Pijpelinky

Pijpelinky Originální název: Pijpelijntjes

Tichá Byzanc - 2006
ISBN: 80-86359-14-X

Tichá Byzanc (2006) 80-86359-14-X 217

První nizozemská kniha s otevřeně homosexuální tematikou vypráví o vztahu dvou studentů, Sama a Joopa na pozadí barvitě podaného života vykřičené amsterdamské čtvrti Pijp. (Založil/a: AndyRamos)

Jakob Israël de Haan Jakob Israël de Haan
*31.12.1881 - †30.6. 1924

Keatin
  7. 12. 2012, 8:44
Navzdory poměrně špatnému hodnocení tady, se mi kniha opravdu líbila. Styl, jakým je to psáno, plus téma z přelomu 20. a 21. století vesměs tabuizované, to je záruka dobrého počtení, tedy alespoň pro mne. Autor se otevřeně věnuje homosexualitě a na počátku 21. století to zřejmě musel být velký poprask, nicméně, v dnešní době už to nepůsobí tak buřičsky. I když jsem si přečetla velice zajímavý doslov právě na téma: de Haan buřič - o osudu jeho prvotiny, mrzí mě, že jsem nezažila, jaký to musel být poprask, když to vydal. Ačkoliv soudě dle chápání v dnešní době tam není homosexualita popisována nijak úchylně, jsou tam jen nepatrné zmínky o tom, co se děje, krátké větičky o polibku, či pohlavním styku, ovšem v jeho době to muselo mít grády.
karkulin1982
  11. 12. 2013, 16:06
Kniha se mi líbila z toho důvodu,že zpracovat takové téma na počátku 20. století,muselo stát autora hodně odvahy. Moc se mi taky líbila obálka knihy.
quagmire
  21. 5. 2012, 15:24
Líbily se mi nápadité jazykové prostředky při popisu atmosféry užívající barev apod. a tu a tam nějaké nové slovo, ale to je tak všechno, co mi tato kniha dala. Příběh se mi zdál jednotvárný a závěr mě poněkud zklamal. Nepodařilo se mi nalézt hlubší pointu, očekával jsem od toho víc.
Více než dílo samotné mi ale přišla zajímavá jeho historie, kdy byly Pijpelinky odmítnuty, autor upadl v zapomnění a až po letech došlo k reedici.