Korneliina válka

Korneliina válka Originální název: Korneliina válka

Eroika - 2010
ISBN: 978-80-87409-00-8

Eroika (2010) 978-80-87409-00-8 235

Milostný román Korneliina válka se odehrává převážně v době okupace. Jeho hrdinka, mladá venkovská žena Kornelie Hajná, nemá zrovna snadný život. Manžel, zapálený komunista, ji opustil hned na začátku války a ona zůstala na všechno sama. Na děti i na statek, zranitelná a vystavená zvědavým pohledům sousedů i všeobjímajícímu strachu z německých okupantů. Nenávist vůči nim a shoda okolností způsobí, že se hrdinka určitým způsobem zapojí do pomoci pronásledovaným a riskuje život. Její strach ještě zesílí, když se jí začne dvořit důstojník z německé okupační posádky…
Napínavé vyprávění je dovedeno až na práh padesátých let, kdy se ke slovu naplno dostávají noví budovatelé šťastných zítřků, a hrdinka musí učinit další osudové rozhodnutí.
Autorka propojuje silný milostný příběh s působivým vykreslením společensko-historických okolností dané doby. Lze ho číst jako příklad toho, jak velké dějiny míchají osudy „malých“ hrdinů. Zároveň ale jako příběh lidí, kteří se osudu vzepřou a jejichž individuální životy mají větší hodnotu než různé neosobní ideologie. (Založil/a: icekafe)

Regina Andrásová Regina Andrásová
*??.??.1972

Keatin
  9. 1. 2013, 14:57
Překvapující kniha, od které jsem čekala český průměr a po přečtení hodnotím jako úžasnou a zcela nadprůměrnou knihu o období, o kterém čtu nejčastěji - válečné období a poválečná doba. Na kráse knize ubírá snad jen to, že bych uvítala více rozpracované vztahy ...ale i přesto 5*. Sedlo mi to jako prdel na hrnec, jak se říká. :)
VenDulin85
  28. 6. 2012, 18:50
Do tohoto příběhu jsem šla trochu s obavami, druhá světová s milostnou zápletkou, to by taky mohl být průšvih. Ale nebyl, příběh vás okamžitě vtáhne. Mladičká Nela je sice typická venkovanka, ale od babičky umí jak péct, tak dobře německy. Po vypuknutí války čeká druhé dítě, manžel utekl před nacisty pryč a Nela je na vše sama. Celý příběh je o neuvěřitelné síle ženy, která skrývá na svém statku hledanou ženu, její dítě vychovává jako svoje; na druhé straně se zamiluje do nacistického důstojníka, který se pod jejím dojmem mění. Ale válka končí a nacisté musí prchat. Jak to dopadne?