Čas tajných přání

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Albatros - 1992
ISBN: 80-00-00217-5

Albatros (1992) 80-00-00217-5 156

Román Ivy Procházkové-Pokorné ČAS TAJNÝCH PŘÁNÍ dostal roku 1989 literární cenu za nejlepší dětskou knihu vydanou v Německu - JUGENDLITERATURPREIS. Tahle krásná knížka česky napsaná a odehrávající se v Praze na Malé Straně vyšla už třikrát v německém překladu. U nás se objevila až v roce 1992, přestože je to jistě jedna z nejlepších próz o dětech a o Praze. Autorka totiž měla dva těžké hříchy: byla dcerou umlčeného spisovatele Jana Procházky a navíc roku 1984 emigrovala. Srdcem však zůstala v Praze - ČAS TAJNÝCH PŘÁNÍ nás o tom přesvědčuje. Je to příběh pro děti i dospělé, vyprávění plné tajemství, napětí a poezie, psané s láskou k staré Praze, k její historii i současnosti. Román nezapře rok vzniku i to, že byl psán v Německu, odkud se autorka mohla kriticky - bez zábran a cenzury - podívat i na nepříjemné stránky tehdejšího života, především pokrytectví, přetvářku a dvojí morálku: pro doma a navenek. (Založil/a: žabka)