Prima klima

Prima klima Originální název: Prima klima

TeMi CZ - 2009
ISBN: 978-80-87156-20-9

TeMi CZ (2009) 978-80-87156-20-9 129

Předpovědi počasí patří ve vysílání rozhlasu i televize k nejčastěji a nejbedlivěji sledovaným zprávám. Podle nich se řídí veškerá práce venku, organizují se výlety a volí se oblečení, ale krom těchto ovlivňují více či méně bezpočet dalších činností. Pro Angličany je počasí prý dokonce jedním z nejdůležitějších konverzačních témat. Ač známe různé podoby jevů odehrávajících se v ovzduší, většinou nevíme, jak k nim dochází, co se při nich děje a proč to vůbec tak je. Vysvětlení se nachází v této knížce. Sepsal ji populární televizní meteorolog RNDr. Vladimír Vondráček, jenž nám přes třicet let předpovídal, jak bude dnes, zítra a příště. A sepsal ji navýsost zábavně a zajímavě. Meteorologie v jeho podání je svěže poučným výletem do vzdušných výšin a zemských dálav. Své vyprávění o povětrnosti zamířil na řadu palčivých a problémových otázek. Například: Jaké extrémní teploty vydrží člověk? Proč nás v zimě ze všeho nejdříve zebou nohy? Které roční období trvá u nás nejdéle? Kdy se na nás valila a povalí velká voda?Jak vznikají bouřky a uragány? Kde je na naší planetě klimatický ráj? A jaké klima panuje tam či onde a jaké jsou klimatické rekordy? Kam se vyplatí cestovat za odpočinkem? Jaké bylo a jaké bývá počasí u nás i ve světě? A jak se vůbec předpovídá? A mnoho dalších, z nichž si dokážeme utvořit barvitou představu, jaký fyzikální kolotoč rotuje nad našimi hlavami a co jej roztáčí. To vše autor sděluje nejen slovem, ale i tabulkami, mapkami, obrázky. Spolu s ním pomáhá meteorologické taje prosvětlit svými originálními kresbami Jiří Slíva, náš přední grafik a karikaturista, jehož díly se pyšní nejedna evropská galerie a ilustracemi půl druhého sta knih. (Založil/a: Milena)