Cesta ke hřbitovu

Profil - 1990
ISBN: 80-7034-064-9

Profil (1990) 80-7034-064-9 353
Profil (1968)

Název Filipova románu má dvojí smysl: charakterizuje prostředí, v němž se odehrává část příběhu, a zároveň symbolizuje osud románových postav. Těmi jsou stálí hosté jedné dobře prosperující kavárny spolu s rodinou majitele. Vypravěčem je dospívající kavárníkův syn. Román začíná v takřka idylických dobách první republiky: jen vzdáleně do lokálu doléhají hlasy rozbouřeného světa, připravujícího se na válku; chodí sem pan farář Kempf a pan profesor Klimesch se svou nádhernou němčinou, vykřikují tu opilí fašisté v čele s kapelníkem Houžvou, přou se benešovci s rakály a komunisty. Všichni společně ještě mohou hrát hazardní hry, ukryti před bdělým okem strážmistra Flanderky. Idyla však končí, s příchodem fašistů do Ostravy se začínají naplňovat osudy: farář Kempf odchází dobrovolně ze světa, na jeho místo v lokále nastupuje SS sturmbannführer Berger, doktor práv a bývalý herec kočovné společnosti, stává se milencem vypravěčovy maminky a jeho hlavním protihráčem. Válečné události pořádně zamíchají osudy lidí. V příběhu, který strhne svou desiluzivností v pohledu na glorifikované hodnoty i svou zdánlivou cyničností, najde čtenář osobitý otisk nedávné a stále vzrušující minulosti. (Založil/a: Buck)

MilkaF
  16. 3. 2014, 10:53
Musím přiznat, že kniha mě úplně pohltila. Ztvárnění konce války mi přišlo mnohem autentičtější než třeba u Zbabělců. Určitě doporučuji k přečtení.