Templáři

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-784-8

BB art (2010) 978-80-7381-784-8 334
BB art (2001)

Tento rytířský řád vznikl na obranu křesťanských principů s cílem zasahovat všude tam, kde byly v ohrožení. Navrací nás o tisíc let nazpět, do doby, kdy první křižácká výprava z Evropy vymanila roku 1099 Jeruzalém a Šalamounův chrám z nadvlády islámu, pod níž se nacházel čtyři století. Na obranu svatých křesťanských symbolů i křesťanství jako takového se z rytířů ustavil ozbrojený sbor, říkající si templáři. Jejich oddaná služba poutníkům do Svaté země, jejichž životy s nasazením svých vlastních bránili proti útočníkům, i jejich dvě století trvající krvavý boj proti islámským uchvatitelům, jehož bilance byla katastrofální, to všechno Read popisuje barvitě a s detailní znalostí dějů. Zdůrazňuje jejich život na principech chudoby a odříkání, avšak i potřebu finančních prostředků k existenci této první organizované mezinárodní armády. To se stalo i příčinou neslavného konce templářů. Jejich provázání s evropskou oligarchií vyděsilo světské i církevní hodnostáře, a ti s touto kdysi bohulibou, teď už však politicky příliš mocnou organizací rázně a s tragickými důsledky skoncovali. (Založil/a: Ondra.M)

stripped
  12. 8. 2011, 11:36
Tuto knihu jsem musela číst do školy, ale překvapila mě svojí až překvapivou čtivostí. Pokud se chcete dozvědět něco o tomto řádu, vřele doporučuji...
Hledající
  8. 10. 2016, 18:13
Dokud jsem si nepřečetl knihu "Noví rytíři" od Malcolma Barbera, byla tato publikace o asi nejzajímavějším ze tří největších rytířských řádů pro mě vrcholem informací na dané téma. Doporučuji přečíst, ale jak píši, jsou tu i podrobnější a fakt dobré knihy (viz výše a Proces s templáři, oboje od stejného autora). Na druhou stranu dost knih o templářích je spíše "pseudovědeckých" a těží ze spekulací a "rádobypravdivých" informací kolem řádu, vybírejte opatrně. Tady ale nesáhnete vedle.
Alduin
  28. 3. 2014, 19:37
Vynikající kniha popisující největší a nejznámější církevní řád. Dozvíte se, proč řád vznikl, co znamená jejich název, za co a proč bojovali ve svaté válce, proč se konaly krusády, jak žili, za co umírali a proč byli nespravedlivě obviněni, odzouzeni a popraveni. To vše je velice dobře a detailně popsáno spolu s historickými mapami a ilustracemi.