Fyzika a filosofie

Fyzika a filosofie Originální název: Physik und Philosophie

Aurora - 2000
ISBN: 80-85974-91-6

Aurora (2000) 80-85974-91-6 156

Kniha německého fyzika, nositele Nobelovy ceny za kvantovou mechaniku, je brilantní ukázkou díla, které si zachovalo svou aktuálnost i po více než čtyřiceti letech, která uplynula od jeho prvního vydání. Kniha, která vznikla jako záznam autorových přednášek na univerzitě v St. Andrews ve Skotsku v letech 1955-56, vysvětluje, jak mohou vědci využívat filosofii a jaký význam má filosofie pro vědu jako takovou. Heisenberg totiž nejen dobře porozuměl filosofii, ale zároveň pochopil, že filosofie tvoří základ celé západní kultury a civilizace, který se promítá do všeho vědeckého vědění. Moderní fyzika na začátku dvacátého století přinesla řadu pronikavých změn v představách o světě, nový pohled na pojem prostoru, času, kauzality i objektivity vědeckého poznání. Tyto nové pohledy nutně ovlivňují i obecnější, filosofické chápání světa. Heisenbergerovy úvahy o vývojovém procesu fyzikálního poznání jsou vyloženy velice srozumitelně i pro laiky a přináší mnoho cenných podnětů k přemýšlení těm, kteří chtějí hlouběji porozumět vztahu filosofie a přírodních věd. (Založil/a: SirJames)

Werner Heisenberg Werner Heisenberg
*05.12.1901 - †01.02.1976

Ailees
  22. 3. 2013, 16:16
Werner Heisenberg je jedním z otců kvantové mechaniky a moderní fyziky vůbec - proto asi není povolanějšího autora, který by mohl psát o vlivu vědy na lidské myšlení, filosofii a svět kolem nás vůbec. Čtení je to zajímavé, ale rozhodně ne lehce stravitelné; přestože je fyzika něco jako můj "denní chléb", její spojení s filosofií mi dělalo nemálé potíže (za to částečně dávám vinu překladu, který se absolutně neobtěžoval s latinskými pojmy).

Heisenberg se zde dopodrobna zabývá omezeností naší slovní zásoby a nedostačující definicí denně užívaných pojmů ve vztahu k fyzikální realitě. Popisuje nutnost přijetí odpovědnosti vědci v souvislosti s jejich objevy, i schopnost vědy jako takové spojovat národy - v tom si kniha zachovává aktuálnost i po více jak 50 letech od vydání a nejen kvůli tomu stojí za přečtení.
dollyk
  11. 9. 2016, 13:12
Konečně kniha, která mi byla schopna polopatě vysvětlit, jak se věda dostala k výzkumu kvantové mechaniky. Jelikož mám filosofické vzdělání, byl pro mě problém spíše pochopit fyzikální stránku věci, ale jak říkám, je to tu výbodně osvětleno. Není to kniha pro každého, to tedy ne, ale to vlastně není žádná kniha, tak co?