Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hrad smrti

76%
4 15
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hrad smrti
Autor:
Originální název: Hrad smrti

Nejnovější vydání:
Paseka - 1992
ISBN: 80-85617-00-5
Počet stránek: 51
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 35x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 8x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (1992) 80-85617-00-5 51

Hrad smrti je báseň v próze Jakuba Demla vydaná v roce 1912. Text vznikl v roce 1909 jako popis snu. S rukopisem se před vydáním radil se svým přítelem Otokarem Březinou, který doporučil Demlovi napsání předmluvy a vysvětlujících dodatků do textu. Deml poté v předmluvě Hrad pojal jako nalezený text neznámého autora, který pouze vydává a Březina byl z pojetí nadšen. Před vydáním též navázal kontakt s Josefem Váchalem, který nakonec Hrad vyzdobil barevnými dřevoryty. Příběh nese surrealistické, někdy až hororové, prvky. Hlavní hrdina utíká před nejasným nebezpečím a zároveň vzpomíná v rozvitých větách na jiné příhody z dosavadního života. Na konci se potom dostává do labyrintu mnoha chodeb, kde pouze jedna vede do bezpečí, ostatní k jisté smrti. Hrdina končí v místnosti s Ní (smrtí). Jakub Deml čas od času přerušuje text poznámkami a upozorňuje čtenáře na možná vysvětlení některých obratů či na nejistotu zařazení stránek jak šly po sobě, protože nebyly číslované. Objevuje se zde pro Demla typický motiv bratra a sestry.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: mclusky)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

lidus
  4. 11. 2014, 20:17
Deml je těžký na čtení. Má svůj osobitý styl a pořád se točí kolem toho, co ho v životě nejvíc trápilo. Myslím, že musel mít hrozné deprese. Váchal srovnal Hrad smrti s baladami E. A. Poea, to bych brala, ale řekla bych, že Poe je víc pro lidi, Deml pro pokročilé.
Broza
60% 60% 60% 60% 60%
  24. 2. 2014, 20:29
Líbí se mi pojetí a nápad. Vkládané poznámky působí opravdu věrohodně. Kniha je čtivá, krátká, žádné zbytečné zdržování, dá se to přečíst za 2 hodiny. Objevují se zde i hororové prvky, opravdu povedené.