Zapadající slunce

Zapadající slunce
Originální název: Shayo

Odeon - 1972

Odeon (1972) 220

Román a čtyři povídky čelného japonského autora, který, ač pocházel z vlivné velkostatkářské rodiny, sympatizoval s vykořisťovanými, měl neujasněný vztah k levicovému hnutí a nakonec skončil sebevraždou. Román (Zapadající slunce) vypráví o společenském a morálním úpadku vládnoucí japonské vrstvy, hlavně aristokracie. Dílo se stalo legendou, neboť výraz „třída zapadajícího slunce“ se stal v hovorové japonštině pojmem. V povídkách buď s humorem nebo i bez něho zachycuje lidský egoismus, bezohlednost, vypočítavost (Zdvořilostní návštěva starého přítele, Hostitelka), dále halucinační stavy psychopatické osobnosti (Bušení) a problematiku sebevraždy (Osan). (Založil/a: ichinose)

#novela
Osamu Dazai Osamu Dazai
*19.06.1909 - †13.06.1948

Ariko
  21. 5. 2015, 8:52
Tak.... morální úpadek japonské třídy byl pro mě málem nudícím úpadkem. Nechci zlehčovat, ale je pravdou, že Japonci asi mají vážně jiné vnímání než já. Mě se to nelíbilo a už nikdy bych podobnou literaturu číst nemusela