Osud trpaslíků

Fantom Print - 2012
ISBN: 978-80-7398-186-0

Fantom Print (2012) 978-80-7398-186-0 560
Fantom Print (2009) 978-80-7398-043-6 560

Trpaslíci naposledy táhnou do boje o osud svého národa: od úporných bojů v Černé soutěsce je však pohřešován Tungdil Zlatoruký. Draci, mágové a krutí alfové pronikají neustále hlouběji do Skryté země a zmocňují se vlády nad stále většími částmi říše. Trpaslíci bojují o holé přežití, sami však cítí, že jim nezbývá moc naděje. Potom ovšem dojde k nevysvětlitelné události: ze soutěsky se vrací válečník z rodu trpaslíků, následovaný armádou hrůzných příšer. Říká si Tungdil a Pruďas i jeho společníci ho s nadšením vítají. Brzy se však dostaví pochybnosti – je to skutečně Tungdil nebo se nově příchozí válečník drží pouze vlastního neblahého plánu? Začíná největší dobrodružství národa trpaslíků. (Založil/a: Jakub Ehrenberger)

Samael
  31. 3. 2013, 15:23
Návrat Tungdila Temného dalo by se říct,už není takový jako dřív.Čtvrtý díl mi příjde temnější než předešlé tři.Celá série trpaslíku je skvělá.
nečik
  11. 10. 2011, 7:00
Musím přiznat, že poslední díl mě bavil asi nejvíc. Markus z Tungdila vytvořil opravdu zajímavou postavu. Moc se mi líbí rozhovory Tungdila s Pruďasem.
Methat
  16. 1. 2013, 11:46
Predchádzajúce komentáre túto knihu presne vystihujú... čo dodať? Štvrtý diel ponúka namiesto rozprávky, ktorá sa skončí happyendom, temnú hrdinskú fantasy, kde od hlavného hrdinu môžete očakávať čokoľvek... Tungdil sa zmenil, ale zmenil sa aj svet okolo... prešlo 250 rokov, mnoho hrdinov čias minulých je preč, no Pruďas ostal a to je hlavné! :-)
Okrem hlavnej dejovej linky budete sledovať aj druhú nemenej podstatnú časť rodariových synov. Tieto dve linky sa neskôr spoja a všetko vyvrcholí v záverečnú bitku, ktorú autor zvládol na výbornú. Kniha sa číta sama od seba, Pruďas hádže jednu hlášku za druhou, koniec ma zaskočil a očakávam, že sa Markus Heitz niekedy ešte vráti k Skrytej Zemi :-)
Na otázku odpovedám: Áno, bol to pravý Tungdil.
A asi sa už nikdy nedozvieme vtip o tom, ako sa skřet (slovensky "ohyzd" :-D) pýta trpaslíka na cestu... to vie len sám autor...

"Teď jsem se doopravdy dožral! Já ti takovou vrazím, až z toho pukneš!"
"Hej, vy zplozenci šíleného maguse! Zústaňte zalezlí ve svých ďourách!...Nebo mám lepší nápad. Vylezte ven, já vám dám ruce a nohy hezky do pořádku!"
"Vyklepu ti kožich, až budeš průsvitnej jako list!"
"Tady se nám blíží další tlupa černooček! Učenej, tentokrát jsou moji, rozumíš? Nemůžu nechat celou práci na... učenej! UČENEJ! ... On to udělal zase!"
- Boindil Dvojčepel, zvaný též Pruďas z klanu Vrhačú seker, válečník
Parm
  20. 1. 2010, 13:40
Citace z knihy:
"Hrozně rád bysem přitom byl s něma, ale oni mi to nedovolili." Pruďas byl zvědavý na umění Neviditelných.
"Bylo to tak lepší." Tungdil vytasil Krvežíznivce. "Tvůj způsob boje a ten jejich se od sebe hrozně liší, Pruďasi. Když někdo bojuje potichu, neznamená to, že se vyřítí na skřety se vztyčeným vraním zobákem a hlasitým pokřikem "Vraccas" na rtech, aby je za řinčení zbroje rozsekal na kusy.

Výkon,jaký tu žadáři předvedli, udělal na Pruďase hluboký dojem. "To je lepší než důkladně propečenej elf," zamumlal.
RajAthen
  18. 2. 2012, 22:10
Čtvrtý díl, který si vydupali fanoušci série (podle samotných slov autora), pokračuje sice úspěšně v tradici čtivých předchůdců, přesto si nemohu pomoci, ale otazníky nad hlavní postavou mě po určitém čase začaly lehce iritovat (jelikož zde,podle mně, vzniká několik rozporů) a závěr nebyl v mých očích až tak vydařený. Přesto jde o důstojné pokračování u něhož si autor pohotově připravuje půdu pro novou sérii s hlavními antagonisty v hlavní roli.
zdennanek
  1. 5. 2012, 16:22
Poslední kniha byla snad nejlepší z celé ságy .... není co jiného dodat .... Autor v každém díle překvapí něčím novým .... neotřelým ... a nebojí se ani nechat umírat hrdiny ... co víc si přát ....
matonnka
  14. 9. 2010, 15:43
Skvělý příběh, svět, postavy... co dodat. Budou mi chybět. :( Ale třeba jednou Markus změní názor a dozvíme se jak to bylo dál s Balodilem a ostatními:) Všechna čest Tungdilově památce, byl to on.
Smouk
  25. 11. 2010, 23:22
Taky jsem si trpaslíky zamiloval, jsou skvělí. Přesto bych další díl asi nevítal, obávám se, že už by to byla jenom nastavovaná kaše; dopřejme už hrdinům Skryté země klid. :-) Celá trpasličí sága mě nadchla, opravdu výborný.