Straka v říši entropie

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Petr Prchal - 2010
ISBN: 80-87003-26-8

Petr Prchal (2010) 80-87003-26-8 140

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou v této knize podána lehce, jakoby mimochodem. Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii. (Založil/a: icekafe)

#bajky
Markéta Baňková Markéta Baňková
*05.03.1969

Bastet
  28. 5. 2011, 12:35
Asi opravdu nerozumím všeobecnému vkusu. Knihu jsem sice přečetla a na několika místech se dost zasmála, ale několikrát jsem u čtení přemýšlela, že knihu odložím a již se k ní nevrátím. Pyšním se tím, že dokážu fyziku docela dobře pochopit na první pokus, ale v autorčině podání jsem některým zákonům, které normálně znám a chápu, prostě nerozuměla. Co knize nemůžu upřít je to, že je plná bajek. Možná by se autorka mohla spíš věnovat té psychologické rovině než té fyzikální. Jediné co se mi fakt líbilo, byl příběh jezevce Poradna slípky Jarmily.
Hehetka
  31. 7. 2011, 14:59
Autorce se rozhodně nedá upřít originalita. Některé jevy jsou vysvětleny skutečně dobře (ač samozřejmě hodně zjednodušeně), konečně jsem pochopila alespoň základ teorie relativity (to se nepovedlo ani naší obávané učitelce na fyziku) a o co šlo Schrödingerovi s tou kočkou :-)