšlení.