Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Fyzika a filosofie

80%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Fyzika a filosofie Originální název: Physik und Philosophie

Nejnovější vydání:
Aurora - 2000
ISBN: 80-85974-91-6
Počet stránek: 156
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Aurora (2000) 80-85974-91-6 156

Kniha německého fyzika, nositele Nobelovy ceny za kvantovou mechaniku, je brilantní ukázkou díla, které si zachovalo svou aktuálnost i po více než čtyřiceti letech, která uplynula od jeho prvního vydání. Kniha, která vznikla jako záznam autorových přednášek na univerzitě v St. Andrews ve Skotsku v letech 1955-56, vysvětluje, jak mohou vědci využívat filosofii a jaký význam má filosofie pro vědu jako takovou. Heisenberg totiž nejen dobře porozuměl filosofii, ale zároveň pochopil, že filosofie tvoří základ celé západní kultury a civilizace, který se promítá do všeho vědeckého vědění. Moderní fyzika na začátku dvacátého století přinesla řadu pronikavých změn v představách o světě, nový pohled na pojem prostoru, času, kauzality i objektivity vědeckého poznání. Tyto nové pohledy nutně ovlivňují i obecnější, filosofické chápání světa. Heisenbergerovy úvahy o vývojovém procesu fyzikálního poznání jsou vyloženy velice srozumitelně i pro laiky a přináší mnoho cenných podnětů k přemýšlení těm, kteří chtějí hlouběji porozumět vztahu filosofie a přírodních věd. (Založil/a: SirJames)

(více)  

Štítky

více  
Werner Heisenberg Werner Heisenberg
*05.12.1901 - †01.02.1976


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ailees
80% 80% 80% 80% 80%
  22. 3. 2013, 16:16
Werner Heisenberg je jedním z otců kvantové mechaniky a moderní fyziky vůbec - proto asi není povolanějšího autora, který by mohl psát o vlivu vědy na lidské myšlení, filosofii a svět kolem nás vůbec. Čtení je to zajímavé, ale rozhodně ne lehce stravitelné; přestože je fyzika něco jako můj "denní chléb", její spojení s filosofií mi dělalo nemálé potíže (za to částečně dávám vinu překladu, který se absolutně neobtěžoval s latinskými pojmy).

Heisenberg se zde dopodrobna zabývá omezeností naší slovní zásoby a nedostačující definicí denně užívaných pojmů ve vztahu k fyzikální realitě. Popisuje nutnost přijetí odpovědnosti vědci v souvislosti s jejich objevy, i schopnost vědy jako takové spojovat národy - v tom si kniha zachovává aktuálnost i po více jak 50 letech od vydání a nejen kvůli tomu stojí za přečtení.
dollyk
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 9. 2016, 13:12
Konečně kniha, která mi byla schopna polopatě vysvětlit, jak se věda dostala k výzkumu kvantové mechaniky. Jelikož mám filosofické vzdělání, byl pro mě problém spíše pochopit fyzikální stránku věci, ale jak říkám, je to tu výbodně osvětleno. Není to kniha pro každého, to tedy ne, ale to vlastně není žádná kniha, tak co?