Generálova šťastná smrt

Generálova šťastná smrt Originální název: Notwithstanding: Stories from an English Village

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-810-4

BB art (2010) 978-80-7381-810-4 232

Jeden Francouz kdysi před Louisem de Bernièresem prohlásil, že Anglie je nejexotičtější zemí Evropy, a dodal, že je to „ohromný blázinec“. Bernières ve své nové sbírce Generálova šťastná smrt vzpomíná na surreyskou vesničku, kde v šedesátých a sedmdesátých letech vyrůstal. Jako pravý romanopisec se ovšem nedokáže úplně držet pravdy, a tak nám vypráví příběhy ze zaniklé Anglie, kde se dáma mohla oblékat do pumpek jako chlap a brokovnicí střílet veverky, penzionovaný generál tam mohl chodit nahý a lidem třeba připadalo úplně normální svěřovat se pavoukovi, který žije v zahradní kůlně. „Británie je opravdu jeden velký blázinec. Je to jeden z rysů, který nás odlišuje od ostatních národů. Máme velmi pružnou představu o tom, co je normální. Jsme v některých ohledech zkostnatělí a formální, ale věříme v právo na výstřednost, pokud jsou ty výstřednosti dost velké. K těm malým nejsme zdaleka tak tolerantní. Běda vám, když držíte špatně nůž, ale je vám přáno, pokud nosíte bederní roušku a žijete na stromě.“ Louis de Bernières (Založil/a: peta.kasova)

teite
  17. 12. 2013, 21:06
Po předchozích autorových knihách pro mne byla tato překvapením, ovšem milým. Napadá mě jen spojení vlídný humor, ale to nemám moc ráda :-) Tak trochu mi připomíná třeba Austenovou v současném a mužském vydání.
ribička
  18. 10. 2012, 10:22
Příjemné čtení na podzimní dopoledne z anglického venkova. Povídky byly vtipné i smutné, ale všechny brilantní a čtivé. Doporučuji jako knižní dárek, který nikoho neurazí.
Raggen
  30. 3. 2012, 11:45
Moc příjemné povídky, které jsem hltala jednu za druhou. Občas jsem se neubránila úsměvu a občas jsem byla trochu sentimentální, ale vůbec to nebylo nepříjemné. Určitě doporučuji, moc fajn čtení :o)
Lucielle
  26. 11. 2011, 20:18
Kniha obsahuje příběhy jedné dávno zaniklé anglické vesničky. Je to milé čtení plné sentimentu na dlouhé zimní večery.