Johnny si vzal pušku

Johnny si vzal pušku
Originální název: Johnny got his gun

Československý spisovatel - 1979

Československý spisovatel (1979) 190

Protiválečný román amerického autora, poctěný Národní cenou a filmově ztvárněný, rozvíjí tragický příběh amerického vojáka, který byl na konci první světové války těžce zraněn granátem a jako lidská troska procitá k vědomí,zakouší pocity zoufalství, hněvu i smiřování s osudem. (Založil/a: peta.kasova)

Dalton Trumbo Dalton Trumbo
*09.12.1905 - †10.09.1976

nef7
  15. 3. 2011, 18:02
Kniha není vůbec špatná, čtyři hvězdičky dávám pouze kvůli velice nepříjemné atmosféry, která na mě z knihy dýchala.Tísnivý pocit spojen s velmi sugestivním popisem zdravotních problémů vojáka 1. s.v. na mě zapůsobil tak silně, že k této knize bych se už skutečně nikdy nechtěla vrátit. Což je tedy také možno hodnotit pěti hvězdičkami, protože byl zřejmě účel této knihy ukázat utrpení pokud možno v té nejreálnější podobě. Pokud patříte mezi slabší povahy, pak tuto knihu skutečně nedoporučuji. Hlavní hrdina zde přichází o všechny končetiny a zůstává z něj pouze jakýsi nehybný pahýl, který není schopen komunikace se světem, protože, pokud si dobře pamatuji, při zasažení granátem se stal také hluchoněmým a slepým. Přesto má schopnost vnímat a přemýšlet, a proto touží v tomto stavu po smrti. Eutanázie není možná a sebevražda také ne. Voják zůstává uvězněn v tomto světě jako věc.
Sunny.69
  14. 12. 2012, 10:43
Perfektní. Už je to dlouho, co mě nějaká kniha takhle "zasáhla". Tohle jsem od ní opravdu nečekala.
kingmaker
  19. 12. 2011, 14:45
Kniha má dvě roviny. Ta první je velmi osobní a děsivá. Zmrzačený voják se stává jen přežívajícím kusem masem, přesto nerezignuje, nevzdává se. Žije ve svém vlastním světě vzpomínek a zoufal snaží ukotvit se v čase a dát najevo, že žije. tyto pasáže jsou myšlenkově obrovské a uchvacující, i když zároveň děsivé a nevolnost vzbuzující. Druhá rovina je politická a tady mám výhrady. Nevadí mi levičáctví autora, ale vadí mi některé jeho myšlenkové postoje. Třeba desátá kapitola je symfonií zbabělosti. Autor tvrdí, že šechno, co je důležité, je život, neexistuje nic, zač by stálo za to zemřít, žádná idea a žádná myšlenka. Nesouhlasím. Jak by se autor asi vyjádřil k holokaustu? Podle jeho závěrů by člověk neměl dělat nic, neměl by se vyjadřovat k despocii ani hájit jiné, pokud by to mělo ohorozit jeho život. Jak se tedy potom člověk liší od zvířete?