Nečekané variace

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

AF 167 - 1997
ISBN: 80-85384-27-2

AF 167 (1997) 80-85384-27-2 200

Český výbor Nečekané variace zahrnuje povídky ze všech tří oblastí (fantasy, sci-fi, horor), v nichž se George R. R. Martin proslavil, sleduje autorovo tematické i formální směřování od doznívající, až po bradburyovské poetiky k realistické próze vygradované Nečekanými variacemi a vrcholí slavnými Portréty dětí.

Povídky:
- V pustinách ("In the Lost Lands" - 1982)
- Mlhy zrána klesají ("With Morning Comes Mistfall" - 1973)
- Ledový drak ("The Ice Dragon" - 1980)
- Nečekané variace ("Unsound Variations" - 1982)
- Zavírací hodina ("Closing Time" - 1982)
- Portréty dětí ("Portaits of His Children" - 1985)

HPL
  11. 11. 2013, 3:34
Ze začátku jsem byl poněkud zklamaný. První povídka mě dost nudila a bohužel ani druhá na tom nebyla o moc líp (až na ty výjevy mlhy). Zavírací hodinka byla na Martina taky dost slabá, ikdyž mě dost pobavila. Naštěstí mi to zbývající 3 povídky vynahradily.
Velmi mě překvapil Ledový drak, jelikož přestože je povídka určena pro děti 6-9 let, byla velmi poutavá a s dobrým rozuzlením. Nečekané (ten překlad se mi moc nezdá :D) variace měly pekelně hustou atmosféru, jak se na autora sluší! Vítězem pro mě ovšem jsou Portréty dětí (dobře "zavádějící" název) - rovněž hutná atmosféra, vynikající nápad - ještě lepší než ve variacích a velmi syrové. Akorát škoda konce, který jsem očekával trochu pompéznější.
Četl jsem od Martina již několik povídkových sbírek, a jako celek je tato jednoznačně nejslabší. Přesto se vyplatí ji přečíst. Akorát škoda, že překládali zase Oščádalovi :(
PS: vážně by mě zajímalo, co má znamenat ta kresba na obalu, neboť s žádnou z povídek nesouvisí :D
Kuci92
  5. 11. 2012, 8:29
Nejvíce se mi libily povídky : V pustinách, Zavírací hodina a Portréty dětí. Musím, ale doporučit přečíst všechny.
Zlatokrt
  27. 4. 2013, 20:35
Příznivcům autora lze tuto sbírku pouze doporučit. Některé povídky jsou lepší než jiné, ale všechny patří k tomu nejlepšímu, co napsal. Z mého soukromého hlediska i proto, že mají smysluplné konce.
hanka24
  5. 2. 2015, 8:30
Kniha mě zaujala, každá povídka má prostě něco. Nemohu zatím porovnat s autorovým veledílem Hra o trůny, které jsem ještě nečetla. Čtení těchto povídek nebylo nijak náročné, jako to předpokládám právě u Hry o trůny.
elvira
  31. 1. 2014, 9:40
Povídky Nečekané variace a Portréty dětí považuji za nejlepší. U zavírací hodiny jsem se celkem pobavila, Ledový drak mi stylem, jakým byl psán připomněl Hru o trůny, Mlhy mě nebavily vůbec a dost jsem se i divila, že se zrovna tato povídka objevuje hned ve dvou sbírkách. Jako celek určitě stojí za přečtení :)