Chlípnice

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Fra - 2007
ISBN: 978-80-86603-56-8

Fra (2007) 978-80-86603-56-8 272

Román Chlípnice wrocławského prozaika, kritika a publicisty Michała Witkowského (1975) byl bezesporu jednou z hlavních literárních událostí loňského roku v Polsku. Okamžitě vzbudil vlnu zájmu, horečnatá diskuse se vedla na stranách všech velkých periodik, v televizi i na internetu. Proč? Především díky tématu, které Witkowski zvolil: zaniklý svět nočních parků 70. a 80. let, ruských kasáren, špinavých nádraží a páchnoucích veřejných záchodků, portréty zženštilých, vykroucených homosexuálů, žijících sexem a pro sex. Mizející vyšší sféry dna, viděné očima dvou starých břichatých štětek, oslovujících se ženskými jmény Patricie a Lukrécie. Jejich nostalgické vzpomínky na doby socialismu, kdy každý měl co jíst a kde spát, jejich ztracenost v dnešním světě, kterému nerozumějí. Knihu lze přirovnat k dílu Jeana Geneta či Witolda Gombrowicze, a to nejen díky tomu, o čem vypovídá, ale i díky tomu jak. Witkowski má neobyčejnou schopnost vyprávět, portrétovat, vytvářet osobité kouzlo, napínat, ošklivit, bavit i dojímat, ovšem budí také rozpaky konzervativní většiny, což ve své době činili jak Genet, tak Gombrowicz. Witkowski výborně a přesvědčivě naplňuje marnou snahu našich autorů zpodobit tvář života v postkomunistické zemi. (Založil/a: peta.kasova)

Michał Witkowski Michał Witkowski
*13.01.1975

soniaf
  23. 3. 2012, 16:26
Chápu, že tato kniha může být pro mnoho lidí kontroverzní až nechutná, a proto ji hodnotí jako odpad, ale autor zobrazuje naturalisticky opravdové zážitky homosexuálnů. Nejenom zážitky, ale i mluvu a názory, které jsou místy opravdu odporné. Mě se při čtení místy taky dělalo až špatně, když jsem četla, jak se tam kurvili....ale prostě je to fakt, napsaný, tak jak byl a né snaha za každou cenu šokovat. Tato kniha není taková laciná snaha o vyvolání negaticních pocitů u čtenářů, jak je tomu u spousty knížek o tématu sexu a drog v posledních letech. Doporučila bych ji přečíst všem a jsem moc ráda, že jsem na ni náhodně narazila v knihovně.
Fleitness
  13. 3. 2012, 21:53
Jedna z nejdokonalejších knih... Při pohledu na hodnocení ale musím uznat, že každý má asi jiný vkus. Této četbě se musí přijít na chuť :)